Obec se nachází 9,5 km východně od Ústí nad Labem. Do katastru obce patří obec Valtířov. Nový zámek byl postaven ve stylu pozdního empíru hrabětem Karlem Chotkem v letech 1842 - 1845. Kolem roku 1900 byl zámek přestavěn do současné podoby.

Hledat firmy v obci Velké Březno
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Nabídka práce v okolí 30 km 767 firem

OKO 69, s.r.o. - Březinova cesta 192/1, Pokratice, Litoměřice13,09 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Bezpečnostní a detektivní agentury

ARTWELD s.r.o. - Oldřichovská 15/7, Děčín VIII-Dolní Oldřichov, Děčín13,12 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Svařovací technika, materiál - prodej, servis

HOSTEL DĚČÍN s.r.o. - Na Skřivance 343/14, Děčín IV-Podmokly, Děčín13,13 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Hostely

ARMEX HOLDING, a.s. - Nám. 5. května 46/1, Děčín III-Staré Město, Děčín13,13 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Voda - materiál, spotřebiče - prodej, servis

SAM SILNICE A MOSTY DĚČÍN a.s. - Oblouková 416/39, Děčín I-Děčín, Děčín13,23 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Dopravní stavby

AQUAPARK DĚČÍN - Oblouková 1400/6, Děčín I-Děčín, Děčín13,27 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Plavecké bazény, sauny

ZŠ A MŠ Děčín - Vojanova 178/12, Děčín VIII-Dolní Oldřichov, Děčínweb13,28 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Závodní stravování

AFC SERVIS DC a.s. - Březová 62/137, Děčín III-Staré Město, Děčín13,29 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Zámečnické práce, kovovýroba

EXPEDIS spol. s r.o. - Havířská 346/100, Všebořice, Ústí nad Labem13,33 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Kamionová doprava

HASIČSKÝ ZÁCHRANNÝ SBOR ÚSTECKÉHO KRAJE územní odbor a požární stanice Děčín - Provaznická 1394/10, Děčín I-Děčín, Děčín13,34 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Hasičské záchranné sbory a stanice

PALÁC FOOD Děčín - Oblouková 1395/4, Děčín I-Děčín, Děčín13,39 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Restaurace

GOOD SAILORS spol. s r.o. - Provaznická 737/12, Děčín I-Děčín, Děčín13,41 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Podnikový software a informační systémy

CARGONET s.r.o. - Kamýcká 1777/31, Předměstí, Litoměřice13,42 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Nákladní doprava - lehká, střední

DŮM DĚTÍ A MLÁDEŽE Děčín - Děčín XXVII-Březiny č. 98, Děčín13,43 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Zájmová sdružení - děti, mládež

MEDOZA s.r.o. - Terezínský Mlýn 1953/10, Děčín IV-Podmokly, Děčín13,43 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Spedice, vytěžování

KARNED TOOLS s.r.o. - Krokova 767/6, Děčín I-Děčín, Děčín13,47 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Obráběcí stroje, technologie

CORECT 96 s.r.o. - Saská 185/19, Děčín X-Bělá, Děčín13,50 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Stavební firmy - kompletní činnost

POWER-CAST ORTMANN s.r.o. - Krokova 794/10, Děčín I-Děčín, Děčín13,50 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Tváření

DŮM DĚTÍ A MLÁDEŽE ROZMARÝN Litoměřice - Plešivecká 1863/15, Předměstí, Litoměřice13,62 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Zájmová sdružení - děti, mládež

KOBRA INVEST s.r.o. - Oblouková 1413/3, Děčín I-Děčín, Děčín13,67 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Restaurace

Historie obce Velké Březno celá historie

Ves Velké Březno (139-142 m.n.m.) je poprvé zmiňována ve druhé polovině 12.století - přesněji v roce 1167 - jako „Brezina“ popř. „villa Nabrezine“, kdy oba labské břehy byly postupně kolonizovány řádem johanitů, jež zde získával rozsáhlá území od českého knížete. Tak i Velké Březno bylo dáno řádu sv. Jana (johanitům) bratry Hroznatou a Měškem. Toto darování bylo potvrzeno panovníkem roku 1188. Název obce je bezesporu odvozen od pojmenování březového lesa (Brziezina, Bryzna, Brziezna) z let 1369 až 1399. Poslední zápis pochází z archivu českého z roku 1456 a řídí se již pozměněným pravopisem Husovým, kde je název obce uveden jako „Brezno“ a „Na welkém Březně“.

Na přelomu 13. a 14. století se stává majiteli Velkého Března a Svádova děčínská větev významného šlechtického rodu Vartenberků. Postupem času jsou Vartenberkové také jmenováni patrony Valtířovského kostelíku. Za zpronevěru králi je jim nakonec odňat Svádov a tak na ochranu zbývajícího území budují hrad Vartu. Doba jejího vzniku není přesně známá a datuje se od 70 let 14. století až do poloviny 15. století. Jisté je, že poprvé se tato tvrz objevuje v přídomku Jiřího z Vartenberka, který se psal „na Březně“. Jan IV z Vartenberka prodává roku 1520 Velké Březno z finačních důvodů Bedřichu ze Salhausenu. Ti přestavěli tvrz na renesanční zámek z poplužním dvorem.

