Město Moravská Třebová je městem příležitostí. Oplývá bohatými okolními lesy, které přímo vybízejí k vyjížďce na kole či k procházce, což turistovi zpříjemní třeba i nově vybudované Hřebečské důlní stezky nebo pohled z rozhledny Pastýřka.

Hledat firmy v obci Moravská Třebová
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Firmy v obci Moravská Třebová
Posledně opravené/vložené firmy:zobrazit více

MĚSTSKÁ KNIHOVNA LADISLAVA Z BOSKOVIC Moravská Třebová - Zámecké nám. 185/1, Město, Moravská Třebová

1. MŠ Moravská Třebová - Piaristická 137/1, Předměstí, Moravská Třebová

II. MŠ Moravská Třebová - Tyršova 548/1, Předměstí, Moravská Třebová

Historie obce Moravská Třebová celá historie

Moravská Třebová byla založená kolem roku 1257 Borešem z Rýzmburka jako typické kolonizační město s pravidelným půdorysem. Největšího rozkvětu se jí dostalo v období vlády pánů z Boskovic a Ladislava Velena ze Žerotína (1486–1622), kdy byla centrem humanistické vzdělanosti a získala přízvisko Moravské Athény. Z této doby se dochovala i jedna z nejstarších renesančních památek na sever od Alp, zámecký portál z roku 1492. V centru města lze obdivovat pozdně gotické a renesanční mázhauzy, které nemají kvalitou i počtem zachovaných artefaktů v ČR obdoby. Na rozdíl od mázhauzů renezanční fasády domů vzaly za své při požárech v letech 1840 a 1844, zachovalo se několik portálů a renezanční arkýř. Hodnotná umělecká díla jsou zachována i z období baroka, kdy ve městě působili umělci J. T. Super a J. Pacák. Pro svůj ojedinělý soubor architektonických klenotů se Moravská Třebová stala roku 1980 městskou památkovou rezervací. Návštěvní trasa města začíná v budově městského muzea a končí na Křížovém vrchu.

Město Moravská Třebová, dříve právem nazýváno Moravské Athény, je městem příležitostí. Oplývá bohatými okolními lesy, které přímo vybízejí k vyjížďce na kole či k procházce, což turistovi zpříjemní třeba i nově vybudované Hřebečské důlní stezky nebo pohled z rozhledny Pastýřka.

Díky Zámku se Moravská Třebová stala renesanční perlou České republiky. Zámek nabízí mimo jiné interaktivní multimediální expozice jako středověkou mučírnu a alchymistickou laboratoř mistra Bonaciny. V roce 2013 byl dokončen velmi významný projekt Cesta od renesance. Jedná se o novou historicko-naučnou stezku vinoucí se v délce půl druhého kilometru, jejíž realizace je spojená s obnovou významných architektonických a uměleckých objektů, které se na ní nacházejí. Mapuje cestu od renesančního jádra k baroknímu vrcholu nad městem.

MĚSTO Moravská Třebová

Sídlo úřadu

nám. T. G. Masaryka 29/35, Město, Moravská Třebová, 57101, Moravská Třebová 1

Osoby

  • Ing. Kolkop Tomáš, starosta

Kontakty