Navštivte kostel sv. Jiří, sochu sv. Linharta, která původně stávala v klášterní zahradě chlumecké „Lorety“, kapličku Panny Marie, pomník J. Husa a pomník obětem 1. světové války.

Hledat firmy v obci Lužec nad Cidlinou
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Živé firmy v obci Lužec nad Cidlinou 10 firem

OBEC Lužec nad Cidlinou - Lužec nad Cidlinou č. 203webFotografie u firmy

Navštivte kostel sv. Jiří, sochu sv. Linharta, která původně stávala v klášterní zahradě chlumecké „Lorety“, kapličku Panny Marie, pomník J. Husa a pomník obětem 1. světové války.

ČESKÁ POŠTA Lužec nad Cidlinou - Lužec nad Cidlinou č. 89

VETERINA LUŽEC s.r.o. - Lužec nad Cidlinou č. 248

HRUŠKA Lužec nad Cidlinou - Lužec nad Cidlinou č. 32

BAREŠŮV RANČ - Lužec nad Cidlinou č. 247

POKORNÝ JAN-ZEMNÍ A VÝKOPOVÉ PRÁCE - Lužec nad Cidlinou č. 81

NIK SYSTEMS s.r.o. - Lužec nad Cidlinou č. 74

ZIMA PETR - Lužec nad Cidlinou č. 47

KOMÁREK MILAN - Lužec nad Cidlinou č. 113

VAVERKA LADISLAV - Lužec nad Cidlinou č. 213

Historie obce Lužec nad Cidlinou celá historie

Obec Lužec nad Cidlinou leží 8 km jihozápadně od Nového Bydžova. První písemná zmínka o obci pochází z r. 1325, kdy je zmiňován vladyka Slavibor z Lužce. Z pozdějších majitelů připomeňme pány z Landštejna, Postupim, Pernštejna a rod Kinských. Do dnešních dnů pojí obec se středověkem její rozvržení do tzv. lánové vsi. Každého zaujme přímá centrální cesta s prostorným okolím.

Tato úprava je dílem starostů na konci 19. století. Lužec byl a je ryze zemědělskou obcí. Jasnou dominantu obce tvoří stavba kostela sv. Jiří z roku 1872. Ve stínu stromů stojí Pomník obětem I. světové války /1928/ , pomník J. Husa /1931/, kaplička Panny Marie, socha sv. Linharta, kterou roku 1845 obdržel od hraběnky Anežky Kinské tehdejší lužecký farář Josef Pařízek. Socha je navržena na kulturní památku. Původně socha stávala v klášterní zahradě chlumecké "Lorety".

Dnes je obec plynofikovaná, napojena na vodárenskou soustavu a dokončuje se kanalizace a stavba čistírny odpadních vod. Obec má 239 čísel popisných, 147 čísel popisných je trvale obydleno. Obec má 489 obyvatel.

Demografické údaje

Soubory cookies umožňují správné a úplné používání webových stránek

Další informace zobrazíte kliknutím na Informace o cookies.