Hledat firmy v obci Tišnov, ulice Mlýnská
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Živé firmy v obci Tišnov, ulice Mlýnská 25 firem

ALKAZA s.r.o. - Mlýnská 141, TišnovwebFotografie u firmy

Zabýváme se kompletní dodávkou a montáží zabezpečovacích systémů mechanických, jako jsou bezpečnostní zámky, kování, klíče, autoklíče, trezory, ale i elektronických, jako jsou alarmy drátové i bezdrátové, kamery a kamerové systémy.

BOŽÍ DOBROTY - Mlýnská 129, Tišnov

FLOP NÁPOJOVÉ CENTRUM VÝROSTA Tišnov - Mlýnská 129, Tišnov

AKARA ZOO CENTRUM - Mlýnská 1927, Tišnov

PAŘIL JAROSLAV - Mlýnská 129, Tišnov

FLOP TOP Tišnov - Mlýnská 129, Tišnov

ZÁSILKOVNA Tišnov - Mlýnská 129, Tišnov

KVĚTNICE, STAVEBNÍ BYTOVÉ DRUŽSTVO - Mlýnská 666, Tišnov

BYLOBYLIBO s.r.o. - Mlýnská 337, Tišnov

TIŠNOVSKÁ TELEVIZE - Mlýnská 152, Tišnov

LÉKÁRNA Dr.MAX Tišnov - Mlýnská 1927, Tišnov

PARTNERS FINANCIAL SERVICES Tišnov - Mlýnská 1927, Tišnov

MACÍČKOVY HRAČKY - Mlýnská 141, TišnovFotografie u firmy

MĚSTSKÉ KULTURNÍ STŘEDISKO TIŠNOV - Mlýnská 152, Tišnov

WIKY Tišnov - Mlýnská 1927, Tišnov

M & M REALITY HOLDING Tišnov - Mlýnská 141, Tišnov

UNIQA POJIŠŤOVNA generální agentura Tišnov - Mlýnská 126, Tišnov

MAKOVEC Tišnov - Mlýnská 1927, Tišnov

TIŠNOVSKÁ RYCHTA, s.r.o. - Mlýnská 377, Tišnov

POCHOPOVÁ DANIELA - Mlýnská 129, Tišnov

Historie obce Tišnov celá historie

V písemných pramenech je Tišnov poprvé uváděn v roce 1233 v souvislosti se založením ženského cisterciáckého kláštera Porta coeli českou královnou Konstancií v jeho bezprostřední blízkosti. Původně byl Tišnov trhovou vsí na důležité obchodní zemské stezce. Po založení kláštera daroval markrabě Přemysl Tišnov cisterciačkám, v jejichž majetku zůstal až do zrušení kláštera v roce 1782. Ještě ve 13. století se z Tišnova vyvinulo městečko, které stále více nabývalo charakteru středověkého města. V roce 1416 udělil král Václav IV. Tišnovu právo konání výročního trhu podle způsobu trhů brněnských. Ve vztahu ke klášteru byl pro městečko významný rok 1554, kdy abatyše Barbora Konická ze Švábenic udělila Tišnovu rozsáhlá práva a svobody.

Úspěšný hospodářský rozvoj městečka byl často narušován válečnými a přírodními katastrofami. V roce 1428 vypálili městečko i klášter husité, z dalších válečných hrůz byla pro Tišnov nejtěžší třicetiletá válka, přítomnost francouzských vojsk ve městě v letech 1805 a 1809 a prusko-rakouská válka v roce 1866. Několikrát bylo město postiženo rozsáhlými požáry, z nichž k největším patřil požár v roce 1668. V souvislosti se zřízením regulovaného magistrátu byl Tišnov v roce 1788 povýšen na město. Do roku 1848 byl centrem správy tišnovského panství. Velký význam pro město mělo zahájení provozu na železniční trati do Brna v roce 1885 a do Německého Brodu v roce 1905. Od roku 1896 se stal Tišnov okresním městem. V roce 1895 byl prohlášen za klimatické město, v roce 1899 bylo na úpatí lesa Klucanina postaveno léčebné sanatorium a Tišnov se stal vyhledávaným lázeňským střediskem a východiskem turistických cest do malebné krajiny v podhůří Českomoravské vrchoviny. Stal se přirozeným administrativním, hospodářským a kulturním centrem kraje.

Po roce 1918 nastal v Tišnově čilý stavební ruch. Postupně vyrostly vilové čtvrti za sokolovnou a pod Klucaninou, v roce 1920 budovy gymnázia, v roce 1929 budova okresního soudu (dnešní pošta a zemědělské učiliště), v letech 1932–1933 funkcionalistický objekt spořitelny dle návrhu Bohuslava Fuchse (dnes Komerční banka), vznikaly nové silnice a byl vybudován most přes řeku Svratku. Průmysl měl charakter malovýroby se zaměřením například na mlynářství, lihovarnictví, textilní výrobu nebo elektrické stroje.

Hospodářský rozvoj Tišnova byl utlumen ve 30. letech, město bylo v této době značně zadluženo a nemělo prostředky na investice a další rozvoj. Nová etapa výstavby a celkového rozkvětu města začala až po druhé světové válce. V 50. letech byla dostavěna ZŠ Smíškova, následovala výstavba sídlišť u Humpolky a pod Klucaninou spojená s rozmachem těžby uranové rudy v okolí Dolní Rožínky a potřebou bydlení pro pracovníky v tomto průmyslu. V 70.–80. letech pak vzniklo sídliště pod Květnicí a nová ZŠ na nám. 28. října, byla vybudována nová sportovní hala, lyžařský vlek na Klínku, autoklub a síť škol a obchodů.

K 1.7.1980 bylo k Tišnovu připojeno dalších 6 obcí (Hradčany, Štěpánovice, Lomnička aj.). Nové integrované město Tišnov mělo k témuž dni 12022 obyvatel. V roce 1972 byla objevena na Květnici krápníková jeskyně, která byla pojmenovaná po tišnovském speleologovi Aloisi Královi. Od roku 1976 se v Tišnově pořádají pravidelně dvakrát ročně světoznámé expozice minerálů. V oblasti kultury byla významná výstavní činnost Klubu přátel výtvarného umění, divadelní představení Karasova divadla, ze sportovních akcí Tišnovská padesátka, automobilová ralley Vysočina, ve sportovní hale se konala mistrovství Evropy v odbíjené, sálové cyklistice aj.

V roce 1990 došlo k osamostatnění většiny dříve připojených obcí a čtyři jiné menší obce se naopak rozhodly stát se místními částmi Tišnova. Jedná se o:

• Hajánky

• Hájek

• Jamné

• Pejškov

Od roku 2003 se město Tišnov stalo obcí s rozšířenou působností.

Demografické údaje

Soubory cookies umožňují správné a úplné používání webových stránek

Další informace zobrazíte kliknutím na Informace o cookies.