socha sv. Immaculaty v Bohdánkově, kaplička v Bohdánkově, kaplička sv. Jana Nepomuckého středověký smírčí kříž v Domaslavicích, kaplička sv. Jana Nepomuckého a středověký smírčí kříž v Domaslavicích

Hledat firmy v obci Bílá
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Firmy v obci Bílá
Živé firmy - počet: 33, obec Bílá

AGRO BÍLÁ, a.s. - Bílá č. 33

BALOG PATRIK-KOMINICTVÍ - Vlčetín č. 55, Bílá

BERANŮV PIVOVAR s.r.o. - Trávníček č. 14, Bílá

BÍNA ZDENĚK - Bílá č. 43

BM-BOHEMIAMODELL, s.r.o. - Vlčetín č. 69, Bílá

GLASER JIŘÍ - Petrašovice č. 53, Bílá

HLADÍK PAVEL-BRAŠNÁŘSTVÍ - Letařovice č. 22, Bílá

IMRICH STANISLAV - Vlčetín č. 66, Bílá

KB DRUŽSTVO PETRAŠOVICE - Petrašovice č. 24, Bílá

KNIHOVNA Bílá - Bílá č. 9

KRÁL RADOMÍR Ing. arch. - Domaslavice č. 1, Bílá

KŘÍŽEK JIŘÍ - Bílá č. 21

KUČERA VLADIMÍR-PILA PETRAŠOVICE - Petrašovice č. 55, Bílá

LABAKAN-SHOP.CZ - Bílá č. 43

LUCIUSOVÁ EVA - Vlčetín č. 6, Bílá

MIZEROVÁ IVANA - Bílá č. 76

MŠ Bílá - Bílá č. 76

NAJMAN VÁCLAV - Hradčany č. 10, Bílá

OBEC Bílá - Bílá č. 76webFotografie u firmy

socha sv. Immaculaty v Bohdánkově, kaplička v Bohdánkově, kaplička sv. Jana Nepomuckého středověký smírčí kříž v Domaslavicích, kaplička sv. Jana Nepomuckého a středověký smírčí kříž v Domaslavicích

PLUHAŘ GASTRO SERVIS - Bohdánkov č. 12, Bílá

Posledně opravené/vložené firmy:zobrazit více

BERANŮV PIVOVAR s.r.o. - Trávníček č. 14, Bílá

ULTRATECH s.r.o. - Vlčetín č. 85, Bílá

ŠKODA JOSEF - Vlčetín č. 19, Bílá

Historie obce Bílá celá historie

Jednotlivé části obce jsou: Bílá se samotou Píska, Petrašovice, Bohdánkov, Kohoutovice, Kocourov, Vlčetín se samotou Luhov, Domaslavice, Hradčany, Chvalčovice, Trávníček, Dehtáry, Klamorna, Letařovice a Vesec. Části obce Hradčany, Dehtáry, Klamorna a Letařovice jsou nejstaršími částmi, což je doloženo pravěkými nálezy (3. tisíciletí př.n.l.).

V území je doloženo osídlení již ve 3. tisíciletí př.n.l. ojedinělými nálezy kamenných nástrojů v Petrašovicích, z 2. tisíciletí př.n.l. pochází keramika z Klamorny u Chvalčovic, z 1. tisíciletí př.n.l. pocházejí zlomky keramiky z Letařovic. Slovanské osídlení dokládají nálezy ze sídla z doby hradištní na Klamorně. Trvalé osídlení spadá do období raného středověku. Z roku 1590 pochází urbář dubského panství, který uvádí osady Vlčetín, Luhov, Bohdánkov, Petrašovice, Kohoutovice, Dolení Vesec, Kocourov, Bílý, Dehtáry, Chvalčovice, Hradčany, Trávníček a Letařovice, tedy části, ze kterých se dnes skládá obec Bílá.

Kostel sv. Jakuba v Letařovicích je připomínán v dokladech již roku 1363 a dodnes jsou zachovány dřevěné kazetové stropy a stopy středověkých nástěnných maleb. O Domaslavicích je první zmínka z roku 1540, rovněž tak osada Luhov a první doložení obce Petrašovice z roku 1538. Samotná obec Bílá je v dokladech zmiňována již v roce 1537 jako malá zemědělská osada.

V obci se dochovala celá řada roubenek z počátku 19. století doposud velmi dobře udržovaných a využívaných k rekreaci. Bývalou obec Petrašovice navštěvoval i český básník Fráňa Šrámek, který usiloval o dceru tehdejšího řídícího učitele, což se mu nakonec i podařilo a oženil se s ní. V části obce Vlčetín je, v roce 1996 opravený, památník obětem 1. a 2. světové války.

OBEC Bílá

Bílá č. 76, 46343, Český Dub

Osoby

  • p. Pospíšil František, starosta

Kontakty