Obec Lanžov se nachází v krásné přírodě Podkrkonoší v Královéhradeckém kraji uprostřed trojúhelníku starobylých měst Dvůr Králové nad Labem - Hořice - Jaroměř.

Hledat firmy v obci Lanžov
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Živé firmy v obci Lanžov 4 firmy

OBEC Lanžov - Lanžov č. 2Fotografie u firmy

STŘECHY-DK s.r.o. - Sedlec č. 32, Lanžov

MŠ Lanžov - Lanžov č. 2

VEJCE-HOUBY.CZ - Miřejov č. 5, Lanžov

Historie obce Lanžov celá historie

Název obce se poprvé upomíná 4. října 1513. Na návsi však stojí kostel sv. Bartoloměje, založený již na přelomu 12./13.stol., se zachovalým románským portálem, ojedinělým v severovýchodních Čechách. První písemná zmínka o kostele pochází z roku 1268. Na konci 16. stol. byl kostel renesančně přestavěn rodem Valdštejnů společně s panstvem z Hustířan. Barokně byl dotvořen v 17. až 18.stol. slezskou šlechtou Kotulínských. V kostelní kryptě odpočívají manželé Zárubovi, ochránci Jana Amose Komenského.

Vedle hřbitova stojí pohřební kaple rytířské rodiny Czeczinkarů postavená v duchu novogotického romantismu v polovině 19.stol. za účasti Antonína Pavla Wagnera proslaveného tím, že vyzdobil svými sochami Národní divadlo, Národní muzeum a Rudolfinum v Praze, a rovněž řadu reprezentačních budov ve Vídni.

Část Sedlec

byla od r.1886 až do r. 1960 společně s částí Záborov samostatnou obcí. První písemná zmínka o Sedleci je z r. 1524, kdy náležel Magdaleně ze Sloupna, rozené Bukovské z Hustířan. V místě byl poplužní dvůr a dva mlýny na říčce Trotině. Turistickou zajímavostí jsou dva smírčí kříže stojící nedaleko křižovatky, kde je i pomník padlým z I. světové války.

Demografické údaje

Soubory cookies umožňují správné a úplné používání webových stránek

Další informace zobrazíte kliknutím na Informace o cookies.