Hledat firmy v obci Dubá
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Firmy v obci Dubá
Živé firmy - počet: 56, obec Dubá

AGROP, spol. s r.o. - Nedamovská 266, Dubá

AGROSPOL CZECH spol. s r.o. - Zahradní 321, Dubá

AK-KADLEC MIROSLAV Mgr. - Zakšín č. 4, Dubá

AUTOKEMP NEDAMOV - Nedamov č. 24, Dubá

BALÁČEK JAROSLAV-TRUHLÁŘSTVÍ - Jana Roháče 59/145, Dubá

BENEŠ MARTIN-TESAŘSTVÍ - Dražejov, Dubá

BIRHANZL VÁCLAV-BV REALITY - Českolipská 47/40, Dubá

ČESKÁ POŠTA Dubá, s.p. - Školní 192, Dubá

ČESKÝ RYBÁŘSKÝ SVAZ, MO Dubá - Dubá č. 2217

DACHEM - Zahradní 308, Dubá

DDD DUBÁ, s.r.o. - Zahradní 112, Dubá

DĚTSKÝ DOMOV Dubá-Deštná - Deštná č. 6, Dubá

DIAKONIE DUBÁ - Dlouhá 87, Dubá

ENAPO Dubá - Školní 81, Dubá

ERGAT, s.r.o. - Dřevčice č. 12, Dubá

FLÉGL MILAN-STAVEBNINY DUBÁ - Masarykovo náměstí 140/3, Dubá

FONTANA WATERCOOLERS, s.r.o. - Nedamovská 251/152, Dubá

IMESTA, spol. s r.o. - Dřevčice č. 9, Dubá

JELENOVÁ EVA - Nové město 273/112, Dubá

JÍZDY NA KONÍCH - Zakšín č. 14, Dubá

Posledně opravené/vložené firmy:zobrazit více
Historie obce Dubá celá historie

Dubá je staroslovanské sídliště a předhistorické tržiště. Svědčí o tom nález koster, uren, náramků a mince z doby knížete Vratislava II. Poslední nálezy byly učiněny v roce 1882 a 1887 v Horní kostelní ulici v Dubé. S odkazem na tyto nálezy lze soudit, že Dubá jako sídliště existuje od 1. poloviny 11. století.

Ale teprve v první polovině 13. století se dovídáme o prvních pánech z Dubé, kteří sídlili na hradu Dubá. Tento hrad měl své podhradí na místě dnešní Malé strany, jež je nejstarší částí Dubé.

Počátkem 14. století opouštějí Berkové dubský hrad a budují Starý Berštejn (1437) a v letech 1553 - 1567 staví Adam Berka zámek Nový Berštejn.

Roku 1622 je zámek i s ostatním zbožím Berků zabrán a předán Albrechtu z Valdštejna. Po jeho násilné smrti jej dostává Walter Buttler.

Dalšími majiteli zámku byli: František Karel Rudolf hrabě Sweets-Sporck, Valdštejnové, Tomáš Maglič, Růžena Jiráková-Kabátová, německá správa barona Ludolfa von Wedel-Parlow. V roce 1945 byl zámek zkonfiskován státem jako německý majetek a adaptován na zvláštní internátní školu. Zámek zoufale chátral a v roce 1983 byl dokonce podepsán demoliční výměr. V roce 1991 zámek koupil současný majitel Miroslav Slezák prostřednictvím své firmy PRAWO Prager Wohnbau, aby jej zachránil a opravil. Od roku 1997 zámek slouží jako hotel se sportovním areálem.

Jednou z příčin, proč Dubá nikdy nevzrostla ve větší město, jsou četné požáry, za nichž město lehlo vždy skoro celé popelem. Požáry v letech 1692 a 1711 zničily všechny originály privilegií, jež Dubá časem dosáhla (mimo jiné i původní kroniku).

Jinou metlou Dubé než požáry byly nakažlivé epidemie, jež měly velký vliv na vylidňování města.

V historii Dubé a okolí se vyskytuje mnoho slavných jmen z různých kulturních oblastí. Například historik a památkář Bedřich Bernau, který kromě jiného v roce 1888 vydal spis Politický okres Dubá. V díle shrnul všechnu dřívější historii a pamětihodnosti Dubska. V roce 1936 vydal k poctě 100. výročí Máchova úmrtí svou nejrozsáhlejší knihu z edice průvodců Dubské Švýcarsko, učitel a budovatel Klubu českých turistů Bohumil Kinský. Již zmiňovaný K.H.Mácha v dubském okolí našel inspiraci k jeho nejznámějšímu dílu "Máj".

MĚSTO Dubá

Sídlo úřadu

Masarykovo náměstí 138, Dubá, 47141, Dubá

Osoby

  • Ing. Žalovičová Irena, starostka

Kontakty