Město Broumov se nachází v okrese Náchod, kraj Královéhradecký. Je centrem turistického regionu Broumovsko. Nejvýznamnější památkou je broumovský barokní klášter, který je národní kulturní památkou a stal se opět kulturním a vzdělávacím centrem.

Hledat firmy v obci Broumov, ulice Mírové náměstí
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Živé firmy v obci Broumov, ulice Mírové náměstí 16 firem

REALITY ROJKOVIČ - Mírové náměstí 56, Broumov

ČESKÁ SPOŘITELNA Broumov - Mírové náměstí 52, Broumov

MĚSTSKÁ KNIHOVNA V BROUMOVĚ - Mírové náměstí 52, Broumov

INFORMAČNÍ CENTRUM BROUMOVSKA - Mírové náměstí 105, Broumov

VŠEOBECNÁ ZDRAVOTNÍ POJIŠŤOVNA ČR Broumov - Mírové náměstí 104, Broumov

TETA DROGERIE Broumov - Mírové náměstí 106, Broumov

KOOPERATIVA Broumov - Mírové náměstí 96, Broumov

SERVIS ČERNÝ, s.r.o. - Mírové náměstí 99, Broumov

JM SPORT - Mírové náměstí 97, Broumov

E.D.A AGENTURA - Mírové náměstí 55, Broumov

SERVIS ČERNÝ, s.r.o. - Mírové náměstí 102, Broumov

ŠOŠOVIČKA ŽELEZÁŘSTVÍ - Mírové náměstí 121, Broumov

BROUMOVSKÁ LÉKÁRNA, s.r.o. - Mírové náměstí 100, Broumov

PSÍ SALON GINA - Mírové náměstí 113, Broumov

Z-TRADE SLUNCE - Mírové náměstí 129, Broumov

JIRMANOVÁ DANA - Mírové náměstí 108, Broumov

Historie obce Broumov celá historie

Město Broumov je již více než sedm století správním, kulturním a hospodářským střediskem kotliny protékané řekou Stěnavou a ohraničené pásmem pohraničních Javořích hor a hřebenem pískovcových Broumovských stěn. Až do konce 12. stol. byla Broumovská vrchovina , tvořící přechod mezi východními Krkonošemi a Orlickými horami, součástí pralesa - přirozené hranice českého přemyslovského státu.

Počátky Broumova jsou spojeny s působením nejstaršího mužského řeholního řádu na území Čech - břevnovskými benediktýny. Ti v roce 1213 získali darem od krále Přemysla Otakara I. území dnešního Broumovska a Policka s malou osadou benediktinských poustevníků a dřevěným kostelem P. Marie na místě nazvaném Police a o čtyřicet let později zahájili jeho kolonizaci. Zatímco polická část vznikajícího klášterního dominia byla osídlena poddanými z vnitrozemí Čech, kolonizace Broumovska byla součástí mohutné německé kolonizační vlny, která ve 13. stol. zalidnila mimo jiné i sousední Slezsko a Kladsko. Organizaci osídlení Broumovska svěřil břevnovský opat podnikatelům - lokátorům, kteří si přivedli zemědělce, rozdělili lesní půdu, vyměřili katastry obcí a stali se držiteli svobodných statků a vykonavateli nižších soudních pravomocí - fojty.

Pravděpodobně v roce 1255 byl na ostrohu nad pravým břehem Stěnavy založen Broumov jako správní centrum a jediné místo na panství vyhrazené obchodu a řemeslné výrobě. V roce 1266 opat Martin odkoupil od fojta Wichera, snad hlavního organizátora kolonizace Broumovska, za 200 hřiven stříbra dědičná práva na broumovské fojtství se dvěma domy na tržišti, dvorem na předměstí a všemi k němu náležejícími pozemky.

Mezi broumovskými řemeslníky získali již v prvních letech existence městečka významné postavení soukeníci. V roce 1275 jim král Přemysl Otakar II. udělil privilegium na výrobu a prodej sukna a soukenická produkce brzy přerostla omezené potřeby místního trhu. Byl tak předznamenán charakter budoucího hospodářského rozvoje Broumova a položeny základy tradice textilní produkce orientované na export.

Po Přemyslově smrti na Moravském poli se na dobu svého života zmocnil spolu s Kladskem i Broumovska kníže Jindřich IV. Vratislavský. Po roce 1290 bylo panství vráceno benediktinům, ale potíže s obhájením pozemkového vlastnictví na slezských hranicích pokračovaly i nadále. Roku 1300 proti opatově moci povstali držitelé broumovského a několika vesnických fojtství a plenění klášterních majetku téměř stočlennou loupežnickou družinou se podařilo zakončit až s pomocí vojenského zásahu spřátelených šlechticů. Před rokem 1331 král Jan Lucemburský zastavil všechny příjmy z broumovského panství na úhradu svých dluhů doživotně příslušníkům kladského šlechtického rodu Pannewitzů.

Demografické údaje

Soubory cookies umožňují správné a úplné používání webových stránek

Další informace zobrazíte kliknutím na Informace o cookies.