Hledat firmy v obci Žim
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Nabídka práce v okolí 30 km 837 firem

ZÁSILKOVNA Ústí nad Labem - Okružní 1039/6a, Klíše, Ústí nad Labem9,53 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Zásilkové služby, výdejní místa

CENTRUM DIGITÁLNÍCH SLUŽEB MINO - Jateční 682/5, Klíše, Ústí nad Labem9,54 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Ofset, knihtisk

STŘEDNÍ PRŮMYSLOVÁ ŠKOLA STAVEBNÍ A STŘEDNÍ ODBORNÁ ŠKOLA STAVEBNÍ A TECHNICKÁ,ÚSTÍ NAD LABEM - Okružní 973/6, Klíše, Ústí nad Labem9,56 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Střední školy

TRACTEBEL ENGINEERING a.s. - U Panského dvora 986/3, Klíše, Ústí nad Labem9,64 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Inženýrská činnost, stavby

ČESKÁ SPRÁVA SOCIÁLNÍHO ZABEZPEČENÍ Ústí nad Labem - Revoluční 3289/15, Ústí nad Labem-centrum, Ústí nad Labem9,65 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Správa sociálního zabezpečení

OKRESNÍ SPRÁVA SOCIÁLNÍHO ZABEZPEČENÍ Ústí nad Labem - Revoluční 3289/15, Ústí nad Labem-centrum, Ústí nad Labem9,65 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Správa sociálního zabezpečení

UNIVERZITA JANA EVANGELISTY PURKYNĚ V ÚSTÍ NAD LABEM-SPRÁVA KOLEJÍ A MENZ - Klíšská 979/129, Klíše, Ústí nad Labem9,66 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Internáty, koleje

SEVEROČESKÉ DIVADLO s.r.o. - Lidické náměstí 1710/10, Ústí nad Labem-centrum, Ústí nad Labem9,71 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Divadla

ZÁSILKOVNA Ústí nad Labem - Brněnská 992/3, Ústí nad Labem-centrum, Ústí nad Labem9,73 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Zásilkové služby, výdejní místa

MAVEZA s.r.o. - Klíšská 723/72, Klíše, Ústí nad Labem9,73 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Stavební firmy - kompletní činnost

POLICIE ČR krajské ředitelství Ústeckého kraje - Lidické náměstí 899/9, Ústí nad Labem-centrum, Ústí nad Labem9,74 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Policie ČR

TEO PLUS, s.r.o. - Na Popluží 623/3, Klíše, Ústí nad Labem9,75 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Správy majetku, bytová družstva

DOPRAVNÍ PODNIK MĚSTA ÚSTÍ NAD LABEM a.s. - Revoluční 3088/26, Ústí nad Labem-centrum, Ústí nad Labem9,76 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Reklama - inzertní služby

ZÁSILKOVNA Ústí nad Labem - Revoluční 2732/9, Ústí nad Labem-centrum, Ústí nad Labem9,76 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Zásilkové služby, výdejní místa

KOMUNITNÍ CENTRUM PRO DĚTI - Karla IV. 348/3, Střekov, Ústí nad Labem9,77 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Zájmová sdružení - děti, mládež

MĚSTSKÁ KNIHOVNA Lovosice - Osvoboditelů 48/55, Lovosice9,77 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Knihovny

INFORMAČNÍ CENTRUM Lovosice - Osvoboditelů 48/55, Lovosice9,77 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Informační služby

OBEC Michalovice - Michalovice č. 449,77 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Obecní úřady

UNIVERZITA JANA EVANGELISTY PURKYNĚ V ÚSTÍ NAD LABEM-FAKULTA STROJNÍHO INŽENÝRSTVÍ - Na Okraji 1001/7, Klíše, Ústí nad Labem9,78 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Vysoké školy a univerzity

UNIVERZITA JANA EVANGELISTY PURKYNĚ V ÚSTÍ NAD LABEM-ÚSTAV STROJŮ A ENERGETIKY - Na Okraji 1001/7, Klíše, Ústí nad Labem9,78 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Vysoké školy a univerzity

Historie obce Žim celá historie

Žim je středověkou, původně slovanskou, vsí, ležící na jednom z hlavních tahů zemské cesty, spojující Prahu s přechody zemské hranice v Krušných horách a překračující zde České středohoří. Lze mít za to, že dálková cesta ze Saska využívající k překonání Krušných hor Nakléřovského průsmyku se někde za nedalekým Chlumcem rozdělila do dvou větví. První z nich, náročnější, ale kratší, u Hliňan a Řehlovic překročila řeku Bílinu a přes Žim pokračovala přes milešovskou část České Středohoří a sestoupila do Velemína a nakonec dosáhla Lovosic, které byly křižovatkou několika dalších významných cest.

