Hledat firmy v obci Roseč
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Nabídka práce v okolí 30 km 204 firem

HOTEL NOBYS - Švermova 274, Nová Bystřice18,42 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Hotely

PENZION HEJTMAN s.r.o. - Chlum u Třeboně č. 37018,48 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Penziony, ubytování v soukromí

MLSNÝ KOCOUR - Mírové nám. 56, Nová Bystřice18,49 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Kavárny

BOVIS N.B. spol. s r.o. - Švermova 545, Nová Bystřice18,51 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Zemědělské stroje a potřeby - servis

LEGUAN POVRCHOVÉ ÚPRAVY s.r.o. - Žíšov č. 8218,59 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Lakýrnické a natěračské práce

BAP BATISTA, s.r.o. - Stará 80, Nová Bystřiceweb18,83 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Lesnictví

ČESKÉ HOUBY a.s. - Nová 538, Soběslav II, Soběslav19,04 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Potraviny ostatní - výroba

IMPREGNACE SOBĚSLAV s.r.o. - Na Pískách 420, Soběslav II, Soběslav19,17 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Dřevomateriál - výroba

AUTOSERVIS PETR RADA s.r.o. - Vrchlického 482, Soběslav II, Soběslav19,21 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Osobní automobily - servis

PENZION A RESTAURACE TŘEBOŇ DVORCE - Dvorce 50, Břilice, Třeboň19,35 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Penziony, ubytování v soukromí

DÍLNY SV. JILJÍ o.p.s. - Dvorce 258, Břilice, Třeboň19,40 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Čištění, úklidové služby

GOLDIM spol. s r.o. - Zátkova 498, Soběslav II, Soběslav19,41 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Dietní, racionální potraviny - výroba

JEDNOTA, OBCHODNÍ DRUŽSTVO TÁBOR - Na Pískách 473, Soběslav II, Soběslav19,45 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Potraviny - velkoobchod

BANES, spol. s r.o. - Na Pískách 705, Soběslav II, Soběslav19,61 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Obrábění

WWW.DOBRYSKLENIK.CZ - Albeř č. 109, Nová Bystřice19,64 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Střešní okna, světlíky

SKYLIGHTEC-ZASTŘEŠENÍ TERAS - Albeř č. 109, Nová Bystřice19,64 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Tesařské práce, dřevostavby

KRÁL PETR-M+P - Střížovická 419, Kunžak20,06 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Pracovní oděvy, obuv - výroba

MAVELA DYNÍN a.s. - Dynín č. 8120,08 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: ZD, statky, farmy - živočišná výroba

COOP TUTY Soběslav - Tyršova 483/7, Soběslav III, Soběslav20,19 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Potraviny, smíšené zboží - maloobchod

COOP TIP Soběslav - náměstí Republiky 98/36, Soběslav I, Soběslav20,32 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Potraviny, smíšené zboží - maloobchod

Historie obce Roseč celá historie

Roseč patří k nejstarším vesnicím na jindřichohradecku. I když první písemná zmínka o obci pochází z 1. října 1367, je jisté, že tento rok není rokem jejího založení.

V tehdejší neprostupné krajině vznikaly první úzké stezky, z nich snad nejstarší byla stezka vitorazská – od Starého Města pod Landštejnem, prošla polesím Markyty u Stráže nad Nežárkou, aby pak pokračovala po stájičko cestě k Roseči , k Chýnovu a k Táboru. Existenci stájicko-rosečské stezky potvrzují písemné prameny z r. 1389.

Kde hledat původ jména obce Roseč? Antonín Profous, autor díla „Místní jména v Čechách, jejich vznik, úvodní význam a změny“ je přesvědčen, že jméno Roseč vzniklo ze dvou slov roz – sekati. Autor také uvádí několik různých způsobů psaní jména obce, r. 1405 Rossiecz, r. 1493 je skloňován název obce v latinském textu českým způsobem „in roseczi“. Stejně je uváděn název obce na pečeti vsi roku 1658.

Již ve 14.století stával v obci kostel, který vyhořel za husitských válek. Až v listině z r. 1551 se můžeme dočíst, že pan Jáchym z Hradce dává svolení a podporu k postavení nového kostela. Kostel sv. Šimona a Judy, pak vyhořel v r. 1743. Byl opraven a po přestavbě v letech 1791 – 1794 se stal filiálním kostelem strážské farnosti. V té době patřila Roseč se svými 387 obyvateli mezi největší obce na hradeckém panství.

