Obec Čistá se nachází 18 km jihozápadně od Rakovníka na rozhraní Středočeckého a Západočeského kraje, hranici tvoří říčka Javornice.
Hledat firmy v obci Čistá, nám. Václavské
Nabídka práce v okolí 30 km 227 firem
STATECH s.r.o. - Dýšina č. 29729,66 km
1 pracovní pozice firma působí v oboru: Zdvihací zařízení - práce, půjčovny, prodej
UNICUT s.r.o. - Holoubkov č. 11329,70 km
1 pracovní pozice firma působí v oboru: Stroje, zařízení a součásti - výroba
ROBSTAV STAVBY k.s. - 28. října 1931/68a, Bolevec, Plzeň29,75 km
1 pracovní pozice firma působí v oboru: Zemní práce
BAUER SOLUTION s.r.o. - K Papírně 171/32, Bukovec, Plzeň29,86 km
1 pracovní pozice firma působí v oboru: Komplexní logistické služby
BRABEC VZDUCHOTECHNIKA s.r.o. - Veletice č. 11, Holedeč29,86 km
1 pracovní pozice firma působí v oboru: Klimatizace, větrání - výroba
BAGGER, k.s. - Za dráhou 680, Mýto29,93 km
1 pracovní pozice firma působí v oboru: Zemní práce
ZŠ A MŠ Tlustice - Tlustice č. 14829,96 km
1 pracovní pozice firma působí v oboru: Základní školy
Historie obce Čistá celá historie
Historie Čisté se píše od roku 1039, kdy se zde usazují Poláci, které do našeho kraje přivedl kníže Břetislav I. (syn knížete Oldřicha a Boženy) a založil osadu, jenž pojmenoval "Čistá" podle čisté vody v potoce, který tudy protékal. První písemná zmínka o Čisté se datuje ze 13. století, kdy osadu získal Zdislav z rodu Držslaviců, založil zde hospodářský dvůr a postavil tvrz. Rovněž založil menší osady Zdeslav a Křekovice. Tento rod držel Čistou téměř 150 let. V té době byl založen farní kostel a poplužní dvůr.
Dalším majitelem se roku 1370 stala kapitula svatovítská, která docílila povýšení Čisté na městečko.
V době husitské revoluce značně utrpěla zdejší krajina a obce byly drancovány a pustošeny požáry.
Až roku 1526 obnovil král Ludvík Jagellonský Čisté městská práva a městečko opět začalo vzkvétat. Jeho rozvoj se opět pozastavil v období 30-ti leté války. Zůstalo obydleno jen 17 usedlostí a život se do městečka vracel jen velmi pomalu.
Roku 1659 se začala v Čisté rozvíjet řemesla a byly založeny první řemeslnické cechy - např. krejčovský, ševcovský, kovářský nebo řeznický. Až do druhé světové války se v Čisté rovněž vařilo pivo. Lidé se však nadále živí převážně zemědělstvím.
Roku 1713 prodala kapitula svatovítská městečko Čistou Lažanským, tím se Čistá dostala k panství chříčskému. To byly pro městečko zlé časy, neboť vrchnost zbavovala čistecké městských práv a přidávala roboty.
Ze všech utrpení se dokázali zdejší obyvatelé opět zvednout a i v těžkých dobách nezapomínali na kulturní rozvoj. Roku 1612 zde byla zřízena škola, roku 1845 byl ustaven ochotnický spolek. Neobvyklým řemeslem, které rovněž Čistou proslavilo byla výroba a stavba varhan. Některé nástroje znějí v kostelích i chrámech ještě dnes. Již roku 1848 byl v městečku lékař a o rok později i místní lékárna. V roce 1862 byla založena knihovna a v roce 1864 vznikl pěvecký spolek Václav, který je činný dodnes. Do dnešní doby je rovněž v provozu parní mlýn, jehož správcem byl svého času J.J. Frída - otec Jaroslava Vrchlického. Čistá se již v této době stala střediskem okolních vesnic - byla zde rovněž četnická stanice, poštovní úřad, dobrovolný spolek hasičů nebo tělovýchovná jednota Sokol.
Až do roku 1853 nemělo městečko spojení se světem - v tomto roce byla dostavena silnice z Kožlan ke Všesulovu. V roce 1899 začala fungovat železnice z Rakovníka do Mladotic.
Dvacáté století se na rozvoji obce podepsalo hlavně oběma válkami, které zanechaly četné jizvy, a érou socialismu, kterou mnozí z nás ještě dobře pamatují. Přesto bylo pár světlých momentů v životě obce např. začátkem tohoto století proslavil Čistou rodák Ing.Dr. František Herles - pěstitel a zakladatel ovocných školek. V roce 1918 byl v Čisté založen závod na nástroje pro truhláře a dřevovýrobu, který svoje výrobky vyvážel do celého světa, v roce 1936 byl otevřen žulový lom a začala výroba dlažebních kostek a pomníků. Byl vybudován vodovod a kanalizace. V roce 1981 byla dokončena stavba kulturního dobu, kde bylo zřízeno místní kino. Bylo vybudováno obvodní zdravotní středisko, postaven obchodní dům, ale to už jsme téměř v současnosti.
Demografické údaje
OBEC Čistá
Čistá č. 1, 27034, Čistá u Rakovníka
Osoby
- p. Čebišová Blanka, starosta
Kontakty
- 313 549 454
- cista.obecni-urad@seznam.cz
- www.cista.cz