Socha sv. Jana Nepomuckého je zapsána v Ústředním seznamu kulturních památek ČR pod rejstříkovým číslem 3994. Dle odhadu lze usuzovat, že socha byla zhotovená na konci 18. století.

Hledat firmy v obci Zdislavice
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Nabídka práce v okolí 30 km 238 firem

AGRO PERTOLTICE, a.s. - Nová 331, Zruč nad Sázavou11,89 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: ZD, statky, farmy - rostlinná výroba

FARMA KRIŠNŮV DVŮR - Městečko č. 1, Chotýšany13,27 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Internetové obchody, e-shopy

FORTEPIANO s.r.o. - Tyršovo náměstí 128, Divišov13,41 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Hudební nástroje - výroba

SAWAN THAI CENTER s.r.o. - K Vodojemu 442, Divišov13,65 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Rehabilitace, masáže

INTERIER MIRIAM spol. s r.o. - Benešovská 166, Divišov13,84 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Nábytek, bytové doplňky - výroba

DŘEVOZPRACUJÍCÍ DRUŽSTVO - Lukavec č. 9web13,95 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Tuhá paliva, topné oleje - dodávka

MĚSTYS Český Šternberk - Český Šternberk č. 2714,26 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Úřady městyse

MŠ Postupice - Na Výsluní 203, Postupice14,65 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Mateřské školy a jesle

ZŠ A MŠ Postupice - Školní 153, Postupiceweb14,69 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Základní školy

FIBEKO, s.r.o. - Vlastějovice č. 1014,94 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Obklady, dlažby, podlahy - prodej

PANSTVÍ JEMNIŠTĚ - Jemniště č. 1, Postupiceweb15,04 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Hrady, kláštery, zámky, památky

ZŠ A MŠ Vlastějovice - Vlastějovice č. 56web15,18 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Základní školy

ZŠ A MŠ Vlastějovice - Vlastějovice č. 9715,19 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Mateřské školy a jesle

AGRO DOLNÍ KRALOVICE s.r.o. - Dolní Kralovice č. 1615,31 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Nákladní doprava - lehká, střední

ZŠ A MŠ Hněvkovice - Hněvkovice č. 1416,35 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Základní školy

INTEGROVANÉ CENTRUM SOCIÁLNÍCH SLUŽEB ODLOCHOVICE - Odlochovice č. 1, Jankov16,51 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Domovy, ústavy

ZŠ A MŠ Hněvkovice - Hněvkovice č. 11716,60 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Mateřské školy a jesle

AGROPODNIK KOŠETICE-ZEMĚDĚLSKÁ A ROSTLINNÁ VÝROBA, a.s. - Košetice č. 21217,85 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Čerpací stanice - benzin, nafta

DZS STRUHAŘOV a.s. - Struhařov č. 7517,86 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: ZD, statky, farmy - živočišná výroba

DOMOV SENIORŮ JANKOV - Školní 161, Jankov18,01 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Domovy pro seniory, pečovatelské služby

Historie obce Zdislavice celá historie

Městys Zdislavice se nachází jihovýchodně od Města Vlašim pod Javornickou Hůrou, na mírném svahu, který je rozdělen malým údolím. To vytvořilo příznivé podmínky pro založení tvrze, které se odhaduje na počátek 9. století. Začalo osidlování zdejšího kraje a tvrz sloužila k přenocování cestujících a k transportu soli ze Salzburku do Prahy. Vedle tvrze byla tzv. Solná cesta. Na severní straně tvrze byl vybudován sloup (stéla), jehož okolí používali majitelé tvrze jako svoje pohřebiště. Později tento sloup sloužil k náboženským obřadům. Na vrcholu sloupu byl dvouramenný kříž a na přední straně sloupu byl vymalován obraz sv. apoštolů Petra a Pavla. U tohoto sloupu byl postaven kamenný oltář a v pozdější době byla u sloupu postavena zeď a u ní přístřešek, který sloužil k tomu, aby na celebrujícího faráře a ministranty nepršelo. Podle zápisu děkana vlašimského Gregora z roku 1677 dal zeď a přístřešek pravděpodobně postavit majitel tvrze, který se jmenoval Templář. Jméno stavitele sloupu se však nedochovalo. Tvrz zanikla koncem 14. století.

