Hledat firmy v obci Chotěnov
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Nabídka práce v okolí 30 km 495 firem

KONZUM Džbánov - Džbánov č. 13410,48 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Potraviny, smíšené zboží - maloobchod

K-DLAŽBY s.r.o. - Dukelská 70, Předhradí10,63 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Kamenické práce

NADĚJE - M. Kuděje 14, Záhradí, Litomyšl10,68 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Zájmová sdružení - děti, mládež

BBQ SMOKEHOUSE - Voštice 663, Litomyšlské Předměstí, Vysoké Mýto10,69 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Restaurace

H.R.G. spol. s r.o. - Svitavská 1203, Litomyšl-Město, Litomyšl10,90 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Ofset, knihtisk

KART ARENA LITOMYŠL s.r.o. - Moravská 1200, Litomyšl-Město, Litomyšl11,02 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Sportovní areály

IZOS LITOMYŠL s.r.o. - Kornice č. 45, Litomyšl11,07 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Izolace - provedení

ZŠ A MŠ Řepníky - Řepníky č. 3411,47 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Základní školy

MASO UZENINY POLIČKA, a.s. - Kamenec u Poličky č. 300web11,47 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Masné výrobky - výroba

FIRMA FAULHAMMER s.r.o. - Valcha 187, Choceňské Předměstí, Vysoké Mýto11,65 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Potraviny ostatní - výroba

ZEMĚDĚLSKÉ DRUŽSTVO TRSTĚNICE - Trstěnice č. 175web11,72 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: ZD, statky, farmy - rostlinná výroba

INVEKTA s.r.o. - Vlkov 71, Záhradí, Litomyšl11,86 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Hutní materiál

OSEVA UNI, a.s. - Brteč č. 12, Vysoké Mýto12,01 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: ZD, statky, farmy - rostlinná výroba

KÁMEN SKUTEČ - Lažany č. 8, Skuteč12,21 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Kamenické práce

CACH JOSEF - Čachnov č. 2, Krouna12,44 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: ZD, statky, farmy - živočišná výroba

KANCELÁŘSKÉ ŽIDLE PAVLÍK - Krouna č. 31412,62 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Nábytek kancelářský - prodej, montáž

FLÍDR MEDICAL s.r.o. - Na Vyšehradě 1096, Horní Předměstí, Polička12,75 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Zdravotnická technika - výroba

KOH-I-NOOR PONAS s.r.o. - Na Vyšehradě 1091, Horní Předměstí, Polička12,79 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Plasty, guma - stroje a technologie

KOH-I-NOOR PONAS s.r.o. - Na Vyšehradě 1093, Horní Předměstí, Polička12,84 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Plasty - zpracování, výroba

SAPA-LPJ, spol. s r.o. - Dráby 850, Litomyšlské Předměstí, Vysoké Mýto12,94 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Dopravní stavby

Historie obce Chotěnov celá historie

Poprvé se lokalita připomíná v listině vratislavského biskupa Přeclava z Pogorelly z roku 1347, kterou provedl majetkové narovnání mezi litomyšlským biskupem a biskupskou kapitolou / episcopo attributa villa Chocynov / . Ves tehdy připadla biskupovi, byla však poté pozastavena. V listině litomyšlského biskupa Jana IV., řečeného Železný , se ves uvádí jako biskupův majetek / Chotinov / episcopi.

V roce 1412 osvobodil výše uvedený litomyšlský biskup ves od úmrtí. Rychtou náležel Chotěnov k Vidlaté Seči.

