Hledat firmy v obci Červené Janovice
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Živé firmy v obci Červené Janovice 11 firem

POŠTA PARTNER Červené Janovice - Červené Janovice č. 102

OBEC Červené Janovice - Červené Janovice č. 102Fotografie u firmy

ZŠ A MŠ Červené Janovice - Červené Janovice č. 146Fotografie u firmy

TALACKO LADISLAV - Lány č. 36, Červené Janovice

AGRO PODLESÍ, a.s. - Červené Janovice č. 55

HOSPODA U STREJČKŮ - Červené Janovice č. 199

NOVOTNÝ KAREL-PEKAŘSTVÍ - Červené Janovice č. 120

TJ SOKOL Červené Janovice - Červené Janovice č. 21

MUDr. JITKA KUNTOVÁ s.r.o. - Červené Janovice č. 36

SOVA MILAN - Červené Janovice č. 96

RADOMĚŘSKÝ PAVEL - Červené Janovice č. 189

Historie obce Červené Janovice celá historie

Jižním směrem od Kutné Hory ve vzdálenosti 14,5 km je rozloženo městečko Červené Janovice, do 18.století zvané Janovičky. Městečkem prochází státní silnice z Čáslavi do Zruče nad Sázavou, která byla otevřena v roce 1829 a další z Kutné Hory do Ledče nad Sázavou, jež byla postavena v roce 1887 stavitelem Vepřkem z Malešova. Kutná Hora a Červené Janovice mají v historii mnoho společného. Například spor Mikuláše Dačického s vdovou po Felixu novohradském z Kolovrat, který byl majitelem panství Janovičky. Spor byl projednáván téměř 30 let.V roce 1724 zakoupila Kutná Hora Janovické panství od hraběte Arnošta z Th“urheimu a stala se patronem městečka i farnosti. S její pomocí byla v roce 1843 vystavěna škola, v roce 1906 radnice a v roce 1909 - 1911 nový kostel.

Znak města Červených Janovic je téměř stejný jako znak Kutné Hory, ale bez alegorických postav. Uprostřed náměstí vyvěrá pramen vody, který tvoří studnu a rybníček. Přebývající voda teče do panské zahrady a tvoří větší rybník - tzv. Podzámecký. V okolí Červených Janovic se dále nachází rybníky: Karlůvek, Katlov s velkou rekreační oblastí, Pohan, Nedovedlo, Březinský, Zápona, Kukla. Jednou z dominant městečka Červené Janovice je novorománský kostel. Původně byl vystavěn v gotickém slohu. Při opravách v roce 1875 byla nalezena původní gotická kamenná okenní ostění a také okno za oltářem mělo původní gotický tvar. Kostel byl malý. Zdá se, že původně zde byla kaple, z níž povstal presbytář a později byla přistavěna loď chrámu a věž. V současnosti jsou ve věži tři zvony z roku 1947. U kostela stávala také kostnice. Byla zrušena v roce 1904. V roce 1902 byl podán návrh na zásadní přestavbu starého kostela. Povolení bylo vydáno až v roce 1908. Plán v novorománském slohu zhotovil Matěj Krch a výstavbu převzal stavitel Čeněk Dajbych. Rozloučení se starým kostelem a poslední služby Boží byly vykonány dne 21.února 1909, nový chrám byl vysvěcen 15.října 1911 biskupem Th.Dr. Josefem Doubravou. V Červených Janovicích stávala od dávných dob i tvrz. Potvrzují to most, valy a jiné pozůstatky u nynějšího zámku, který stojí na stejném místě. Podle různých pramenů byla tvrz roku 1600 přestavěna štukatérem Karlem Bretanim z Vlach na honosný zámek. Později však nebyl dlouhou dobu udržován a dnes již nepřipomíná bývalou okázalost a nádheru minulých časů.

V dnešní době jsou Červené Janovice městečko s vlastní samosprávou, poštou, školou, několika obchody a restaurací. Největší firmou s největším počtem pracovních míst je v současné době zemědělská společnost Agro Podlesí,a.s., která obhospodařuje 4 tis. hektarů zemědělská půdy v okolí. Zaměřuje se na pěstování obilovin, brambor a řepky, z živočišné výroby na výrobu mléka, chov prasat a skotu.

Obyvatel: 718

Obce: Lány, Vilémovice, Zhoř

Rekreační osada: Katlov

Osady: Phov, Chvalov, Zadní

Demografické údaje

Soubory cookies umožňují správné a úplné používání webových stránek

Další informace zobrazíte kliknutím na Informace o cookies.