Obec Zbiroh se nachází přibližně 31 km od města Rokycany. V obci se nachází Zámek Zbiroh, hradní kaple s okrouhlou věží a studnou, opona malovaná Alfonsem Muchou, památná studánka "Křtitelna" atd.

Hledat firmy v obci Zbiroh
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Firmy v obci Zbiroh
Posledně opravené/vložené firmy:zobrazit více

COLLOREDO-MANNSFELD s.r.o. - Švabínská 279, ZbirohwebFotografie u firmy

Mezi činnosti společnosti patří provoz zámku - pořádání společenských, zábavních a komerčních akcí, svatebních obřadů, hostin, mezi další činnosti patří hospodaření v lesích, zpracování dřeva, rybniční hospodářství a jiné.

ZÁSILKOVNA Zbiroh - Sládkova 248, Zbiroh

APARTMÁNY VEDRANA-PELJEŠAC - Ke hřišti 544, Zbirohweb

Historie obce Zbiroh celá historie

První zmínky o Zbirohu sahají do roku 1230. Rozkládá se na východním svahu zámeckého vrchu v oblasti Radečsko-Křivoklátské vrchoviny. Dominantou nejen města, ale i celého kraje je zbirožský zámek, gotický hrad ze 13. století, který byl později přebudován na novorenezanční zámek.

Původně trhová ves byla v roce 1369 povýšena na městečko, za vlády Rožmberků dostala do znaku červenou pětilistou růži na stříbrném poli, městskou pečeť, právo vařit pivo a konat trhy. V květnu 1897 při návštěvě císaře Františka Josefa I. byl Zbiroh povýšen město. Jméno města prošlo ve své historii četnými změnami - Sbirow, Sbyrow, Sbyroh, Swiroho, Sbyeroh, Zbirow až konečně od roku 1913 zní úředně Zbiroh.

Je znám ještě pojem Starý Zbiroh - původně měl stát v lese nad Františkovem hrad, který ve 14. století zanikl. Archeologický průzkum neprokázal však dřívější osídlení.

Tvrz Zbiroh stávala u nynějšího Čápského rybníku poblíž nádraží. Zmínka o ní pochází z roku 1330.

Život obyvatel byl vždy spjat s osudy dražitelů hradu a zámku - vystřídali se zde postupně Lucemburkové, Rožmberkové, Šternberkové, Lobkowicové. Pro obyvatele měl velký význam rozvoj zemědělství, lesnictví a železářství. Právě posledně jmenovaný obor v návaznosti na rozvoj těžby železné rudy dal v roce 1801 podnět k výstavbě vysoké pece na Františkově, která byla ve své době vrcholem technických vymožeností. Od roku 1868 koupil panství Zbiroh pruský podnikatel Bethel Henry Strousberg, který chtěl ze Zbirožska vytvořit železářský komplex. Během 2 let přebudoval zámek na přepychové sídlo. Nechal postavit na Švabíně novou školu. Jeho dalekosáhlé plány ztroskotaly po krachu na vídeňské burze v roce 1873, panství bylo v dražbě prodáno, koupil ho kníže Josef Colloredo Mannsfeld. Zbirožské panství, zejména jeho lesní a rybniční hospodářství bylo počátkem 18. století třetím největším velkostatkem v Čechách. Hrabě s rodinou zámek trvale užíval od roku 1913 do začátku 2. světové války, kdy se musel kvůli německé jednotce vystěhovat. V 18. a 19. století se rozvíjela v kraji kovovýroba, především kleští a kladívek, ta dala základa vzniku továrny na nářadí založené v roce 1860, která pod názvem Zbirovia funguje dodnes.

MĚSTO Zbiroh

Sídlo úřadu

Masarykovo náměstí 112, Zbiroh, 33808, Zbiroh

Osoby

  • p. Muravecký Michal, starosta

Kontakty