Desná je tradičním regionem sklářů. Tato tradice zůstala zachována, vedle typicky sklářských firem je tu však zastoupena celá řada dalších oborů.

Hledat firmy v obci Desná
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Firmy v obci Desná
Živé firmy - počet: 96, obec Desná

ABEGU, a.s. - Krkonošská 358, Desná III, Desná

AEROBIC DESNÁ - Poštovní 624, Desná II, Desná

AK-ERLEBACH STAŇKOVÁ IVANA JUDr. - Černá Říčka 120, Desná II, Desná

AMANTIS VITAL SPORT HOTEL - Na Novině 401, Desná III, Desná

APARTMÁNY ČERNÁ ŘÍČKA - Polubenská 111, Desná III, Desná

APARTMÁNY KAČENKA - Údolní 407, Desná I, Desná

BACHTÍKOVÁ TAŤÁNA - Poštovní 618, Desná II, Desná

BALAŠ PAVEL - Desná II č. 506, Desná

BARBORKA - Mlýnská 596, Desná III, Desná

BEZDOTEKU.CZ - Sluneční 349, Desná I, Desná

BOJOVNICI.COM - Údolní 335, Desná I, Desná

BRYNDA JAROSLAV - Krkonošská 753, Desná III, Desná

ČESKÁ ASOCIACE LPG - Riedlova 919, Desná III, Desná

ČESKÁ POŠTA Desná, s.p. - Krkonošská 630, Desná II, Desná

ČESKÝ KYNOLOGICKÝ SVAZ Desná - Desná II, Desná

DESKO a.s. - Krkonošská 784, Desná III, Desná

DESSTAV s.r.o. - Příkrá 661, Desná II, Desná

DIONYSIOVÁ JANA MUDr. - Krkonošská 518, Desná II, Desná

DOMINIKA CHATA - Mlýnská 519, Desná III, Desná

DŮM S PEČOVATELSKOU SLUŽBOU DESNÁ - Krkonošská 630, Desná II, Desná

Posledně opravené/vložené firmy:zobrazit více

MĚSTO Desná - Krkonošská 318, Desná II, DesnáFotografie u firmy

ROUBENKA JAVORKA - Polubenská 492, Desná III, Desná

PÁTÍKOVÁ RADMILA - Příkrá 106, Desná II, Desná

Historie obce Desná celá historie

Město Desná leží zaklíněné v Jizerských horách. V blízkosti Desné se nachází množství velmi zajímavých turistických cílů, ale i přírodních krás. Příroda v okolí Desné je krásná v každém ročním období a nachází se zde nepřeberné množství celoročního sportovního vyžití. Desná má mnoho zajímavého nejen v současnosti, ale i v minulosti. Historie města Desné je velmi pestrá. V roce 2001 oslavila Desná v Jizerských horách 310 let od svého založení. Lid této krajiny kupodivu přečkal nejedno válečné období přinášející s sebou zlo. Vystřídaly se doby rozmachu a úpadku, postihující obyvatelstvo i přírodu.

Desná zaznamenala mnoho změn a zvratů. Po druhé světové válce se rozrostla zejména co do rozlohy. V jeden městský celek se spojily obce a osady různých názvů, rozmanitého významu a osobitých krás: Desná, Potočná, Pustiny, Dolní Polubný, Merklov, Černá Říčka, Nýčovy Domky, Souš a Novina. Původně malá obec o rozloze 214 ha, která na přelomu 19. a 20. století čítala 243 domů a 2123 obyvatel, představuje dnes oblast o rozloze 1500 ha se 710 obytnými domy, v nichž trvale žije cca 3500 obyvatel. V minulosti zažívala Desná velký rozmach průmyslu. Byla to výroba porcelánu, sklářství, hutnictví a textilní průmysl.

Osada Desná byla založena při říčce Bílé Desné v roce 1691 hrabětem Albrechtem Maxmiliánem Desfoursem a po něm byla pojmenována Desfoursdorf. Horalé ji však začali podle říčky nazývat Dessendorf (Desná). Horalé zde záhy začali využívat sílu zdejších potoků k domácké sklářské výrobě – broušení a mačkání. K významnému rozkvětu obce dochází v druhé polovině minulého století, které bylo " zlatou dobou" zdejšího sklářství – bývalé Riedlovy hutě, založené ve 40. letech 19.století, stojí dodnes za viaduktem v Dolním Polubném. Sklářské podnikání připomíná v Desné i architektonicky zajímavá Riedlova vila ( dnes muzeum a informační středisko), postavená pro Josefa Riedla v italském stylu roku 1895, a pseudogotická Riedlova hrobka na svahu nad sklárnou.

V Desné byly na konci 19. století v provozu velmi známé lázně. Roku 1839 založil Dr. Josef Schindler (1814–1890) v Desné po vzoru Priessnitzových lázní v Jeseníku tzv. studenou léčbu. Na lázeňský dům přestavěl tchánovu bělírnu látek a poblíž zřídil Magdalenin park. Lázně, kde skutečně jediným léčícím prostředkem byla zdejší voda a tehdy oblíbené kneipování, žily čilým společenským ruchem. Doktor Schindler, který byl duší celého projektu, odešel později jako úspěšný lékař do Jeseníku a lázně zanikly. Dnes je připomíná pouze pamětní deska na jednom z objektů za bývalou Riedlovou vilou.

K dalším památkám města patří jednolodní pseudogotický kostel Nanebevzetí Panny Marie z roku 1903 a taktéž pseudogotický starokatolický kostel, postavený v letech 1889–1890. Zajímavostí je,že jinde nepříliš rozšířené starokatolické vyznání bylo pro podhůří Jizerských hor na konci 19. století poměrně běžné.

Desná se roku 1916 nechvalně proslavila díky protržení přehrady na Bílé Desné, jejíž vody zničily příříční část obce, doslova smetly sto domů. Celkem si katastrofa vyžádala na 62 obětí, které připomíná památník v Desné I, pamětní deska je připevněna na balvanu, který zpěněné vody přinesly na toto místo z hor.

MĚSTO Desná

Sídlo úřadu

Krkonošská 318, Desná II, Desná, 46861, Desná v Jizerských horách

Osoby

  • p. Kořínek Jaroslav, starosta

Kontakty