Lnáře nabízejí hned několik kulturních památek. Hlavní dominantou je lnářský zámek. Nachází se zde ale také několik vyznamných kostelů, klášter a tvrz. V okolí se můžete zajímat také o několik krásných vyhlídek a naučnou stezku.

Hledat firmy v obci Lnáře
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Živé firmy v obci Lnáře 19 firem

ČESKÁ POŠTA Lnáře - Lnáře č. 74

ZŠ A MŠ Lnáře - Lnáře č. 158Fotografie u firmy

DVŮR LNÁŘE, spol. s r.o. - Lnáře č. 18

BENZINA Lnáře - Lnáře č. 252

OBEC Lnáře - Lnáře č. 74Fotografie u firmy

ŘÍSKÁ MIROSLAVA - Lnáře č. 23

STROM PRAHA a.s. - Lnáře č. 245

OBERMAJER VOJTĚCH - Lnáře č. 226

ZÁMEK LNÁŘE - Lnáře č. 1

MÍSTNÍ KNIHOVNA Lnáře - Lnáře č. 17

AGRO BLATNÁ a.s. - Lnáře č. 147

PSYCHIATRICKÁ LÉČEBNA LNÁŘE - Lnáře č. 16

SALON GLAMOUR - Lnáře č. 120

ČERVENKA VLADIMÍR Mgr.-HERALDICKÁ KANCELÁŘ PATRIOT - Lnáře č. 183

RYBÁŘSTVÍ LNÁŘE, s.r.o. - Lnáře č. 71

COOP SUPERMARKET TUTY - Lnáře č. 142

NÁBOŽENSKÁ OBEC CÍRKVE ČESKOSLOVENSKÉ HUSITSKÉ V BLATNÉ - Lnáře č. 247

TJ SOKOL Lnáře z.s. - Lnáře č. 224

JL DESIGN - Lnáře č. 170

Historie obce Lnáře celá historie

Nejstarší písemná zmínka o Lnářích pochází z roku 1318. Jméno vsi je odvozeno od "lnářů" - lidí živících se pěstováním, zpracováním, eventuelně i prodejem lnu. Německy se Lnářům říkalo Schlüsselburg, a to podle klíče (něm. der Schlüssel), který nosili ve svém erbu pravděpodobní zakladatelé zdejšího šlechtického sídla hornofranští Schlüsselbergové, a který býval vytesán nad vchodem do tvrze, později pak vymalován na fasádě zámku.

Až do zrušení patrimonijní správy roku 1848 byly Lnáře centrem významného šlechtického panství, které mělo na sklonku feudálního období rozlohu přes 6 000 ha s více jak 10 000 obyvateli. V jeho vlastnictví se vystřídaly významné i méně známé rody domácího i zahraničního původu (Zmrzlíkové ze Svojšína, Šternebrkové, Novohradští z Kolovrat, Vratislavové z Mitrovic, Černínové z Chudenic, Küniglové, Sweerts - Sporckové ad.).

Hlavním zdrojem vrchnostenských příjmů bylo lesní a především rybniční hospodářství, které má ve zdejším kraji tradici již od středověku. Jen v samotných Lnářích jsou rybníky hned tři - Veský, Zámecký a Podhájský. Význam lnářského rybníkářství dal vzniknout pověsti, podle níž bylo v 18. století na panství 365 rybníků jako dnů do roka a v roce přestupném se napouštěl ještě jeden. Rybniční a s ní spojená lesní správa lnářského velkostatku poskytla práci několika významným rybníkářským odborníků, mezi nimiž patří čestné místo Ing. Dr. h. c. Theodoru Mokrému (1857 - 1945). I v současné době patří Lnářsko k důležitým rybníkářským oblastem naší republiky. Současně také bylo a je vystavováno ničivé síle vodního živlu, kterou ukázaly povodně v letech 1895, 1987 a 2002.

Demografické údaje