První zmínka o vsi Žim je činěna v soupisech papežského desátku z ústeckého děkanátu zapisovaných v letech 1352 – 1391. Tato nejednoznačnost data první zmínky je způsobena skutečností, že zápisy nebyly vročeny a knihy byly historiky zařazeny do časového rozpětí – ví se, že zápisy byly započaty v roce 1352. Zcela konkrétní zmínky o vsi jsou spojeny s existencí farního kostela Nalezení sv. Kříže a uplatňování patronátního práva k němu, které drželi vlastníci hradu Skalka. Patronátním právem, se rozumělo právo jmenovat faráře k vlastněným kostelům – tzv. podávat faráře a proto také právo podací. To bylo spojeno s platem, který dostal držitel patronátního práva. Z uvedených důvodů bylo patronátní právo ke kostelům jako zdroj příjmů předmětem obchodu. Držiteli patronátního práva ke kostelu v Žimi byli v letech 1357 – 1360 Petr ze Skalky, 1369 – 1378 Ješek ze Skalky, syn Fráňův, zv. také Jícha. Příslušníci tohoto rodu také drželi svého času Řehlovice. Rod vymřel do poloviny druhého desetiletí 15. století. Dědici pánů ze Skalky se stali páni ze Sulevic. V roce 1414 je jako držitel Skalky připomínán Hanuš ze Sulevic. Tak se stali vlastníky Žimi příslušníci rodu zvaného Kaplíři ze Sulevic. Vedle nich byly v Žimi i další statky držené šlechtici z jiných rodů. Jedno z nich známe po jménu – v roce 1392 se připomíná Martin ze Žimi.

O tom, že ves Žim nebyla jednolitým statkem svědčí skutečnost, že v průběhu historie je činěna zmínka rozdělení vsi až na čtyři díly. Velká část patřila ke hradu Ostrý, který okolo roku 1433 postavil Václav Kaplíř ze Sulevic, vlastník tvrze v Chotiměři. Jiná část k Chotiměři (druhá tvrz). Další patřila k panství Řehlovice. A poslední ke tvrzi Stoličky a pak k Malhosticům. Osudy jednotlivých částí jsou poměrně komplikované. Mezi vlastníky se však setkáváme často s Kaplíři ze Sulevic.

Před rokem 1515 prodal Volf Kaplíř tvrz Stoličky i s Malhosticemi Václavovi Kyšperskému z Vřesovic. Volf z Vřesovic v roce 1537 koupil od Šimona Třeštíka z Hyršova panství Teplice a k němu pak připojil i statek Malhostice, jehož součástí byl i díl vsi Žim s dvorem poplužním a kostelním podacím.

Jiná část patřila k Chotiměři jak svědčí zápis konfiskační komise, když byl zapsán majetek Bedřicha z Bílé na Řehlovicích a „Chotomíři“, který jako direktor povstalých stavů byl 21. 6. 1621 v Praze popraven a jeho majetek konfiskován. V Chotiměři byly dvě tvrze a ke každé patřil díl Žimi. Tu část, kterou dříve držel Bedřich z Bílé koupil od české komory v roce 1622 Adam z Valdštejna a připojil ji ke svému panství Lovosice. Řehlovice připadly nakonec dětem popraveného Bedřicha z Bílé Bedřichovi a Eufrosině a to jako dědictví po matce. Ti pak v roce 1628 prodali Řehlovice Ottovi z Nostic. Nosticové pak Řehlovice připojili k panství Hliňany. Část Žimi byla součástí panství Hliňany až do roku 1850, tedy do ukončení tzv. patrimoniální správy, kterou nahradila správa státní zřízením okresních úřadů.

Část Žimi patřila k hradu Ostrý. V roce 1505 dal Kamarét Kaplíř ze Sulevic hrad Ostrý s příslušenstvím své dceři Martě jako věno. Ta se vdala za Jindřicha Vencelíka z Vrchovišť, který v roce 1508 vše prodal Albrechtovi Libštejnskému z Kolovrat. Po jeho smrti v roce 1510 dědili jeho nevlastní synové z prvního manželství jeho ženy Anny z Kováně s Hynkem z Valdštejna Jan a Bernart. Pak se do držení dostali Bernartovi synové Albrecht a Jan. Prvnímu při dělení majetku v roce 1520 připadl hrad Ostrý a druhému Bílý Újezd s tvrzí. Nakonec vše držel Jan a po jeho smrti v roce 1548 dědil stejnojmenný synovec, který v roce 1565 prodal již pustý hrad Ostrý s Bílým Újezdem Janovi Černínovi z Chudenic. Heřman Černín měl jako druhou manželku Sylvii Kateřinu z Caretta a Millesima. Ta po smrti manžela připojila Bílý Újezd k panství Lovosice. Oba díly Žimi (chotiměřský a újezdský) sdílely osudy panství Lovosice a to opět až do konce patrimoniální správy v roce 1850.

O důležitosti obce svědčí i fakt, že zde byl farní kostel, doložený již v roce 1357. Původní gotická stavba byla v 16. století renesančně upravována a pořízeny nové zvony. V roce 1699 se rozšiřovala loď. Sakristie byla přistavena v roce 1777. Stavební úpravy a přestavba proběhla v roce 1834. V roce 1875 byla přestavěna věž. Další stavební úpravy proběhly v roce 1925. Kostel je zasvěcen Nalezení sv. Kříže. Takové patrocinium je poměrně vzácné. Fara zde zanikla v roce 1699.

Demografické údaje

Soubory cookies umožňují správné a úplné používání webových stránek

Další informace zobrazíte kliknutím na Informace o cookies.