Čechočovice jsou obcí nacházející se na západě Moravy, v okrese Třebíč v Kraji Vysočina 6 kilometrů západně od centra města Třebíče a 3,5 kilometru od jeho západního okraje.

Hledat firmy v obci Čechočovice
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Živé firmy v obci Čechočovice 8 firem

OBEC Čechočovice - Čechočovice č. 79webFotografie u firmy

Čechočovice jsou obcí nacházející se na západě Moravy, v okrese Třebíč v Kraji Vysočina 6 kilometrů západně od centra města Třebíče a 3,5 kilometru od jeho západního okraje.

CHOVATELSKÁ STANICE Z KRVE VÍTĚZŮ - Čechočovice č. 8web

BLÁHA PETR-STŘECHY - Čechočovice č. 110

SOLAŘ VLASTIMIL-ELEKTROINSTALACE - Čechočovice č. 68

BLÁHA ZDENĚK - Čechočovice č. 119

DRÁBKOVÁ JITKA - Čechočovice č. 72

ŠIMKA MILOSLAV - Čechočovice č. 55

ŠULC PETR - Čechočovice č. 113

Historie obce Čechočovice celá historie

Historie obce Čechočovice

Samotný název Čechočovice, dříve Těchočovice, tvořený odvozeným osobním jménem a příponou –ovice, znamenal původně ves lidí Těchočových. Tento typ pomístních jmen je charakteristický pro sídelní prostor rozkládající se v severojižním pásu na sever od Třebíče a náleží časovému intervalu v rozmezí od poloviny 13. až hluboko do 14. století. Čechočovice tak mohly vzniknout - i s ohledem na pozdější informace v historických pramenech - někdy kolem roku 1300. Čechočovice, latinsky psáno Czechoczowicz, se objevují v písemnostech v roce 1447. První písemná zmínka o Čechočovicích je v Zemských deskách brněnských z roku 1358.

Ve 14. a 15. století byly Čechočovice samostatným statkem, na kterém sídlil vladycký rod pánů z Čechočovice. V roce 1358 je v listinách uváděn jako majitel Hrut z Čechočovice a jeho manželka Kateřina. Roku 1371 je uváděn jako majitel Vok z Čechočovice s manželkou Anežkou a jeho švagrová Kateřina, vdova po Hrutovi.

Právě v tomto roce prodal Vok Čechočovice Bočkovi ze Slavic, který se od té doby psal z Čechočovice. Majitelem celé vsi se stal v roce 1386, kdy koupil dvůr od syna Hrutova, Ctibora z Čechočovice. Jeho potomci ve vsi sídlili až do roku 1493, kdy ves prodal Čeněk z Čechočovice Kryštofovi a Heřmanovi z Rochova.

Roku 1499 koupili ves bratři Zdeněk a Burian z Valdštejna. Osudy Čechočovice začíná ovlivňovat panství sádecké. Po bitvě na Bílé hoře tehdejší majitel Zdeněk Brtnický pro účast na stavovském povstání o celé panství přišel. Spadlo do klína v roce 1622 císařskému podplukovníkovi Cerbonimu. Panství zažilo v roce 1643 velkou ránu. Tehdy sádecký hrad dobývali Švédové. Nepočínali si právě rytířsky a vyplenili celé okolí, což zřejmě postihlo i obec Čechočovice. Píše se rok 1678 a celé panství získává rod hrabat z Valldorfu. Na konci 18. století opět celé panství včetně obce Čechočovice přechází do vlastnictví rodu Chorynských. Podržel si nad ním nadvládu až do roku 1945.

Demografické údaje

Soubory cookies umožňují správné a úplné používání webových stránek

Další informace zobrazíte kliknutím na Informace o cookies.