Hledat firmy v obci Dobšice
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Živé firmy v obci Dobšice 3 firmy

OBEC Dobšice - Dobšice č. 5webFotografie u firmy

AG VLTAVÍN s.r.o. - Dobšice č. 9

AMBROŽ ROBERT - Dobšice č. 18

Historie obce Dobšice celá historie

Obec se nachází 5 km východně od Týna nad Vltavou směrem na Veselí nad Lužnicí v nadmořské výšce 500m. 434 hektarový katastr obce Dobšice má mírně členitý pahorkatý reliéf s převážně zemědělskou půdou. Obec v minulosti několikrát změnila majitele a císař Zikmund r. 1437 učinil zápis Děpoltovi z Riesenberka a jeho dědicům na ves Dobšice. Roku 1528 je majitelem Oldřich Radkovský z Mirovic, později Kalenicové, Šternberkové a Kořenští z Benešova. Od roku 1711 součást Schwarzenberského panství.

V obci žije 117 stálých obyvatel, převážně v rodinných domech a statcích soustředěných kolem rybníka, parku a výklenkové kaple z první poloviny devatenáctého století , kteří se v letních měsících rozrostou o chalupáře. V obci je obchod se smíšeným zbožím, obecní knihovna a kulturní dům, který byl po roce 1989 opraven. Velkou část práce pro obec dělají členové Hasičského sboru, který byl v obci založen roku 1909. Obcí prochází značená cyklotrasa směrem na Bechyni.

Ve východní části katastru obce je opuštěný vojenský prostor, který po převedení na obec Dobšice bude podle územního plánu použit pro víceůčelové využití v režii obce.

Necelý jeden kilometr na západ od obce leží Branovický dvůr, který patří k obci Dobšice. Nejstarší doklad o existenci Branovic pochází z roku 1396, kdy tato později spustlá ves patřila ke statku Žimutice. V roce 1654 je Branovický dvůr uváděn jako šlechtické sídlo a během doby také několikrát změnil majitele. Začátkem 20 let dvacátého století byl dvůr vzat do záboru pozemkové reformy a byl prodán panu Matěji Sýkorovi, jehož potomkům dvůr do dnešních dnů patří.

Na společenském životě v obci se podílý sbor dobrovolných hasičů, který pořádá v obci taneční zábavy, plesy a v letních měsících soutěže a hry pro děti.

Demografické údaje

Soubory cookies umožňují správné a úplné používání webových stránek

Další informace zobrazíte kliknutím na Informace o cookies.