Vznik obce Mirkovice je třeba zřejmě položit do 2. poloviny 13. století , kolem roku 1300. Nejstarší statek v Mirkovicích čp. 1, zvaný Řehoutovec, je pozoruhodný nejen umístěním, ale i způsobem stavby. Připomíná starou tvrz se zachovalou sýpkou.

Hledat firmy v obci Mirkovice
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Živé firmy v obci Mirkovice 16 firem

OBEC Mirkovice - Mirkovice č. 19webFotografie u firmy

Vznik obce Mirkovice je třeba zřejmě položit do 2. poloviny 13. století , kolem roku 1300. Nejstarší statek v Mirkovicích čp. 1, zvaný Řehoutovec, je pozoruhodný nejen umístěním, ale i způsobem stavby. Připomíná starou tvrz se zachovalou sýpkou.

PENZION STATEK KLOUBEK - Chabičovice č. 2, MirkovicewebFotografie u firmy

Zajímavou dovolenou můžete prožít na selském statku KLOUBEK z roku 1861 v malé vesničce Chabičovice.

VELIMPEX DŘEVOVÝROBA s.r.o. - Mirkovice č. 64

RODINNÉ VČELAŘSTVÍ RATAJOVI - Malčice č. 14, Mirkovice

PŮJČOVNA LODÍ A RAFTŮ LORA - Malčice č. 5, Mirkovice

BBO FINECOLOR s.r.o. - Mirkovice č. 62

DÁREK ZÁŽITEK - Zahrádka č. 26, Mirkovice

ZÁMECKÁ KAMNÁŘSKÁ MANUFAKTURA s.r.o. - Žaltice č. 1, Mirkovice

MALÁT ROBERT - Zahrádka č. 8, Mirkovice

GOLF CLUB ČESKÝ KRUMLOV z.s. - Svachova Lhotka č. 6, Mirkovice

AUTOCK - Mirkovice č. 67

STŘEŽENÍ s.r.o. - Malčice č. 17, Mirkovice

SVACHOVKA - Svachova Lhotka č. 1, Mirkovice

ZEMOS ZUBČICE, spol. s r.o. - Chabičovice č. 25, Mirkovice

PERNÍKOVÁ CHALUPA - Malčice č. 9, Mirkovice

STAVEBNÍ FIRMA FESTON s.r.o. - Chabičovice č. 9, Mirkovice

Historie obce Mirkovice celá historie

Název obce- Místní jméno Mirkovice , (lidově Mirokovice) , znamená ves lidí Mirkových. Osobní jméno Mirek, je lichotivý tvar z jména Miroslav.

Z hlediska půdorysného typu vsi, se jedná o relativně pravidelnou kolonizační “ krátkou ulicovku “. Obec je tak položena charakteristicky, zhruba uprostřed katastru. Její vznik je třeba zřejmě položit do 2.poloviny 13. století , kolem roku 1300. Nejstarší statek v Mirkovicích č.p. 1, zvaný Řehoutovec, je pozoruhodný nejen umístěním, ale i způsobem stavby. Připomíná starou tvrz se zachovalou sýpkou.

V katastru obce je činnost člověka doložena již v období pravěku. Zlatonosné rýžové sejpy, které se nachází po celém toku Jíleckého potoka, dříve zvaného “zlatý”. Archeologické nálezy souboru keramiky v intravilánu Mirkovic dokládají též, jak se zdá, raně středověké osídlení poblíž Mirkovic.

Známá Zlatá stezka, vedoucí z Alp do Prachatic, vedla přes Přídolí, kde se rozdvojovala směrem na České Budějovice a vedla přes osadu Zahrádku, Chabičovice, Svachovu Lhotku a Černiče.

Osadu Zahrádku a Svachovu Lhotku, tehdy Dvorce, v roce 1347 Petr z Rožmberka připojuje ke krumlovskému městskému obvodu a stanovuje jednotné právo. Měšťanům určuje práva a povinnosti vůči městu a vrchnosti.

První písemná zmínka o Mirkovicích je z roku 1347. Nejstarší osadou byla ale dledochovaných pramenů osada Žaltice. Usídlila se tu část kmene Doudlebů, kteří zde vytvořili Hradiště. První písemná zmínka o Žalticích se nachází v listině z roku 1315, kdy Bavor III. z Bavorova, daruje Klášteru Zlatá Koruna ( Zlatý Koruna ), zlatá rýžoviště v okolí Žaltic.

V Mirkovicích se ve 14.století nacházelo drobné vladycké sídlo dosud neznámé lokalizace. Roku 1362 ( 1363 ), žil ve vesnici Bohuslav z Mirkovic ( sídlo Bohuslavovo ). Roku 1398 - 1404 se připomíná v listinách Komaret z Mirkovic a jeho dvůr.

Ke konci druhé světové války, se v Mirkovicích v hospodářské usedlosti č..p.4 u Dundrů, ubytoval generální štáb Vlasovců., kteří bojovali po boku německých vojsk. V osvobozujících dnech, byl štáb “Vlasovců” zatčen sovětskou armádou, přičemž jeden z Vlasovců byl zastřelen a ostatní vojáci odvezeni. 9.května 1945 se v okolí Mirkovic usadila americká armáda.

V roce 1939, byl v Mirkovicích a Žalticích zaveden elektrický proud.

Demografické údaje

Soubory cookies umožňují správné a úplné používání webových stránek

Další informace zobrazíte kliknutím na Informace o cookies.