Uprostřed širokého výběžku polabské nížiny, který je jako rozlehlý záliv od severovýchodu ohraničen pásem Železných hor a od jihozápadu Hornosázavskou pahorkatinou, se nachází město Čáslav, založené kolem pol. 13. stol. Přemyslem Otakarem II.

Hledat firmy v obci Čáslav, část obce Čáslav-Staré Město
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Živé firmy v obci Čáslav, část obce Čáslav-Staré Město 104 firem

RODINNÉ CENTRUM KOPRETINA - Kostelní náměstí 186/2, Čáslav-Staré Město, Čáslav

UNIQA POJIŠŤOVNA generální agentura Čáslav - Formíkova 94/4, Čáslav-Staré Město, Čáslav

ZŠ SPECIÁLNÍ A PRAKTICKÁ ŠKOLA DIAKONIE ČCE Čáslav - Komenského náměstí 140/8, Čáslav-Staré Město, Čáslav

MĚSTSKÉ MUZEUM A KNIHOVNA Čáslav - Kostelní náměstí 197/11, Čáslav-Staré Město, Čáslav

SPORT-D.CZ - Klimenta Čermáka 109/7, Čáslav-Staré Město, Čáslav

TOP DROGERIE Čáslav - Váchova 137/1, Čáslav-Staré Město, Čáslav

SKÁLA PETR - Gen. Františka Moravce 60/14, Čáslav-Staré Město, Čáslav

ČÁSLAVSKÉ FYZIOTERAPEUTICKÉ CENTRUM s.r.o. - nám. Jana Žižky z Trocnova 148/32, Čáslav-Staré Město, Čáslav

NEJLEVNĚJŠÍ POTRAVINY Čáslav - Klimenta Čermáka 115/19, Čáslav-Staré Město, Čáslav

KOOPERATIVA Čáslav - nám. Jana Žižky z Trocnova 107/30, Čáslav-Staré Město, Čáslav

JTX Čáslav - Jana Roháče z Dubé 125/1, Čáslav-Staré Město, Čáslav

ELEKTRO DVOŘÁK - nám. Jana Žižky z Trocnova 163/41, Čáslav-Staré Město, Čáslav

LÉKÁRNA POD ŠTÍTEM - nám. Jana Žižky z Trocnova 148/32, Čáslav-Staré Město, Čáslav

FINSTERLOVÁ MARIE MUDr. - Přemysla Otakara II. 86/1, Čáslav-Staré Město, Čáslav

JAS CENTRUM & SPORT s.r.o. - Na Kozinci 257, Čáslav-Staré Město, Čáslav

RŮŽIČKOVÁ ZLATNICTVÍ-HODINÁŘSTVÍ - Klimenta Čermáka 135/6, Čáslav-Staré Město, Čáslav

SKI SERVIS & PŮJČOVNA - nám. Jana Žižky z Trocnova 164/42, Čáslav-Staré Město, Čáslav

ČERNOHLÁVEK MICHAL - Jana Karafiáta 177/8, Čáslav-Staré Město, Čáslav

CREATIVE & PARTY SHOP - Palackého 222/4, Čáslav-Staré Město, Čáslav

MASÁŽE ČÁSLAV - Gen. Františka Moravce 235, Čáslav-Staré Město, Čáslav

Historie obce Čáslav celá historie

Prokazatelné osídlení plochy města se datuje od počátku neolitu (6. - 5. tisíciletí př. Kr.) Bohaté archeologické nálezy z města a jeho okolí dokládají, že se zde vystřídala řada pravěkých kultur. Slovanské osídlení se datuje od 9. století. Pravděpodobným centrem se stal Hrádek, který je v 10. století tradičně spojován se Slavníkovci. V 11. století se Hrádek stal přemyslovským správním hradištěm a centrem přemyslovské provincie.

Královské město Čáslav vzniklo okolo poloviny 13. století za vlády Přemysla Otakara II. při jedné z hlavních zemských stezek spojujících Čechy s Moravou. Dodnes je patrný gotický vnitřní půdorys - velké centrální náměstí, kterému dominuje radnice a pravoúhlá uliční síť. Město bylo po svém založení vybaveno základními právy, které z něho učinily samostatnou obec.

Církevní život byl spojen s farním kostelem sv. Petra a Pavla. Stavba raně gotického kostela byla zahájena na konci 13. století a byl do ní začleněn románský kostel sv. Michala z 11. století (dnešní sakristie), který zde původně stál.

Městský areál byl vymezen hradbami, které jsou zachovány v jedné třetině jejich délky. Do města se vcházelo čtyřmi branami. Ojedinělou památkou čáslavského gotického opevnění je válcová tzv. Otakarova věž, která stávala při Brodské bráně.

Po vypuknutí husitského hnutí setrvala Čáslav na straně Zikmundově. Po jarní ofenzívě husitů v r. 1421 přešlo město na jejich strannu. V červnu 1421 se sešel v děkanském chrámu sv. Petra a Pavla zemský sněm, který vstoupil do dějin jako čáslavský. Sněm mimo jiné ustavil dvacetičlennou zemskou vládu, do které byl zvolen i Jan Žižka. Ostatky tohoto slavného husitského vojevůdce se našly v roce 1910 ve výklenku podvěžní mariánské kaple.

V 15. a 16. století postihly ze značné části dřevěné město dva velké požáry. V roce 1452 vyhořela polovina města, v roce 1522 padlo ohni za oběť skoro celé město.

Po tomto požáru však došlo opět ke kulturnímu a hospodářskému vzestupu města a k rozvoji stavební činnosti, které přerušily až události třicetileté války. Především dva švédské vpády v letech 1639 a 1643 způsobily, že se Čáslav stala nejen městem pustým, ale navíc do 18. století silně zadluženým.

V 18. století je Čáslav významným správním centrem, sídlem krajského úřadu (1715), pošty, vojenské posádky. Novodbým stavebním ruchem na začátku 19. století byl do značné míry setřen původní renesanční a barokní charakter města.

V polovině 19. století získala Čáslav postupně také úřady s okresní působností a začaly zde vznikat i některé vyšší vzdělávací ústavy (gymnázium, odborné školy). V druhé polovině 19. a na začátku 20. století byly zakládány hospodářské a peněžní ústavy (např. městská spořitelna, živnostenská záložna, hospodářské družstvo), dál elektrárna, plynárna aj. Dochází i k nové výstavbě ve městě - a to především budov pro správní a školské účely. Od roku 1960 přestala být Čáslav okresním městem, zůstala však přirozeným spádovým centrem.

V roce 2003 se stala Čáslav tzv. Pověřenou obcí III. stupně, což znamená, že se určité pravomoce bývalého Okresního úřadu v Kutné Hoře opět přenesly do tohoto města.

Vladimír Hořejší

Demografické údaje

Soubory cookies umožňují správné a úplné používání webových stránek

Další informace zobrazíte kliknutím na Informace o cookies.