Vznik kostela je pravděpodobně odhadován na začátek 10. století a vztahuje se k vyhnání všech žáků Cyrila a Metoděje, kteří museli opustit Velkou Moravu a uchýlit se do západních států. Důkazem této skutečnosti je, že se i v současnosti používá cyrilometodějského, tzv. dvojitého kříže.

Původní kostel byl zasvěcen stejně jako současný kostel sv. Petru a Pavlu. Tento kostel sloužil jako farní až do odchodu posledního kališnického faráře, který odešel ze Zdislavic roku 1624. Sloup i nadále sloužil jako poutní místo, ke kterému v den výročí Petra a Pavla přicházela procesí z Trhového Štěpánova i z Vlašimi, kde v novém kostele byla nejprve dopoledne konána bohoslužba a odpoledne putovalo procesí k sloupu. Tento sloup byl nařízením císaře Josefa II. odstraněn.

První zápisy o osadě Zdislavice jsou z roku 1352, v nichž se dochovalo i jméno jeho zakladatele Zdislava. Jeho potomkové přijali dle sídla svého příjmí "ze Zdislavic". Takto je uváděn, dle starých zápisů, vznik jména Obce Zdislavice. Na tvrzi seděli Beneš a Heřman, bratři erbu Divoké svině (1355-1362) jako patronové zdejšího toho času již farního chrámu, k němuž po smrti faráře Vlčka, kněze Ruperta za faráře zvolili, týž byl 4. června t.r. potvrzen a farářem borovnickým v duchovní správu uveden. Totéž právo provozoval vladyka Heřman ze Zdislavic ještě roku 1363. Rod jeho však záhy vyhynul a již na začátku 15. století příslušely Zdislavice s podacím kostelem vrchnosti Vlašimské, neboť roku 1418 volil nového faráře osadě zdejší Jan z Chotěmic a na Vlašimi, farář Štěpánovský byl mu úvodcem. S panstvím Vlašimským zůstaly Zdislavice spojeny až do roku 1547. Toho roku od Buriana a Ferdinanda Trčkův z Lípy, jménem také nedospělých bratří Jaroslava, Zdeňka a Mikuláše odkoupil od panství Vlašimského Obec Zdislavice s podacím kostelem rytíž Petr z Újezda, který si vystavil ve Zdislavicích nové sídlo na němž seděl několik let. Po něm dostal se statek Zdislavický koupí k panství Kácovskému, jehož držitelem byl tehdy rytíř Václav Čejka z Olbramovic, který obec na městys vyzdvihl, přiřkl erb a pro poddané sedmero ročních trhů na vlnu, krámské zboží a dobytek hovězí i koňský vyjednal.

Karel starší Čejka z Olbramovic a na Kácově, nástupce po Václavovi, který se účastnil stavovského povstání roku 1618-1620, za pokutu toho bylo mu jeho panství Kácovské v plen vzato a dne 4. června 1623 Janovi Verdovi z Verdenberka a od toho roku 1626 Janovi Oktavianu Vchyňskému ze Vchynic a z Tetova na Chlumci a Zásmucích postoupeno.

Roku 1627 v sobotu po sv. Markétě Jan Oktavian ze Vchynic a z Tetova prodal panu Fridrichovi z Talmberka na Vlašimi díl od statku svého Kácovského, totiž: městečko Zdislavice se dvorem poplužním, Rataje ovesné, Chlum, Javorník Sedmipansko a Řimovice za 22 500 kop grošů míšenských. Od té doby zůstaly Zdislavice s panstvím Vlašimským spojeny.

Roku 1624 opustil poslední kališnický farář následkem císařského mandátu Zdislavice a roku 1627 bylo nařízeno osadníkům, aby se do lůna církve katolické vrátili nebo vlast svou opustili. I nastaly ten čas mnohé úzkosti, tak že mnozí hospodáři své grunty opouštěli a z vlasti se vystěhovali. Opuštěné grunty vrchnost k panskému dvoru připojila.

Zdislavice byly od roku 1624 do ruku 1684 spravovány faráři vlašimskými a pozemky k záduší obráceny. Od roku 1684 byly Zdislavice dány pod správu farářů Kondrackých až do roku 1787, kdy byl kostel Zdislavický opět vlastním farářem opatřen.

Roku 1795 byl rozprodán zdejší panský dvůr mezi osadníky. Soukromé hospodaření trvalo 163 let.

Demografické údaje

Soubory cookies umožňují správné a úplné používání webových stránek

Další informace zobrazíte kliknutím na Informace o cookies.