V dolní části obce se dochoval klenutý kamenný mostek, snad raně novověkého či středověkého původu, s pozdně barokní výklenkovou kapličkou se sochou sv. Jana Nepomuckého.

Hledat firmy v obci Dolní Pěna
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Živé firmy v obci Dolní Pěna 12 firem

OBEC Dolní Pěna - Dolní Pěna č. 27webFotografie u firmy

V dolní části obce se dochoval klenutý kamenný mostek, snad raně novověkého či středověkého původu, s pozdně barokní výklenkovou kapličkou se sochou sv. Jana Nepomuckého.

LODUOS s.r.o. - Dolní Pěna č. 368

JAHODOVÁ PLANTÁŽ DOLNÍ PĚNA - Dolní Pěna č. 71

REKONSTRUKCE S VOJTOU s.r.o. - Dolní Pěna č. 25

FRÝBLOVÁ JANA-OBRAZY - Dolní Pěna č. 31

KMÍNKOVÁ EVA-KOSMETICKÝ SALON - Dolní Pěna č. 60Fotografie u firmy

H + H ELEKTRO - Dolní Pěna č. 88

RUDOLF KOLLER spol. s r.o. - Dolní Pěna č. 201

VLNIKA s.r.o. - Dolní Pěna č. 5

VOJČÍK ŠTEFAN - Dolní Pěna č. 35

NOUZA PETR Ing.-ZEMĚDĚLSKÁ VÝROBA - Dolní Pěna č. 2

REŠLOVÁ HANA - Dolní Pěna č. 350

Historie obce Dolní Pěna celá historie

Obec Dolní Pěna, dříve též Dolní Pěnná, známá pod německým názvem Nieder-Baumgarten. Její historie je úzce svázána s blízkou Horní Pěnou a městem Jindřichův Hradec. K osídlení došlo během 13.-14. století během velké kolonizace Jindřichohradecka.

Dolní Pěna se rozkládá v údolí Pěněnského potoka a tvoří dlouhou údolní lánovou vesnici. Zástavba velkých usedlostí je situována po obou březích. Již v roce 1654 bylo v obci 28 selských usedlostí. Nacházejí se většinou na vyvýšených terasách, dolní část vesnice je rozložena v mělkém otevřeném úvalu. Zcela na horním konci býval mlýn, dnes již zaniklý. Přesto jze při pozorném hledání odhalit místo, kde stával.

K nejpůsobivějším příkladům zdejší architektury se řadí mohutné uzavřené dvorce pozdně klasicistního původu i menší chalupy a domky.

Ve střední části vsi se nachází novorománská kaple nejsvětějšího srdce Páně s věžičkou ahodinami. Před ní stojí kamenný kříž a památník obětem provní světové války.

Na dolním konci obce nalézáme výklenkovou kapličku s barokní sochou sv. Jana Nepomuckého, postavenou na kamenném klenutém mostku přes Pěněnský potok.

Demografické údaje

Soubory cookies umožňují správné a úplné používání webových stránek

Další informace zobrazíte kliknutím na Informace o cookies.