Nejstarší období existence obce souvisí s kolonizačními snahami panovníků. Původně byla oblast od Hradce Králové až k pohraničním horám majetkem panovníka. V době vlády Přemysla Otakara I. (1197-1230) probíhala na území východních Čech tzv. první ko

Hledat firmy v obci Králova Lhota
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Nabídka práce v okolí 30 km 777 firem

FELICITA L´ORIGINALE - Nepasice č. 108, Třebechovice pod Orebem10,21 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Restaurace

PROGRESTECH-NÁSTROJE, s.r.o. - Pulická 105, Dobruška10,27 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Obráběcí stroje, technologie

ELEGA, spol. s r.o. - Tyršova 536, Třebechovice pod Orebem10,33 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Galanterie kožená - prodej

REPOZ s.r.o. - Blešno č. 11110,33 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Gastronomické vybavení - prodej, servis

EXPLAT, spol. s r.o. - Blešno č. 5710,35 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Letadla - součásti, materiál

SKALIČAN-PODNIKOVÁ PRODEJNA - Zelená 226, Česká Skalice10,36 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Masné výrobky - maloobchod

SKALIČAN a.s. - Zelená 226, Česká Skalice10,36 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Masné výrobky - výroba

TRIPLEX CZ s.r.o. - Blešno č. 2110,44 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Výtahy

DTCARS TRANSPORT s.r.o. - Bezručova 607, Česká Skalice10,53 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Nákladní doprava - lehká, střední

BRUKOV, spol. s r.o. - Cukrovarská 168, Smiřice10,58 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Kontejnery - výroba, prodej, servis

AUTOOPRAVNA K + K s.r.o. - Bezručova 863, Česká Skalice10,64 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Nákladní, užitkové automobily - servis

TSS, spol. s r.o. - Za tratí 496, Třebechovice pod Orebem10,65 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Slévárenství

KOENIG & BAUER GRAFITEC s.r.o. - Opočenská 83, Dobruška10,65 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Tiskařské stroje, materiál

SOLPAP, s.r.o. - Resslova 350, Třebechovice pod Orebem10,66 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Kartonové a papírové obaly

JECH CZ s.r.o. - Nádražní 481, Dobruška10,82 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Nábytek, bytové doplňky - výroba

UNION COSMETIC s.r.o. - Za tratí 975, Třebechovice pod Orebem10,85 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Drogistické zboží, kosmetika - výroba

ARIES, CENTRUM ESTETICKÉ STOMATOLOGIE, s.r.o. - Velký Třebešov č. 11810,86 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Stomatologie, dentální hygiena - ordinace

VIKI FRUIT s.r.o. - Husitská 16, Krčín, Nové Město nad Metují10,87 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Potraviny, smíšené zboží - maloobchod

TANEX a.s. - Za tratí 976, Třebechovice pod Orebem10,90 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Stavební materiál - výroba

SAB-TRAFO, s.r.o. - Nahořanská 414, Krčín, Nové Město nad Metují10,90 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Průmyslová elektrická zařízení - výroba

Historie obce Králova Lhota celá historie

Písemně je Králova Lhota poprve doložena roku 1356 v souvislosti s vykonáváním patronátního práva ke zdejšímu kostelu panem Hynkem z Dubé. Kostel sv.Zikmunda stál již tehdy pravděpodobně ve stejné podobě, jak jej známe dnes. Střílnová okénka v prvém i druhém patře věže svědčí o tom, že kostel měl mimo jiné i funkci útočiště. Kostel byl zasvěcen sv. Zikmundovi, světci, jehož ostatky přivezl do Prahy císař Karel IV. To nám dává představu o přibližném datu dobudování kostela, neboť tento světec byl v době panování "Otce vlasti" v Čechách, jak by se dnes řeklo, velmi populární. Roku 1641 kostel vyhořel, ale již roku 1644 byl obnoven a byly zavěšeny tři nové zvony. Ty přetrvaly málem tři staletí, žel první světovou válku nikoliv. V té byly dva zvony zrekvírovány vojskem, rozbity a odvezeny. Dnes má kostel pouze jeden zvon. V roce 1999 byla provedena generální oprava šindelové krytiny věže a v roce 2000 bylo nainstalováno halogenové osvětlení, jehož reflektory nasvětlují tuto krásnou dominantu obce v noci a činí z ní bod viditelný z velké vzdálenosti.

Jak jsem již uvedl, první známý držitel Královy Lhoty byl Hynek z Dubé, jenž postoupil některé své majetky jako věno své manželce Jitce z Meziříčí . Potomci Hynka z Dubé vládli ve Lhotě až do začátku 15. století, kdy část majetků získal Hynek z Náchoda na Adršpachu a Červené Hoře. Ten vedl v letech 1407-1418 spor o majetek Jitky z Meziříčí. Ta svůj podíl uhájila. Hynek z Náchoda prodal roku 1454 své majetky ve Lhotě za 14 kop grošů a s dvory

V roce 1456 získal odúmrť po Jitce z Meziříčí pan Vratislav z Mitrovic. Roku 1500 postoupil pan Petr Adršpach z Dubé na Náchodě a Rýzmburce veškerý svůj majetek v Králově Lhotě, devět dvorů kmetcích rychtu a kostelní podací panu Mikuláši ml. Trčkovi z Lípy, který připojil Lhotu k Opočenskému panství.

