Obec Žabokreky pri Martine Vás srdečně zve na již 16. ročník setkání “ŽABO” obcí, které proběhne 24.8. - 25.8.2018. Účastnící této akce se mohou těšit na různá kulturní vystoupení, zábavné soutěže a na setkání se zástupci “žabích” obcí.

Hledat firmy v obci Žabovřesky nad Ohří
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Živé firmy v obci Žabovřesky nad Ohří 5 firem

OBEC Žabovřesky nad Ohří - Žabovřesky nad Ohří č. 1Fotografie u firmy

T M GLASS s.r.o. - Dolejšek 43, Žabovřesky nad Ohří

JEZDECKÝ KLUB CARMEN - Na návsi 24, Žabovřesky nad Ohří

VALINOVÁ ANNA - Na návsi 24, Žabovřesky nad Ohří

VESELÝ JAROSLAV - Žabovřesky nad Ohří č. 69

Historie obce Žabovřesky nad Ohří celá historie

Původ názvu obce pochází zřejmě od tůní a mokřin, vhodnými životními podmínkami pro žáby a jiné obojživelníky. Ještě v minulém století byly v obci mezi domy tři „ louže“ a rybníčky. Samostatná obec, která leží při toku řeky Ohře, má svojí polohou výhodu blízkosti měst Budyně n.O. a Libochovice.

Krásné výlety do okolí i zákoutí u řeky lákají nejen turisty, ale i chalupáře a chataře, kteří, téměř trvale, sídlí v naší vesnici. Díky jejich přítomnosti narůstá v létě počet obyvatel obce o téměř 100%. V roce 1900 žilo v obci 345 lidí, v současné době má obec 226 obyvatel.

První písemnou zmínku nalezneme v listině krále Jana Lucemburského z roku 1336. Král vyměnil budyňské panství s rodem Zajíců z Valdeka, v jejichž držení zůstal majetek až do roku 1613. Dalšími majiteli Žabovřesk byli Šternberkové, Dietrichsteinové (od.r.1676) a Herbersteinové. Prvním starostou se stal roku 1848 Václav Procházka.

Od roku 1982 byly Žabovřesky součástí Libochovic. V roce 1990 se po obecním referendu osamostatnili a v čele stanul zvolený starosta Ing. Jaroslav Průcha a dalších šest členů zastupitelstva. Současnou starostkou je od roku 1996 PaedDr. Jitka Krausová. Zastupitelstvo je i nadále sedmičlenné.

Demografické údaje