Hledat firmy v obci Vrané nad Vltavou
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Posledně opravené/vložené firmyzobrazit více

TJ SOKOL Vrané nad Vltavou II. - U Jezera 130, Vrané nad Vltavou

SPEEDDRILL REAL, s.r.o. - U Elektrárny 746, Vrané nad Vltavou

TJ SOKOL Vrané nad Vltavou I. - Březovská 192, Vrané nad Vltavou

Historie obce Vrané nad Vltavou celá historie

Obec Vrané nad Vltavou se nachází v okrese Praha-západ, na pravém břehu řeky Vltavy v kopcovitém terénu Středočeské vrchoviny. Obec se skládá ze dvou historických částí, Skochovic a Vraného. Do území Vraného nad Vltavou přesahuje i zástavba navazující na Novou Březovou.

První písemná zmíňka o obci pochází z roku 993, kdy se o obci zmiňuje zakládací listina Břevnovského kláštera jako o majetku, který klášter obdržel od Boleslava II. jako statky k obživě. V roce 1407 došlo ke změně majitele, jelikož obce byly prodány klášteru zbraslavskému.

V letech 1930 – 1936 byla v obci vybudována přehrada s elektrárnou. Roku 1941 byla v obci provedena celková elektrifikace.

V obci bývala také dlouhá léta tradice výroby papíru, ta však skončila v roce 2000 a areál místních papíren byl rozprodán.

Obec byla původně spojena s okolním světem jen pomocí brodu přes Vltavu a později přívozem. Přívoz z Vraného na okraj Prahy funguje doposud a provozuje jej obec. V roce 1897 byla přes Vrané prodloužena z Modřan lokální železniční dráha do Dobříše, roku 1905 též odbočka do Jílového u Prahy, kde tato trať navázala na čerčanskou. Dnes jsou obě větve označeny jako trať č. 210.

V obci a její blízkosti stojí za zhlédnutí několik zajímavostí: Kostelík Sv. Jiří, areál bývalých papíren, zdymadlo s elektrárnou, obecní přívoz, naučná stezka Zvolská Homole, pomník padlým, pomníky a pamětní desky v obci....

Demografické údaje