Roku 1582 bylo ve Lhotě 18 rolníků osedlých a 110 osob.

Mezi lety 1608-1611 byl pánem jednoho selského dvora ve Lhotě pan Lenz Likkerštorfu (uveden v reg. Dobrušské coby svědek).

Poté co byl hrabě Adam Erdman Trčka z Lípy spolu s Valdštejnem v Chebu 25. února 1634 zavražděn, přišli Trčkové o své panství. Císař Ferdinand II. jej dal 28. prosince 1635 do zástavy hrabatům Rudolfovi a Jeronýmovi Colloredům z Wallsee. Příslušníci tohoto původně italského šlechtického rodu zastávali mnohdy vysoké státní, vojenské i církevní úřady ve službách Habsburků. Právě jako část odměny za prokázanou věrnost při likvidaci Valdštejnova proticísařského spiknutí obdrželi Colloredové též Opočenské panství. Toto panství vlastnil rod Colloredů, od roku 1789 již Colloredo-Mansfeldů, prakticky až do druhé světové války.

Třicetiletá válka prošla Čechami a zanechala po sobě zmar, válkou a epidemiemi zdecimované obyvatelstvo i rozvrácené hospodářství. Ani naděje evangelíků na opětovné zrovnoprávnění jejich víry se nesplnily a tak mnoho lidí opustilo rodnou zem a odešlo za svou vírou tam, kde bylo volněji. I ze Lhoty odcházeli lidé.

Mnoho lidí odešlo ze Lhoty v době I. slezské války. Roku 1742 obsadila pruská vojska velkou část Moravy a severní Čechy. Lidé podlehli lákavým slibům pruského generála svobodného pána z Kalksteinu a hromadně odcházeli do Slezska. Královu Lhotu takto opustilo 41 osadníků, z toho někteří, jako Martin Jirsák z č.7, Jan Kouba z č.54, Matěj Kouba z č.63 a jiní, se nechali naverbovat jako rekruti do pruského vojska. (Tímto tématem se podrobně zabýval potomek M. Jirsáka ing. Tomáš Stodola - zde si můžete přečíst jeho pojednání a článek Emigrace nekatolíků z Královy Lhoty r. 1742)

Za II. slezské války roku 1744 bylo ve Lhotě ubytováno 50 důstojníků,32 služebníků a 3126 vojáků pruského vojska. Pobytem vojska velmi trpělo domácí obyvatelstvo a letopisy uvádějí, že velké množství usedlostí zaniklo právě vlivem války a pleněním ať vojáků pruských neb královských (rakouských).

Prusové obsadili Lhotu i v sedmileté válce a to hned dvakrát, v roce 1756 a 1758. Musím poznamenat, že na rozdíl od předešlých válek byli nyní považováni valnou většinou domácího obyvatelstva za nepřítele a také se tak chovali. V roce 1758 leželi pruští vojáci na místním hřbitově táborem, kostel vyrabovali, hřbitovní zeď na několika místech probořili a do vzniklých proluk postavili děla, která namířili na hradeckou silnici. Odtud patrně očekávali příchod Rakušanů.

Že mělo domácí obyvatelsvo válek dost a nechtělo o nějakém válčení už ani slyšet, natož se dát dobrovolně odvést na vojnu, dokládá soudní zápis Hrdelního soudu města Dobrušky. Před ním stanul 20. listopadu roku 1757 dvacetiletý Jan Bašek z Královy Lhoty. Ten utekl před násilným odvodem ze vsi. Rychtář a konšelé jej pěšky i na koních pronásledovali. Když ho dohnali, zuřivě se bránil a konšela Samuela Jarkovského bodl do stehna nožem. Ten zřejmě vykrvácel, neboť během necelé hodiny zemřel. Bašek v nastalém zmatku utekl a v Chrudimi se asi ve snaze, co nejlépe se ukrýt, dal naverbovat k vojsku - jaká ironie osudu! Byl ale odveden do Hradce Králové, a zde jej někdo poznal. Byl uvězněn a předán dobrušskému právu. Odsouzen byl na dva roky nucených prací. Zdali potom musel ještě jít odsloužit vojnu se již neuvádí a je těžké posoudit, co bylo vlastně horší, zda káznice nebo doživotní vojenská služba.

K boji u Lhoty došlo v roce 1778 ve válce o dědictví bavorské. Tato šarvátka je známa ve vojenských dějinách jako "Srážka u Královy Lhoty". Boj trval 5 hodin, Rakušané v něm ztratili 2 důstojníky a 38 mužů, Prusové 3 důstojníky a 43 muže. Po boji pruský oddíl ustoupil k Vlčkovicím.

Prusko-rakouská válka v roce 1866 Lhotu obešla, ačkoliv pamětníci vyprávěli, že na Chlum bylo v onom červencovém dni z Třešňovky dobře vidět a střelbu jako vzdálenou bouřku též slyšeli. Potíže pro lhotecké začaly až na podzim, kdy Prušáci již naše území opouštěli.

Demografické údaje

Soubory cookies umožňují správné a úplné používání webových stránek

Další informace zobrazíte kliknutím na Informace o cookies.