K roku 1547 se ves uvádí jako součást zámeckého majetku. Název vsi Chotěnov je odvozen od označení Chotěnův dvůr. Součásti obce Chotěnova je osada Olšany, které patří k nejstarším obcím v regionu. Historický vývoj obcí území novohradska byl podstatně ovlivněn trasami středověkých obchodních komunikačních stezek. Lze předpokládat, že mocný Slavník, pán nad naší krajinou, byl otec biskupa sv. Vojtěcha. Sv. Vojtěch odkázal r. 993 břevnovskému klášteru, který založil , clo ze stezky, která Volšinami procházela. Zakládáním obcí v regionu se zasloužila komunita litomyšlských premonstrátu. Byli to právě oni , kteří působili při ohraničování farností jak bylo nařízeno pražským biskupem Ottou. Promonstráti přivedl do Litomyšle kolem roku 1141 Jindřich Zdík. Právě do tohoto období spadá založení Olšan, kdy je roku 1167 probošt vyšehradský Hroznata daroval litomyšlským premonstrátům. Poměrně ranné založení Olšan, připomíná důležité obchodní stezky mezi Poličkou a Vysokým Mýtem a Lůži. V Olšanech rovněž dochází ke křížení historických cest ve směru Litomyšl, Jarošov dále na území Českomoravské vysočiny. Celá oblast tohoto území byla jíž obydlena v době hradištní , doby slovanské- viz nálezy u Jarošova, Mladočova a na mohutném hradisku na Rabouni u Lůže. Sdředověká obchodní cesta Voštice, která byla spojnicí mezi Čechami a Moravou se vyznačovala tím, že šla po vrchách, a proto byla bezpečnější pro kupce, než cesta hlubokými lesy. Později se z ní stala cesta vojenská . Proto nese název Voštice, dříve Vojštice. V Olšanech, kde dříve býval dvorec se dnes nachází pěkný hostinec, s příjemným posezením a občerstvením. Vydáme-li se po Voštici směrem západním, dojdeme k místu, kde je šíře komunikace asi 50 m. Zde bývaly vyježděné cesty jako na nádraží koleje. Jedna cesta byla průjezdná a ostatní sloužily k odpočinku. Zde vojska tábořili, odpočívali a krmili dobytek. Byla zde i louž, která sloužila k zachycení dešťové vody pro napájení dobytka. Pod katastrem Olšan se cesty rozdělovaly směrem na Chotovice, Hrušovou a Vysoké Mýto. Hlavní pokračování po Voštici bylo směrem do Lůže, Chrudimi a dále do Čech. Z Olšan směrem východním cesta pokračuje k místu, které se nazývá Padělek. Zde býval v minulosti zájezdní hostinec a čtyři staveni a jsou zde po nich viditelné základy. Po obou stranách cesty bylo místo k zastavení koňských povozů, k odpočinku nebo k přenocování. Kronika uvádí, že se jich zde sjíždělo až třicet povozu a hrávali se zde karty až celý týden. V těchto místech se cesta dělila do Poříčí , Lubné a do Poličky. Druhá cesta pokračovala okolo jezírka k návrší Golgota, které je 515 m n. m. Za pěkného počasí je překrásný výhled na chrudimsko, krkonošské hory, orlické hory, hory nad Kladskem, Jeseníky s horou Praděd, Litomyšlsko a Poličsko. Úsek cesty mezi Mladočovem a Chotovicemi je poslední starou zachovalou komunikaci v regionu, kterou nezničila kolektivizace.

Vesnice Olšany později připadly k panství novohradskému na rozdíl od Chotěnova, který patřil k litomyšlskému zámku. V roce 1850 po zrušení vrchnostenské správy a zřízením okresů obě obce přešli pod politický okres Litomyšl.

Pro zajímavost rok před tím tedy / roku 1849 / vytvořily obce Budislav, Poříčí, Mladočov, Desná, Vidlatá Seč, Chotěnov, Olšany, Jarošov a Nová Ves u Jarošova velkou místní obec se sídlem v Mladočově, tato však měla pouze roční trvání. Úspěšnější bylo následné spojení Chotěnova a Olšan, které trvá dodnes. Soužití obyvatel Chotěnova a Olšan procházelo obdobím spolupráce i sváru. Z širšího pohledu jde o jev typický pro lidské společenství, ať se jedná o rodinu, obec, víru i národ. Dějiny lidského společenství nejsou nikdy završeny a zůstávají vždy otevřeny do budoucnosti, stále budou mít svůj neznámý a dosud nenaplněný rozměr. Do této neznámé budoucnosti se může přítomnost stejně jako minulost promítat tisícerými způsoby. Stejně rozmanitými způsoby se představy o budoucnosti často bezděčně promítají do minulosti. Naše poznání minulosti je nedokonalé a vždy byla, jsou a budou bílá místa v naší historii. Lidé své dějiny totiž nejen vytvářejí, ale součastně je také svým způsobem ničí, a to nejen vědomým a zlovolným mazáním stop. Mnohé mizí a vytrácí se z nevědomosti, mnohé staré prostě musí udělat místo novému a svou roli jistě také hraje zapomínání.

Demografické údaje

Soubory cookies umožňují správné a úplné používání webových stránek

Další informace zobrazíte kliknutím na Informace o cookies.