Na konci kladenského okresu a na rozhraní Středočeského a Severočeského kraje leží městečko Vraný, které je nejsevernější obcí v okrese. Při příjezdu do Vraného je vidět jako první kostel sv. Jana Křtitele. Je to barokní stavba, bohatě zdobená a patř

Hledat firmy v obci Vraný, část obce Lukov
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Nabídka práce v okolí 30 km 499 firem

ROLNICKÉ DRUŽSTVO DOBROMĚŘICE - Pražská 33, Dobroměřice16,39 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: ZD, statky, farmy - rostlinná výroba

123PIZZA Louny - Slovenského národního povstání 2206, Louny16,50 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Restaurace

ESSV s.r.o. - Slovenského národního povstání 2206, Louny16,51 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Požární signalizace a zařízení

ZŠ A MŠ Třebenice - Paříkovo nám. 133, Třebenice16,68 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Základní školy

VĚZEŇSKÁ SLUŽBA ČR-VĚZNICE Vinařice - Vinařice č. 24516,69 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Soudy

POLICIE ČR územní odbor Louny - Náměstí Benedikta Rejta 2297, Louny16,76 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Policie ČR

METAL TRADE COMAX, a.s. - Sídliště 420, Velvary16,98 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Hutní materiál

ŽÁČEK AG s.r.o. - 5. května 429, Dobroměřice17,37 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Zemědělské stroje a potřeby - prodej, půjčovny

MF-SERVIS LOUNY - 5. května 429, Dobroměřice17,37 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Kamionová doprava

OBCHODNÍ AKADEMIE A SOŠ GENERÁLA FRANTIŠKA FAJTLA Louny - Postoloprtská 2636, Louny17,43 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Střední školy

STATEK OBLÍK - Raná č. 2817,45 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Penziony, ubytování v soukromí

ZŠ A MŠ Vinařice - VI. ulice 165, Vinařice17,46 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Mateřské školy a jesle

GARPET, s.r.o. - Maršála Rybalka 223, Humny, Pchery17,89 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Stavební materiál - výroba

PRAGOTRADE spol. s r.o. - Maršála Rybalka 356, Humny, Pchery17,95 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Skládky, zneškodnění odpadů

DISCRET TS s.r.o. - Keblice č. 4418,13 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Bezpečnostní a detektivní agentury

KAIZR VÁCLAV-KOVOVÝROBA - 28. října 1403, Švermov, Kladno18,16 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Zámečnické práce, kovovýroba

ELEKTROPORCELÁN a.s. - Postoloprtská 2951, Louny18,18 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Technická keramika

MŠ DUHA - Třebusice č. 11818,23 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Mateřské školy a jesle

AGD KAČICE, s.r.o. - K farmě 28, Kačice18,61 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: ZD, statky, farmy - živočišná výroba

STOJKASTAV spol. s r.o. - Židovická 6, Libčeves18,61 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Sběrné suroviny

Historie obce Vraný celá historie

Starobylé městečko Vraný se nachází v severozápadním cípu Středočeského kraje, 15 km od Slaného, na rozhraní s Ústeckým krajem. Západní okraj obce je položen ve výšce 300 m nad mořem. Lány úrodné půdy, lesy a četné vodní prameny podnítily dávný i současný převážně zemědělský charakter obce. Z pohledu genetických půdních typů se zde nachází černozemě, tmavá a hnědá rendzina a nivní půda karbonátová. Dle jedné verze od této vrané – sivé půdy získalo městečko své jméno – dle jiného častějšího výkladu to bylo od velkého množství hnízdících vran.

Přímo ve Vraném i v blízkém okolí je několik otevřených pramenných vývěrů vody – např. ve sklepě domu č. p. 35 odkud je donedávna dobrá pitná voda vedena do obecní kašny, za městečkem vyvěrají prameny obou ramen Vranského potoka (Oborka a Močidelský), vydatný je i pramen pod Studenou strání, který s rezervou stačí napájet místní vodovod.

Městečko je rozloženo na zvlněném terénu s dvěma údolími (280 m/nm), která se rozvíjí směrem k východu. Močidelský potok napájí požární nádrž – koupaliště,(býv. Farský rybník), Víchův rybník a po spojení s „Oborkou“ 1,5 km za obcí i rybníček u býv. Mlýna v Práči. Na vranském katastru se rozprostírají lesy Obora-68ha, Hřeblo-50ha, Práč-42ha a mladý les pod peruckou silnicí zatím bez názvu.

