Lažany se nachází v úrodné krajině s nadmořskou výškou 270 m. Střed obce tvoří kotlina, která je otevřena k jihu, a k severu se pne mírné návrší zvané U Lipky, odkud je krásná vyhlídka do širokého okolí - Ještěd, Frýdštejn, Kozákov a Hruboskalsko.

Hledat firmy v obci Lažany
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Živé firmy v obci Lažany 8 firem

OBEC Lažany - Lažany č. 67Fotografie u firmy

RESTAURACE A APARTMÁ CHLUM - Lažany č. 7

VETERINÁRNÍ ORDINACE LAŽANY - Lažany č. 31

ISUGAR s.r.o. - Lažany č. 71

SKALICKÝ MILAN-KOMINICTVÍ - Lažany č. 26

MOŠTOVNA LAŽANY, VÝROBNA NÁPOJŮ, spol. s r.o. - Lažany č. 71

OVOCNÁŘSKÁ FARMA LUDĚK A DANA STOKLASOVI - Lažany č. 2

MADOKA s.r.o. - Lažany č. 87

Historie obce Lažany celá historie

Obec se rozkládá v jižním okraji libereckého okresu na hranici Českého ráje, vzdálena od města Turnova 3 km. Nachází se v úrodné krajině s nadmořskou výškou 270 m. Střed obce tvoří kotlina, která je otevřena k jihu, a k severu se pne mírné návrší zvané U Lipky, odkud je krásná vyhlídka do širokého okolí - Ještěd, Frýdštejn, Kozákov a Hruboskalsko. První písemná zmínka o Lažanech je z roku 1397. Obec má 70 domů a 200 obyvatel. Původně se jednalo o typicky zemědělskou obec,známou pěstováním zeleniny (lažanské okurky) a ovocem. V současné době zde jsou intenzivní ovocné sady s termoskladem na uskladnění ovoce a moštovna s výrobou ovocných nápojů a koncentrátů vývážených do Německa.

Vesnice je zástavbově kompaktně sevřená. V jejím středu je náves a požární nádrž, která v létě slouží jako koupaliště. Z registrovaných památek stojí za povšimnutí kamenný kříž, který byl v roce 2000 restaurován. Na okraji obce se nachází pomník padlých z první světové války.

Obec je částečně plynofikována - celková plynofikace bude ukončena v roce 2001. Z občanského vybavení je zde společenský sál, knihovna, prodejna smíšeného zboží a drobné provozovny služeb pro občany. Výhodné rozložení obce v blízkosti dálnice Praha - Liberec a města Turnova dává předpoklad dalšímu rozvoji obce, a to jak ve výstavbě rodinných domků, tak i živnostenských staveb.

Demografické údaje

Soubory cookies umožňují správné a úplné používání webových stránek

Další informace zobrazíte kliknutím na Informace o cookies.