Obec Kujavy vznikla přebudováním starší slovanské vsi Kuyawa, v duchu německého zákupního práva ve druhé polovině 13. století. Nejstarší písemná zmínka je z roku 1293 a současný název Kujavy je znám od roku 1461.

Hledat firmy v obci Kujavy, část obce Kujavy
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Živé firmy v obci Kujavy, část obce Kujavy 12 firem

POŠTA PARTNER Kujavy - Kujavy č. 151

DŘEVO-UHLÍ J + S s.r.o. - Kujavy č. 216

OBEC Kujavy - Kujavy č. 86Fotografie u firmy

HRUŠKA Kujavy - Kujavy č. 139

ZŠ A MŠ Kujavy - Kujavy č. 86Fotografie u firmy

JV INSTALATÉRSTVÍ - Kujavy č. 173Fotografie u firmy

LS ING s.r.o. - Kujavy č. 125

OBDRŽÁLEK VLADISLAV Ing. - Kujavy č. 126

MRÁZEK MIROSLAV - Kujavy č. 68

SVAČINA RADEK - Kujavy č. 98

BÖHM VÁCLAV - Kujavy č. 74

MALÍŘSTVÍ A NATĚRAČSTVÍ ROSMAL - Kujavy č. 220

Historie obce Kujavy celá historie

Kujavy tvořily původně 2 osady, starší byla slovanská, mladší německá. Německou osadu založil tamější fojt Clemens, jmenovala se Clemensdorf a vznikla asi okolo roku 1293. Později obě osady splynuly v jednu obec, přičemž česká část se potom poněmčila.

Obec Kujavy vznikly přebudováním starší slovanské vsi Kuyawa, v duchu německého zákupního práva ve druhé polovině 13. století. Nejstarší písemná zmínka je z roku 1293 a současný název Kujavy je znám od roku 1461. Z dějin obce víme, že v roce 1399 Adam a Otto Bešové z Kujav, kteří jako stoupenci markraběte Prokopa byli postižení církevní kletbou za to, že hubili duchovenské zboží. Drželi velké fojtství, které obsahovalo třináctinu všech pozemků. Ve druhé polovině 16. století musel spravovali farnost kněží z fulneckého konventu Za svého působení ve Fulneku docházel do Kujav k bratřím J. A. Komenský.

Starý kujavský kostel se připomíná velmi záhy. Pocházel ze 14.století. Po požáru z roku 1713, kdy se roztavily i dva staré zvony ( jeden z r.1490, druhý ze16.stol.),byl postaven kostel nový - nynější podoba. Obživu poskytovalo obyvatelům, ( 1790 - 116 domů a 809 obyvatel; 1851 - 136 domů a 933 obyvatel) převážně zemědělství a drobné řemeslnictví. Vlivem velmi dobrých půdních a klimatických podmínek, podložených pracovitostí obyvatel vesnice byla obec velmi výstavná. Za okupace se obec stala součástí Německa. Osvobozena byla 3.5.1945. Po odsunu německého obyvatelstva byla obec nově dosídlena českým obyvatelstvem z Volyně a z vnitrozemí.

Demografické údaje

Soubory cookies umožňují správné a úplné používání webových stránek

Další informace zobrazíte kliknutím na Informace o cookies.