Obec leží v krásném údolí říčky Blšanky a je ryze zemědělskou obcí. Hlavní pěstovaná plodina je chmel, jehož kvalita je vynikající. Dominantami jsou zámek Měcholupy a fara.

Hledat firmy v obci Měcholupy
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Živé firmy v obci Měcholupy 16 firem

MĚSTYS Měcholupy - Měcholupy č. 12webFotografie u firmy

Obec leží v krásném údolí říčky Blšanky a je ryze zemědělskou obcí. Hlavní pěstovaná plodina je chmel, jehož kvalita je vynikající. Dominantami jsou zámek Měcholupy a fara.

POŠTA PARTNER Měcholupy u Žatce - Měcholupy č. 71

ZŠ Měcholupy - Holedečská 2, MěcholupyFotografie u firmy

ZŠ LOGOPEDICKÁ Měcholupy - Měcholupy č. 1

K-DAST s.r.o. - Měcholupy č. 190

COOP JEDNOTA Měcholupy - Měcholupy č. 33

KNIHOVNA Měcholupy - Měcholupy č. 2

MŠ Měcholupy - Měcholupy č. 178

ČESKÉ ŠTĚRKOPÍSKY Měcholupy - Velká Černoc, Měcholupy

MŮJOBCHOD-POTRAVINY TP. MYMY - Měcholupy č. 55

ZEMĚDĚLSKÝ SERVIS s.r.o. - Měcholupy č. 90

TJ SOKOL Měcholupy - Měcholupy č. 110

MOTTLOVÁ RŮŽENA MUDr. - Měcholupy č. 19

FARMA VELKÁ ČERNOC s.r.o. - Velká Černoc č. 144, Měcholupy

BEMKORE s.r.o. - Želeč č. 45, Měcholupy

U ZLATÉHO POTOKA - Měcholupy

Historie obce Měcholupy celá historie

První písemná zmínka o Měcholupech spadá do konce 13. století. Dále, před rokem 1332 pobíral vyšehradský kanovník Jan Olbramovec poplatky ze svého majetku v Měcholupech. Deset let se majitelé Měcholup často měnily. Například král Vladislav, rod Sekerů ze Sedčic, hraběnka Rosa z Kolovrat-Libštejnská, kněžna Helena z Lobkovic.

V roce 1860 koupil Měcholupy velkoprůmyslník Antonín Dreher. Dreherové byli vlastníky až do roku 1948. Byl postaven nový pivovar, přestavěn zámek a opraven mlýn. V roce 1900 měli Měcholupy skoro 1200 obyvatel, hlavně německé národnosti. Byli zde 3 pekaři, 3 řezníci, 5 hospod, 2 holiči, 7 obchodů se smíšeným zbožím, 3 obchody s uhlím, 6 ševců, 3 krejčí, 2 kováři, 1 obchod s textilem, drogerie, kameník, krejčová, cukrář, sklenář a kolář.

Jaký se naskýtá pohled na Měcholupy dnes? Obec leží v krásném údolí říčky Blšanky v nadmořské výšce 253 m. Vede zde železniční trať Chomutov - Praha, rovněž tak autobusová linka Žatec - Velká Černoc - Praha. Měcholupy jsou ryze zemědělská obec. Školní statek Střední zemědělské školy v Žatci se sídlem v Měcholupech obhospodařuje 650 ha půdy. Hlavní pěstovaná plodina je chmel, jehož kvalita je vynikající. Dále statek pěstuje obiloviny, je zaměřen na výrobu mléka, chov skotu a výkrm prasat.

V obci je obecní úřad, základní a mateřská škola, základní a zvláštní škola pro děti s vadami řeči, která je umístěna na zámku, středisková knihova, obvodní, dětský, ženský a zubní lékař a soukromé obchody a provozovny: průmyslové zboží, potraviny, řeznictví, kadeřnictví a 2 hospody. K Měcholupům patří obce Milošice, Velká Černoc a Želeč s celkovým počtem obyvatel 1033. Kdysi měli Měcholupy více obyvatel, obec byla výstavnější. Sice se postavila škola panelové domy, školka, ale je tu stále spoustu starých domů, které potřebují opravit, hodně zanedbaných prostranství, stará, nevyhovující kanalizace. Většina obyvatel, včetně obecního zastupitelstva věří, že se dá vše do pořádku. Nebude to snadné, ale když lidé chtějí, dokáží mnoho udělat proto, aby jejich domov i okolí vypadalo hezky. Aby, když vyjdou na stráň a podívají se do údolí na svojí ves, mohli spokojeně říct " Tady jsme doma a jsme tu rádi. "

Demografické údaje

Soubory cookies umožňují správné a úplné používání webových stránek

Další informace zobrazíte kliknutím na Informace o cookies.