Žákovice jsou obec ležící v okrese Přerov. Hlavním tokem je Moštěnka, protékající z východu na západ. Obec je součástí mikroregionu DSO Záhoří-Helfštýn.

Hledat firmy v obci Žákovice
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Živé firmy v obci Žákovice 3 firmy

OBEC Žákovice - Žákovice č. 100webFotografie u firmy

Žákovice jsou obec ležící v okrese Přerov. Hlavním tokem je Moštěnka, protékající z východu na západ. Obec je součástí mikroregionu DSO Záhoří-Helfštýn.

CHLAGRO KOMUNÁLNÍ A ZEMĚDĚLSKÉ SLUŽBY - Žákovice č. 92

AGD Žákovice s.r.o. - Žákovice č. 81

Historie obce Žákovice celá historie

Zastavěné území obce Žákovice se nachází v nadmořské výšce 260 m nad mořem. Celková výměra obce je 560 ha s 230 trvale bydlícími obyvateli. Hlavním tokem je Moštěnka, protékající z východu na západ

Náves je tvořena řadově stojícími objekty – grunty, které tvoří prostor podlouhlého tvaru se zvonicí a s památníkem obětem I. světové války. Náves byla v minulosti uzávírána dvěma branami. V západní části obce se nachází vodní mlýn s malou vodní elektrárnou.

V historických pramenech je doložena existence obce již r. 1293, kdy ji i s obcí Libosváry prodal opavský vévoda Mikuláš Zbyslavovi z Bohuslavic. Žákovice se připomínají i v r. 1376.

Mezi památky místního významu patří kaplička nad vsí ze 17. století, zvonice, dřevěný kříž v Malé bráně s bohatou řezbou církevních symbolů, tři kamenné kříže a dvě boží muka.

Na návrší v hájovém prostoru u výletiště se nachází památný strom – lípa srdčitá.

Žákovice patřily pod střediskovou obec Soběchleby. Od roku 1991 jsou Žákovice samostatnou obcí. Od roku 1995 má obec vlastní znak a prapor. Je provedena kanalizace, plynofikace a veřejný vodovod. V obci působí Svaz dobrovolných hasičů, Tělovýchovná jednota a Myslivecké sdružení Hrabina.

Demografické údaje

Soubory cookies umožňují správné a úplné používání webových stránek

Další informace zobrazíte kliknutím na Informace o cookies.