Obec Zdelov se nachází severovýchodně od Borohrádku a jihozápadně od Kostelce nad Orlicí. U hlavní silnice u odbočky do Zárybničí je pískovcový kříž s korpem z roku 1850, který nedávno prodělal celkovou rekonstrukci.

Hledat firmy v obci Zdelov
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Živé firmy v obci Zdelov 3 firmy

OBEC Zdelov - Zdelov č. 44Fotografie u firmy

UHLÍ VILÍMEK - Zdelov č. 81

FC ZDELOV 1963, z.s. - Zdelov č. 44

Historie obce Zdelov celá historie

Obec Zdelov leží uprostřed lesů mezi Kostelcem nad Orlicí a Borohrádkem. První písemná zmínka o obci je z roku 1342. Název obce Zdelov vznikl dle jedné z pověstí, podle které jednou lovili dva sousedé u rybníku ryby. Náhodou oba spadli do vody a nemohli se dostat na břeh. Tu jeden zvolal: Zde lov nebude! Po nějaké době si zde lidé vystavěli stavení a nová osada dostala jméno Zdelov. (čerpáno z knihy Pověsti z Orlických hor).

Podle starých materiálů byly původně v obci dva rybníky. Z jednoho je vybudováno koupaliště, a druhý, který se nacházel nad Smolovým mlýnem, byl vysušen. Potok Brodec, který protéká celou obcí, byl dříve zdrojem vody pro oba rybníky, z kterých byly poháněny dva mlýny.

U hlavní silnice u odbočky do Zárybničí je pískovcový kříž s korpem z roku 1850, který nedávno prodělal celkovou rekonstrukci. Na dolním konci se nachází kaplička panny Marie.

Demografické údaje