Šlechtický rod Salhausenů jehož historie sahá až do 12. století přišel do Čech na počátku 16. století ze sousedního Saska. Prvním pánem na Velkém Březně je Bedřich ze Salhausenu, který je nucen je roku 1523 prodat bratřím Hanušovi, Depoldu a Mikuláši z Těchvic. Ti se rozhodli v roce 1532 ke koupi svádovského panství a tak prodali Velké Březno zase Hanušovi ze Salhausenu, který byl bratrem zmíněného Bedřicha. Hanuš po několika letech přikupuje k panství obec Tašov a v roce 1548 spojuje Velké Březno se Svádovem. Bohaté dědictví spravuje jeho 5 synů z druhého manželství, kterým se daří je náležitě rozmnožit. V roce 1582 přechází dědictví do rukou Jindřicha Abraháma II, který je v podobě panství Velké Březno, Velichov, Býnov, Liškov, Babiny, Lhota p. P. a Bláhov prodává Beřichu ze Salhausenu a ten záhy otci své ženy Abrahamovi z Bock.

Nový majitel Velkého Března, Abraham z Bock pocházel ze Slezka. Roku 1609 umírá a o rok později i jeho syn Abraham. Dědicem majetku se stává Hanuš Abraham Bock, který v průběhu pobělohorského nástupu násilné rekatolizace odmítá opustit luteránskou víru, je nucen panství prodat a odejít do Saska. Roku 1628 obec získává Karel Glich z Miltic, pokatoličtěný protestant, který obnos za panství splácí Bockovi po částech. Díky 30 leté válce není Karel Glich schopen zplácet zbývající částku, a až po uzavření vestfálského míru se poměry na panství postupně konsolidovaly. Roku 1669 si kupuje baronský titul a v této době provdává svoji dceru Isabelu za Jana Konstantina Salhausena. Karel Glich umírá roku 1669 a jeho dcera roku 1676 prodává Velké Březno Žofii Anežce Mansfeldové provdané za Maxmiliána Dietrichstejna za 41 000 zlatých.

Zdrojem růstu bohatství pánů na Velkém Březně, byli především jejich poddaní. První podrobnější zpráva o nich pochází z roku 1654, kdy byl po celém království proveden soupis „osedlých,“ za příčinou vyměření daně. Tento soupis měl název „Berní rula,“ a generální visitáři měli za povinnost navštívit každé město, obec i každý dům, „vše shlédnouti a dle pravdivosti zapsati.“ Díky této rule víme, že v roce 1654 se ve Velkém Březně nacházelo 21 usedlých chalupářů a 2 pusté usedlosti. Je zajímavé , že v obci se nenacházel ani jeden sedlák. Všichni usedlíci byli zařazeni jako chalupníci, přičemž zařazení záleželo na množství dobytka. Hospodáři byli dále rozdělováni na starousedlíky a novousedlíky, ti měli výhodu, že byli po 3 roky osvobozeni od placení daně. Mimo to byli zbaveni placení daně i ti, co ve válce vyhořeli. Z přehledu jmen usedlích je patrné, že všichni byli německé národnosti.

Tím se dostáváme k dalším majitelům Velkého Března a těmi jsou Dietrichsteinové. Sňatek Anežky Žofie s Maxmiliánem byl důležitým mezníkem Severních Čech. Od této události získávali Dietrichsteinové v této oblasti stále více držav. Po smrti Žofie Anežky zdědil usedlost její syn a po něm jeho dcery Marie Anna a Marie Ernestina. Marie Anna se provdala za Jana Václava Galase, záhy však zemřela a Galas si vzal její sestru. Ta se po jeho smrti znovu provdala za Aloise Thomase Raimunda hraběte Haracha. Zámek ve Velkém Březně přestal být v tuto dobu panstvem obýván a stal se obydlím zdejších úředníků a budovou pro vedení celého statku. Po smrti Merie Ernestýny převedl tehdejší regent Platz von Ehrenthal roku 1712 panství do rukou hraběte Haracha. Harachové byli velmi vzdělaní lidé, kteří na panství zavedli výnosné zemědělské činnosti jako sadařství a později pěstování chmele a révy. Předposledním majitelem panství z rodu Harachů byl hrabě Jan Arnošt a posledním hrabě Arnošt Kryštov Josef. Zájem Harachů se v této době začíná obracet do sféry průmyslu, skla a textilu , a tak rozprodávají své severočeské statky.

K držení Velkého Března se roku 1841 dostal šlechtický rod Chotků. Panství koupil za 170 tis. zlatých hrabě Karel Chotek. Karel Chotek byl roku 1826 císařem jmenován nejvyšším purkrabím v Čechách a v této funkci setrval až do roku 1843. Za státní služby jej císař vyznamenal řádem Svatého rouna. Karel Chotek nechal starý zámek ve druhé polovině 19. století přestavět a vybudovali zde tzv. zámek nový. Ten vznikl původně jako vila podle projektu vídeňského stavitele H. Ferstela. Zámek byl roku 1843 rozšířen o postraní křídla a stal se trvalým sídlem rodiny Chotků. Přestavbou v letech 1885 až 1910, dle plánů drážďanského architekta Fleischera dostal podobu novorenesanční vily s anglickým parkem, tak jak jej známe dednes. Chotkové byly poslední zdejší vrchností a Velkobřezenské panství spolu se zámkem a hospodářským zázemím se stalo předmětem znárodnění v roce 1945.

Demografické údaje

Soubory cookies umožňují správné a úplné používání webových stránek

Další informace zobrazíte kliknutím na Informace o cookies.