Obec Krabčice leží jihovýchodně od Roudnice nad Labem v oblasti úrodné Polabské nížiny pod úpatím hory Říp, která je národní kulturní památkou.

Hledat firmy v obci Krabčice
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Firmy v obci Krabčice
Posledně opravené/vložené firmy:zobrazit více

ŽEHLENÍČKO - Rovné č. 148, Krabčice

PROTEPLO - Krabčice č. 94

TJ SOKOL Krabčice - Krabčice č. 39

Historie obce Krabčice celá historie

Obec Krabčice (268 m n. m.) leží jihovýchodně od Roudnice nad Labem v oblasti úrodné Polabské nížiny pod úpatím hory Říp, která je národní kulturní památkou.

O dlouhé historii svědčí archeologické nálezy z roku 1963, kdy byly objeveny dva kostrové hroby lidí šňůrové keramiky z doby kamenné. Pozdější nálezy z roku 1971 - římská keramika.

První písemná zpráva o Krabčicích je z roku 1226, o Rovném z roku 1194 a Vesci z roku 1400.

Z listiny papeže Řehoře X. je doloženo, že ves patřila roku 1273 Doksanskému klášteru. V poslední čtvrtině 16 století ji odkoupil Vilém z Rožmberka a v državě šlechty zůstala do poloviny 19. století.

Z dochovaných památek stojí za zmínku kamenné pozdně empírové brány domů č.p. 22 a 34. Dále pak dřevěná sluncová vrata domu č. p. 47. Zajímavým architektonickým celkem je Domov odpočinku ve stáří z poloviny minulého století, který sloužil jako církevní škola pro výchovu dívek.

V osadě v Rovném se roku 1886 narodil hudební skladatel, pedagog a sbormistr V. B. Aim, pocházel odtud také Václav Jansa, který pomáhal Mikuláši Alšovi vytvořit známý obraz Pobití Sasíků u Hrubé skály.

Krabčice mají svůj název lety nezměněný a patřily do okresu Roudnice nad Labem do roku 1950, kdy byl okres zrušen a začleněn do okresu Litoměřice.

OBEC Krabčice

Rovné č. 67, Krabčice, 41187, Krabčice u Roudnice nad Labem

Osoby

  • p. Šimáček Jiří, starosta

Kontakty