Obec se nachází v jižní části Boskovické brázdy. Na jih i na sever jsou daleké výhledy do krajiny. Na východ se rozkládá Bobravská vrchovina, na západ předhůří Českomoravské vysočiny.

Hledat firmy v obci Kratochvilka
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Firmy v obci Kratochvilka
Živé firmy - počet: 18, obec Kratochvilka

ČINTAMANI - Kratochvilka č. 151

FILIP LELKO - Kratochvilka č. 76

GAS-TRANSPORT s.r.o. - Kratochvilka č. 89

HANÁK MARTIN - Kratochvilka č. 98

ING. MICHAL ZOBLIVÝ - Kratochvilka č. 145

KAREL LAŠ - Kratochvilka č. 163

MARTIN HANÁK - Kratochvilka č. 98

MICHAL NOVOTNÝ - Kratochvilka č. 37

MIROSLAV CÍSAŘ - Kratochvilka č. 55

MORAVIA BRAY KENNEL - Kratochvilka č. 14

NAKLADATELSTVÍ ČINTÁMANI - Kratochvilka č. 151

NICOLA BOJANOVSKÁ - Kratochvilka č. 16

OBEC Kratochvilka - Kratochvilka č. 7Fotografie u firmy

ORION OK, a.s. - Kratochvilka č. 2

PHANTOM-BIKER - Kratochvilka č. 156

ROKO spol. s r.o. - Kratochvilka č. 165

SKOKAN A SYNOVÉ-STŘECHY - Kratochvilka č. 67

ZŠ A MŠ Neslovice - Kratochvilka č. 7

Posledně opravené/vložené firmy:zobrazit více

HANÁK MARTIN - Kratochvilka č. 98

OBEC Kratochvilka - Kratochvilka č. 7Fotografie u firmy

PHANTOM-BIKER - Kratochvilka č. 156

Historie obce Kratochvilka celá historie

Obec se nachází v jižní části Boskovické brázdy, asi 2,5 km jižně od Rosic. Na východ se rozkládá Bobravská vrchovina, na západ předhůří Českomoravské vysočiny. Okolní krajina má zemědělský ráz. Obec leží na návrší v nadmořské výšce 385 m a směrem na jih i na sever jsou daleké výhledy do krajiny. Vesnicí prochází kdysi důležitá a frekventovaná silnice Velká Bíteš - Ivančice. Zřejmě proto při ní vznikl zájezdní hostinec zvaný Kratochvilka, který je zmiňován již v r. 1626. Jméno hostince dalo později název obci, která kolem něho vznikla. Razítko obce, která svůj vznik počítá od r. 1783, mělo nápis "Obecní úřad Kratochvilka" a znakem byl beránek.

Rozvoji obce napomohly nedaleké zbýšovské uhelné doly. Důl Síčka se svojí rozlohou necelých 8 hektarů se nacházel v katastru obce Kratochvilka, která byla v minulosti převážně hornickou osadou. Problém, se kterým se musela obec od samého počátku potýkat, byl nedostatek pitné vody. Proto podmínkou dalšího rozvoje a výstavby obce bylo vybudování vodovodu.

Obec byla elektrifikována v r. 1914. Vodovod byl několikrát upravován, rozšiřován, ale potřebám obce nikdy zcela nestačil. Počátkem šedesátých let byl napojen na oblastní vodovod.

Obci se nevyhýbaly ani různé válečné katastrofy. Obětem první světové války a presidentu T.G.Masarykovi byl vybudován v r. 1938 v obci pomník. V době trvání první republiky byl zaznamenán značný rozvoj obce. Byly dobudovány nové ulice.

V r. 1947 byl do obce zaveden telefon a podél státní silnice byly vymezeny parcely pro výstavbu rodinných domů, se kterou bylo započato v r. 1949. V r. 1973 bylo zřízeno nové účinnější výbojkové veřejné osvětlení, které nahradilo žárovky. O dva roky později rozvodné závody provedly rekonstrukci celé elektrické sítě v obci. V r. 1979 bylo započato s generální přestavbou požární zbrojnice, ve které byla též vybudována obřadní síň.

Dne 28. 2. 1990 byl ustaven nový MNV na Kratochvilce a osamostatnění obce se uskutečnilo 1. 4. 1990. V prvních letech se nový obecní úřad věnoval opravám chátrajících budov, vozovek v obci a rekonstrukci místního rozhlasu. Na četné žádosti občanů byla v r. 1996 zajištěna rekonstrukce el. sítě v obci pro elektrické vytápění. V roce 2001 byla dokončena plynofikace obce. Obec má 440 obyvatel.

OBEC Kratochvilka

Sídlo úřadu

Kratochvilka č. 7, 66491, Ivančice

Osoby

  • Ing. Malý František, starosta

Kontakty

1 části obce: