Podbřezí je malebná a neustále aktivní obec, která se stala Vesnicí roku Královehradeckého kraje pro rok 2006. Její součástí jsou osady Lhota, Netřeba, Škutina, část Chábor, Studánka a Přímy.

Hledat firmy v obci Podbřezí, část obce Chábory
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Nabídka práce v okolí 30 km 683 firem

PZP KOMPLET a.s. - Dobré č. 1493,44 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Topení - elektro - dodávky, montáž

ZEAS PODORLICKO a.s. - Trnov č. 993,63 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Zemědělské produkty, krmiva, hnojiva

MAKAL s.r.o. - Sudín č. 19, Bačetín4,07 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Pokrývačské práce

VAZNÍKY JANEČEK s.r.o. - Ještětice č. 73, Solnice4,35 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Tesařské práce, dřevostavby

NOVÁK MASO-UZENINY Dobruška - Solnická 59, Dobruška4,58 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Masné výrobky - maloobchod

ELMON spol. s r.o. - Domašínská 635, Dobruška4,82 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Elektroinstalační práce, revize

STAMONT CZ s.r.o. - Čs. odboje 1039, Dobruška4,91 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Stavební materiál - prodej

ELMON spol. s r.o. - Malá Kostelní 393, Dobruška5,13 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Elektroinstalační materiál - prodej

COOP TIP Dobruška - nám. F. L. Věka 31, Dobruška5,15 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Potraviny, smíšené zboží - maloobchod

SUNFOOD s.r.o. - Čs. odboje 800, Dobruška5,19 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Dietní, racionální potraviny - výroba

ZŠ Dobruška - Fr. Kupky 350, Dobruškaweb5,20 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Základní školy

ČESKÁ POŠTA Dobruška - Opočenská 71, Dobruška5,21 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Pošty

KOENIG & BAUER GRAFITEC s.r.o. - Opočenská 83, Dobruška5,24 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Tiskařské stroje, materiál

JECH CZ s.r.o. - Nádražní 481, Dobruška5,46 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Nábytek, bytové doplňky - výroba

PZP KOMPLET a.s. - Na Poříčí 1016, Dobruška5,53 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Topení - elektro - dodávky, montáž

PROGRESTECH-NÁSTROJE, s.r.o. - Pulická 105, Dobruška6,24 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Obráběcí stroje, technologie

ASV - Školní 71, Solnice6,26 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Díly pro automobilový průmysl - výroba

WOTAN FOREST, a.s. - Kvasinská 297, Solniceweb6,29 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Dřevomateriál - výroba

RENOVA, s.r.o. - Vodárenská 380, Solnice6,30 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Voda - materiál, spotřebiče - prodej, servis

GARED s.r.o. - Družstevní 278, Solnice6,62 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Zbraně, armádní výstroj, lovecké potřeby

Historie obce Podbřezí celá historie

Začátkem 14.stol. si páni z dosluhující tvrze Hrošky zbudovali na zdejším skalnatém ostrohu zátoky Zlatého potoka kamennou opevněnou tvrz s hospodářskými budovami, kterou nazvali Skalka. K jejich volbě tohoto místa jistě přispěla protékající řeka (jako zdroj vody a ryb) i rovinatý terén hraničního hvozdu, který byl přeměnou na pole a luka předpokladem k polnímu hospodářství. Středověký poddanský systém je nutil, aby v zápětí založili pod protějším vrchem (s březovým lesíkem) poddanskou osadu. Tato návesní osada, s příznačným názvem Podbřezí, měla chalupy rozmístěny kolem prostorné návse s pozemky paprskovitě rozdělenými za každou z nich (vrchnost měla své pozemky za Zlatým potokem).

První popis zdejšího osídlení uvádí k r.1542 krčmáře, Václava z lázně, mlynáře a sedm celoláníků. V cháborském podhradí uvádí čtyři chalupníky, ve Lhotě sedm a v podbřezských Mastech mlynáře s chalupou pro podruha. K r.1598 to již bylo v Podbřezí 18, v Cháborách 5, ve Lhotě 10, v Mastech 6, a v nově vzniklé Netřebě 3 chalupy - všichni podléhali správou podbřezské rychtě a poddanstvím pánům statku. Až do začátku 15.stol. není známo zda byl nastupující vždy přímým potomkem předešlého majitele, není ani známo jak a proč přišla Skalka o samostatnost a stala se manstvím. Až r. 1597 ji Vilém Ostrovský vykoupil (odprodejem Spáleniště a Kamenice) a Skalka se stala opět svobodným statkem. Vilém krátce na to přestavěl starou tvrz v renesanční zámeček. Roku 1646 umírá Jiřík Ostrovský a statek přejímá jeho sestra Anna Kateřina, provdaná za Jana Mladotu (předčasný skon těchto manželů připomíná náhrobní deska na újezdeckém kostele). Roku 1670 došlo k rozdělení statku mezi jejich čtyři syny. Dědici samostatného dílu s rodovou tvrzí (Janu Jiřímu) se podařilo zachovat statek v životaschopné velikosti a koupí jej rozšířit. Jeho syn, Antonín Josef Mladota, se stal krajským hejtmanem a s manželkou, Barborou Františkou z Goltze, postavili r.1739 na místě tvrze nový barokní zámek s kaplí. Roku 1750 přejímá Skalku Jan Nepomuk Mladota, který zde postavil sochy, rozšířil prosperující běličskou manufakturu, zřídil triviální školu a zvelebil statek. Ne zcela dostavěný barokní zámek upravil do rokokové podoby, kterou dodnes připomíná terasa s altánkem, malba tajemné dívenky s psíkem vykukující z okna nad schodištěm, orientální malba modrého pokoje i rokoková kazatelna v kapli. Zásluhou Mladotů se na více jak dvě století nedílnou součástí Podbřezí stala početná komunita Židovské obce (se synagogou a hřbitovem) a jejich zásluhou se zdejší lid zaměstnával domácím tkalcováním a na bělidle (do jeho zrušení r.1895). Roku 1800 prodal Vojtěch Mladota skalecký statek k opočenskému panství. Pozemkovou reformou r.1922 byla Skalka prodána již nešlechtickým majitelům. Jejich potomci r.1999 prodali zámek s hospodářským areálem obchodní firmě AZ Satelit, která zde provozuje firmu a vše postupně citlivě opravuje. Zámek je nepřístupný - kapli firma Obci Podbřezí propůjčuje k církevním i výstavním akcím (i s přístupem parkovou cestou).

Podbřezí má díky tehdejšímu rychtáři kroniku vedenou od r. 1825, ale vlastní Správní obec Podbřezí byla založena se zrušením poddanství r.1848 (s rozlohou území skaleckého statku tj. 500 ha). Pro po staletí trpící venkovské obyvatelstvo znamenalo zrušení roboty velikou úlevu, osobní volnost a čas na vlastní pozemky, a tím i větší výnosy. Radostný pocit ze života bez robotního břemene (a r.1864 postavené nové školy) zkalil válečný rok 1866. Přes Podbřezí pochodovala k hranicím nesčetná vojska. Šli tudy osmnáctý den i pluky stahované z Itálie (šel s nimi i zdejší rodák z čp.11). Po svém vítězství obsadili Prušáci kanóny Podbřezí (velitelství měli na zámku). Roku 1874 byla rozšířena zdejší škola o druhou třídu a r.1884 byla zřízena třetí třída. Bohužel r.1880 postihla Podbřezí veliká povodeň (o metr více vody než r.1998). Dle soupisu měla r.1890 Obec Podbřezí 557 obyvatel v 90 domech. Roku 1897 byla proti zámku postavena zcela nová trojtřídní škola.

Změny r.1848 přinesly úlevu židovskému obyvatelstvu, které začalo Podbřezí opouštět. Pro úbytek dětí byla r.1863 uzavřena zdejší židovská škola a pro veliký úbytek dospělých byla r.1888 zcela uzavřena i synagoga (odkoupena Obcí Podbřezí). Přelom století přinesl konec Židovské obce Skalka - několik posledních příslušníků bylo převedeno do dobrušské obce.

S novým stoletím si podbřezští postavili u školy nový most včetně silnice do Dobrého. Toho času vykonal na Skalce (i v Podbřezí) několik studijních návštěv Alois Jirásek. Po vydání románu Temno nastal velký turistický zájem o zámek, židovský hřbitov a o další popisované pamětihodnosti. Celkový poklidný život narušila světová válka, která povolala muže a starost o hospodářství ponechala na ženách, dětech a výměnkářích. Po čtyřech letech utrpení válka sice skončila, ale zpět do Podbřezí nevrátila 13 mužů a do Lhoty-Netřeby 24 mužů. Nová republika přinesla mnoho nadějí a radosti i do poklidného Podorlicka (včetně průjezdu prezidenta T.G. Masaryka).