Pravěká osídlení lokality dnešního městečka Vraný dokládá řada místních archeologických průzkumů a nálezů, řazených od starší doby ledové před 25 tisíci let (v zaniklé vranské cihelně), přes mladší dobu kamennou (sídliště pod zámkem, na „Ostrově“ a „Pod bránou a ještě mladší sídliště v lokalitě „Nad splavem“). Pozdní dobu kamennou reprezentují nálezy z období kultury řivnáčské na „Čertovce“ a „Žižkaperku“. Nález z doby bronzové, šest kostrových hrobů (skrčenců), byl odkryt v r. 1932 v pískovně p. Kotouze a také na „Čertovce“ byly nalezeny pozůstatky osady z této doby. Část slovanského sídliště (základy chaty s obilnicí) byla odkryta na ostrohu „Žiškaperk“, což je unikátní nález z novější doby slovanského osidlování v regionu. Jak je z uvedeného zřejmé, lidem se ve zdejší lokalitě od pradávna líbilo a nacházeli zde dobré zdroje obživy a životního prostředí.

Historické počátky dnešního městečka Vraný jsou skryty v propadlišti dějin a lze je pouze odhadovat. Vraný (v latin.a něm. textech též Wrannay, Wranic, Vrana, Vraní, Vrané aj.) bylo původně vsí s tvrzí.

První písemná zmínka o něm pochází z roku 1228, kdy je část Vraného jmenována mezi zbožím kláštera sv. Jiří na Pražském hradě (listina abatyše Anežky, Palacký Dějiny národa českého…). Zbývající část patřila vladykům z Vraného, rodu pocházejícího od pánů ze Žerotína a spřízněných s těmi, kteří měli ve znaku orlici, později přibrali do svého znaku ruku ve zbroji s mečem. Pod jejich správou se ves rychle rozrůstala. Nejstarším známým držitelem V. Fridrich (Bedřich z Vraného),podle jména byl Fridrich z Vraného, připomínající se v r. 1341 a dochovanou pečetí z r. 1356. V průběhu šesti století v období let 1341-1945 se vystřídalo 42 držitelů Vraného nebo jeho části. Někteří z nich měli zásadní podíl na jeho historii, výstavbě, hospodářském a veřejném životě.

Z významných událostí lze uvést alespoň následující:

- r. 1394 majitelem části V. Hynek z Kaufunku, který obec osídlil většinou Němců, takže až do XV. stol. se stala převážně německou.

- r. 1394 byl patronem vranského kostela Jan Jindřich z Dubé, hofmistr království českého.

- r. 1434 kupuje Vraný Vilém II., Zajíc z Hazenburka, jehož rod jej drží s přestávkami plných 100 let do r. 1354. Tím nastává pro Vraný doba nebývalého rozkvětu, obzvlášť když na přímluvu Jana III. Zajíce z Hazenburku-nejvyššího truksase (stolníka)-povýšil král Vladislav II. Jagelonský 4.dubna 1513 v Budíně-Pešti Vraný na městečko a udělil mu významná privilegia, která potvrdil r. 1538 císař Ferdinand I. a r. 1570 cíař Maxmilián II. Povýšení a privilegia (jako výroční trhy, usazování a cechy řemeslníků „právo míle“ vybírání cla, rozhodování, souzení,získání erbu a pečeti aj.) pomohly městečku ke slávě a majetnosti.

- r. 1552-Petr Chotek z Vojnína, královský prokurátor, též držitel Žerotína, staví ve Vraném novou tvrz

- r. 1538 Bedřich Doupovec z Doupova zakládá „ Purkrechtní knihu městečka Vraného“ a r. 1592 zakládá „Urbář panství Vraninského a Žerotínského

- 1618-1648 válka třicetiletá zle zpustošila i Vraný, ze 650 lidí před válkou jich zbylo sotva 150, z 28 statků a 33 chalup zbylo pouhých 8 statků a 13 chalup. Vše ostatní lehlo popelem, městečko bylo velmi zpustlé a trvalo mnoho let než se z tohoto válečného utrpení vzpamatovalo

- r. 1706 předposlední majitel Krištof Karel baron Voračický prodal Vraný Metropolitní kapitule sv. Víta na Pražském hradě. Ta působila ve zdejší obci až do r. 1945. Za tuto dobu byly také vytvořeny nejvýznamnější vranské památky, i veřejně prospěšné zařízení. Kapitula učinila Vraný sídlem nového rozsáhlého panství.

- pokračování událostí od r. 1848 do současnosti např. zestátnění kap. statků, založení JZD, jeho sloučení a transformace atd.

- r. 1980 sloučení obcí Vraný, Lukov, Horní Kamenice Páleč(dodá paní Plašilová)

Demografické údaje

Soubory cookies umožňují správné a úplné používání webových stránek

Další informace zobrazíte kliknutím na Informace o cookies.