Významným v historii obce je rok 1658, kdy Ferdinand Vilém Slavata v druhém roce své vlády dal rychtám šestnácti obcí (mezi nimi i Roseči) právo opatřovat své písemnosti otiskem vlastní pečetě. Roseč dostala dělený štít s bílými a modrými pruhy, kolem pečetě byl název obce: „PECZET WSY ROSECZE“.

K historii obce bezesporu patří i místní hřbitov, na kterém jsou uloženy ostatky předků rosečských, tak i z okolních vsí, které patřili k farnosti (Políkno, Stajka, Hatín, Polště, Ratiboř, Jemčina).

Z roku 1650 se dochovaly první písemné zprávy o škole v Roseči. Zákon z r.1805 přinesl ustanovení zřídit školu při každé faře, případně i v takové osadě, kde v obvodu půl hodiny chůze je alespoň 100 školou povinných dětí. Vyučovalo se však v hospodách, ubohých staveních i v obecních pastouškách. Samostatná školní budova byla postavena kolem roku 1860. Roku 1878 navštěvovaly rosečské vyučování děti z Ratiboře, Stajky a Hatína. Jako učitel je zvláštním dekretem chválen Antonín Zámečník, že již jako kaplan v Hradci se vyznamenal ve školství, a i nyní, kdy jako rosečský farář učí mládež i dospělé i v okolních vsích příst vlnu i bavlnu.

K svátku sv. Anny (26.7.) se každoročně koná tradiční rosečská pouť. Vyhlášení první světové války v r. 1914 přišlo právě doprostřed pouťového veselí, a mobilizovaní muži odcházeli sloužit do rakouské armády přímo z taneční zábavy. Třináct mužů z Roseče se z války nevrátilo.

Elektrický proud a první telefon byly do obce zavedeny v r.1927.

Vznikem Velkoněmecké říše se obec Roseč ocitla nejprve na hranici zbytku republiky a od 15. března 1939 na hranici Protektorátu Čechy a Morava.

Období let 1945 – 1989 znamenalo pro Roseč řadu změn v hospodářské oblasti i v územním uspořádání. Místní zemědělské družstvo se stalo součástí velkého zemědělského celku. Střediskovou obcí a sídlem místního národního výboru ve sloučených obcích se stal Hatín, a to až do 30.6.1990.

Od 1.7.1990 se začala psát novodobé historie obce – obec se osamostatnila. Vznikl Místní národní výbor Roseč, ve kterém začalo pracovat 9 poslanců. Na svém ustavujícím zasedání 4.7.1990 byl do čela MNV zvolen předsedou Vladimír Rešl.

V komunálních volbách 24. listopadu 1990 bylo zvoleno nové 7 členné obecní zastupitelstvo, starostou byl zvolen Vlastimil Prokeš.

V dnešní Roseči je obydleno 67 domů trvale a 19 domů slouží pro individuální rekreaci anebo je neobydleno. Trvale zde žije 205 obyvatel. V obci působí Sbor dobrovolných hasičů, místní skupina Českého červeného kříže a myslivecké sdružení „Stráně Ratiboř“.

V soutěži o obnovu vesnice „Vesnice roku“ obdržela Roseč v r. 1997 významné ocenění „Bílou stuhu“. Dne 25.6.1997 podvýbor pro heraldiku Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky schválil znak a prapor obce. Návrhy znaku a praporu vypracoval Ing. arch. František Fical.

Na území obce obhospodařuje pozemky vedle Zemědělského družstva Ratiboř i několik soukromě hospodařících rolníků. Máme zde obchod smíšeným zbožím, poštu, občerstvit se můžete v obecním hostinci i soukromé hospůdce. V místním kostele se konají pravidelné nedělní bohoslužby. Škola, o které první písemné zprávy jsou z r. 1650, ukončila činnost v r. 2003 z důvodu nízkého počtu žáků.

Obecní vodovod donedávna dodával občanům vodu z vrtaných studní. Po dokončení propojení vodovodního vedení Ratiboř – Roseč v roce 2002 proudí do obecního vodovodu voda z Horusického rybníka. Za podpory Státního fondu životního prostředí byl v obci vybudován rozvod plynu a víc než polovina domácností využívá zemního plynu. Také telefonní přípojky jsou zavedeny do většiny nemovitostí.

Obec v roce 2007 vybudovala kořenovou čistírnu odpadních vod Občiny, která zajistí čístění odpadních vod v nově budovaných i stávajích rodinných domcích v polovině obce.

Demografické údaje

Soubory cookies umožňují správné a úplné používání webových stránek

Další informace zobrazíte kliknutím na Informace o cookies.