Obec Březovice leží 328 m nad mořem a nachází se 10 km jihozápadním směrem od Bělé pod Bezdězem. Každým rokem se zde první říjnový víkend koná výstava pěstování plodin.

Hledat firmy v obci Březovice
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Živé firmy v obci Březovice 4 firmy

ČESKÁ POŠTA Březovice u Mladé Boleslavě - Březovice č. 84

OBEC Březovice - Březovice č. 84Fotografie u firmy

DRUŽSTVO EKOVER - Březovice č. 33

KARYDO - Březovice č. 31

Historie obce Březovice celá historie

Obec Březovice leží 328 m. nad mořem a nachází se 10 km. jihozápadním směrem od Bělé pod Bezdězem. Sousedí s obcemi Víska, Březinka, Valovice, Sudoměř a v jižním směru s Doubravicí. Hraničí s mělnickým okresem a od minulého století byla dříve postupně státní správou a samosprávou začleněna do okresu Bělá pod Bezdězem, poté do okresu Mnichovo Hradiště a po roce 1945 do okresu Doksy, následně do okresu Mladá Boleslav. Situačně se obec dělí na část horní a dolní,která se svažuje až na okraj zalesněného hlubokého dolu (údolí).Na severní straně jsou březovické polnosti obklopeny rozlehlým pásmem valdštejnských lesů nad kterými ční homole Bezdězů.Horizont Březovic se otvírá jedině východním směrem k Březince, Valovicím a k Sudoměři a komunikuje tak se středočeským krajem.

První písemná zmínka o Březovicích se nachází v listině Karla IV. z 2.9.1348.

V současné době žije v obci 292 obyvatel.

K Březovicím patří místní část Víska, vzdálená 1,5 km.směrem k západu.

První písemná zmínka o Vísce pochází z roku 1400.V roce 1995 byla Víska prohlášena památkovou rezervací se souborem lidové architektury.

Ve Vísce se narodil 7.9.1767 Václav Kumr známý severočeský vůdce loupežníků.Byl vězněn i na Špilberku a v roce 1842 se vrátil do Vísky kde 6.3.1843 zemřel za pecí ve stavení sedláka Šafránka čp.3, jako obecní chudý.

Podle mnohých literárních badatelů sloužil jako předloha ,, strašného lesů pána “ Karlu Hynku Máchovi v jeho Máji.

Karel Sellner

Karel Sellner byl významnou osobností Mladoboleslavska a Podbezdězí.Byl spisovatelem, historikem, uznávaným školským inspektorem a osvětovým pracovníkem, hodným a dobrosrdečným člověkem.

Narodil se 23.10.1873 v Daliměřicích u Turnova v početné rodině železničního úředníka.Dětství prožil a do obecné i měšťanské školy chodil v Turnově, kam se rodina přestěhovala. Škola mu dala dobrý základ pro jeho další studium na učitelském ústavu v Hradci Králové. Maturoval v roce 1892 a začal učit na různých obecných školách, nejprve na Mnichovohradištsku (Kněžmost,Loukovec,Násedlnice),později v Březovicích a v Bakově.Již jako mladý učitel se účastnil veřejného života, byl členem různých spolků, přednášel a psal do místních novin, časopisů a začal vydávat samostatné publikace.

V roce 1902 se oženil s Zdeňkou Hankovou z Březovic a v roce 1916 byl povolán do rakouské armády, kde sloužil nejprve v Uhrách později v Albánii.

V září 1916 byl zvolen okresním školním inspektorem v Mladé Boleslavi. V této funkci se zasloužil o výrazné zlepšení školství na celém okrese. Založil a redigoval velmi oblíbený vlastivědný časopis Boleslavan a do jiných časopisů hojně přispíval.V období mezi 1. a 2. světovou válkou zpracoval dříve nashromážděný náměty do historických povídek a románů. Na odpočinek odešel v únoru 1934, aby se i nadále věnoval osvětové, vzdělávací a publikační činnosti. Zemřel 26.2.1955 v Mladé Boleslavi,kde je také pohřben.

Záslužná práce Karla Sellnera byla mnohokráte oceněna již za jeho života.On sám si velmi vážil čestného občanství v Březovicích. V roce 1968 mu byla odhalena pamětní deska v Mladé Boleslavi v ulici Boženy Němcové , kde žil na penzi.

Sellnerova literární pozůstalost je uložena v Památníku národního písemnictví.

Publikovaná literární díla:

První lidé v Čechách – 1910 (soubor přednášek společně s Eduardem Štorchem.)

Bohdar- 1924

V tajemné zemi – 1925

Pohádky májových večerů – 1925

Poslední -1928

Václav Vrba – 1930

Tajemný rytíř – 1931

Z bezdězských lesů – 1932

Tři bratři z Mydlovaru – 1934

Petrovský – 1946

Demografické údaje

Soubory cookies umožňují správné a úplné používání webových stránek

Další informace zobrazíte kliknutím na Informace o cookies.