Přinesla i radost v rodině obchodníka Kornfelda při narození druhého chlapce Zdeňka (posledního židovského příslušníka narozeného v Podbřezí). Roku 1924 se konal poslední pohřeb na zdejší židovský hřbitov (vdovy šámese Kische). Téhož roku se odstěhovala do Dobrušky rodina obchodníka Kornfelda – jejich odchodem zcela zanikla zdejší židovská komunita.

Při sčítání r.1921 měla Obec Podbřezí v 86 domech 435 obyvatel (z toho 6 izraelitů). Na počest Mistrových sedmdesátin udělilo vedení obce Aloisu Jiráskovi čestné občanství. Téhož roku (1922) se stala louka pod skaleckým zámkem svědkem velkolepého setkání zemědělského lidu Podorličí s 20tisícovou účastí. Roku 1927 bylo Podbřezí elektrifikováno. A opět vcelku poklidně plynoucí léta přerušila válka, po které nastal odliv zdejších obyvatel. Z Podbřezí odešlo osídlit pohraničí 78 a ze Lhoty Netřeby 38 obyvatel. Násilná kolektivizace přinesla změnu v životě vesnice (z chlévů a stodol byly postaveny byty a garáže), přinesla však i nesvobodu podnikání a konzumní myšlení. Roku 1960 došlo ke sloučení podbřezské obce se lhoteckou (s oběma Netřebami) v Obec Podbřezí.

Rok 1989 navrátil vše do soukromých rukou. Na území obce vzniklo několik větších firem i drobných řemeslných provozoven a zemědělských farem. Poslední desetiletí probíhalo v stálých změnách - nezapomínalo se však ani na kulturní akce. Při příležitosti 100letého výročí postavení nové školy byl r. 1997 uspořádán zdařilý sjezd rodáků. Bohužel, ani ne po roce přišla pohroma v podobě více jak stoleté vody, která zanechala za sebou velké škody. Dokázala však stmelit zastupitelstvo obce, aktivní firmy a občany k opravě splavu, židovského hřbitova, mostu, chodníků, kanalizace, školy i školního hřiště s dětským koutkem, sportovního areálu, srovnání terénu poplavených luk, demolice zničeného domku v zátoce Zlatého potoka a úpravy prostranství před školou (včetně umístění informační tabule s turistickou mapou Podorlicka). Dalšími stavebními aktivitami vedení obce a fy AZ Satelit zkrásněl zámek Skalka i ves Podbřezí - včetně Lhoty a příslušných osad. Proti Obecnímu úřadu byl postaven tzv. povodňový domek s třemi garsonkami. Poplavený a léta neudržovaný prostor za novým domkem byl parkově upraven včetně přemístění Pomníku padlých (na tomto prostoru bývala vinopalna, židovská mikve, mandl, bělidlo, selská chalupa a tzv. malý plón, tj. louka na sušení plátna před mandlováním).

První rok třetího tisíciletí uvítala obec sjezdem rodáků, svěcením znaku, praporu a soch. Uvítala jej i dalšími stavebními aktivitami včetně r.2003 zkolaudovaných tří bytovek po sedmi bytech a v r. 2006 výstavbou vodovodu do Lhoty. Počet obyvatel v obci k 31.7.2006 je 482. Obydlených domů je 133, rekreačních 67 tj. celkem 200. Obecní úřad je zastoupen sedmi zastupiteli. Pod jeho správu mimo jiné spadá základní škola moderně vybavená pro vyučování dětí 1.-5. ročníku, se sportovním areálem, hostinec, budova obecního úřadu (s poštou, knihovnou a hasičskou zbrojnicí) a obecní budova ve Lhotě (se spolkovou místností, obecním bytem a hasičskou zbrojnicí).

Služby jsou zastoupeny poštou, podbřezskou soukromou prodejnou potravin, hostincem Skalka, motelem Skalka a dále jsou zde služby zastoupeny výkupem kožek a čištěním koberců. Řemesla jsou zastoupena truhlářskými, malířskými, natěračskými, zednickými a tesařskými pracemi. 

Spolkovou činnost v obci vykonává sbor dobrovolných hasičů s hlavními kulturními akcemi - ples, diskotéka, koncert Opočenky a posvícenský průvod. Dalšími aktivními činiteli nejen kulturního dění v obci je sdružení žen při obci i aktivní sportovci, turisté a myslivci.

Demografické údaje

Soubory cookies umožňují správné a úplné používání webových stránek

Další informace zobrazíte kliknutím na Informace o cookies.