Hledat firmy v obci Vinařice
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Živé firmy v obci Vinařice 6 firem

POŠTA PARTNER Vinařice - Vinařice č. 36

OBEC Vinařice - Vinařice č. 3Fotografie u firmy

TRUHLÁŘSTVÍ PELCMAN - Vinařice č. 15

SOFTSERVIS - Vinařice č. 58

ŘÍMSKOKATOLICKÁ FARNOST Vinařice - Divice č. 1, Vinařice

BEZVAPLASTY.CZ - Vinařice č. 12

Historie obce Vinařice celá historie

V roce 2008 oslavila obec Vinařice 770 let svého trvání a obec Divice 660 let. Při této příležitosti se uskutečnilo 3. setkání vinařických a divických rodáků po 10 letech.

Dochované prameny líčí, že obec Vinařice je jednou z obcí půvabného Podlesí. Leží 12km jižně od Loun, při samé hranici tohoto okresu. Vesnicí protéká Pochválovský potok a okolní svažité lány jsou vroubeny lesními úseky.

Tato zdejší krajina byla osídlena už v době bronzové. Starobylost slovanského osazení vyplývá např. i z blízkosti významného hradiště Dřevíč. První písemná zpráva o Vinařicích se vztahuje k roku 1238, kdy zde sídlil vladyka Johann de Wineriz.

Koncem první čtvrtiny 14. století vlastnil tuto ves Bičan z Vinařic, který zde vybudoval hrádek. Mohlo k tomu dojít také za jeho předchůdce Jindřicha z Dubé. V polovině 14. století získali Vinařice Podmokelští z Prostiboře, kteří jsou připomínáni naposledy kolem roku 1460.

V poslední čtvrtině 15. století sídlil na vinařickém hradě Jeník z Divic a po něm páni z Klinštejna. Kolem roku 1520 se stal držitelem celého zdejšího statku Děpold z Lobkovic a na Bílině. Jeho potomci kolem 16. století přestavěli tvrz v sousedních Divicích na zámek a vinařický hrad opustili, takže potom chátral a nakonec zcela zanikl.

Statek Vinařice spolu s dalšími okolními majetky potom krátce vlastnili Trčkové, od nichž je roku 1601 koupil Kryštof z Lobkovic.V držení jeho rodu zůstaly Vinařice do roku 1656, načež se po několika změnách dostaly do vlastnictví Schützů z Leonpoldsheimu. V roce 1720 zdědili celý jejich rozlehlý velkostatek Cítoliby i s Vinařicemi Pachtové z Rájova, po nichž následoval od roku 1797 Wimmer a nakonec od roku 1802 Schwarzenbergové. V držení tohoto rodu zůstaly Vinařice až do rozpadu feudalismu v roce 1848 a pozemky z části až do parcelace roku 1924.

Vinařický hrad se rozkládal na ostruhu nad obcí. Tot místo se dosud jmenuje Na zámku a jsou na něm znát zbytky opevnění, které mělo v jižní protáhlé části vstupní bránu. Strukturu hradu lze už jen obtížně stanovit, rovněž sklepy jsou zavalené.

Do správního obvodu obce Vinařice patří také obec Divice.

V Divicích se nacházejí zbytky známé tvrze. Dochované prameny hovoří o zdejším vladyckém sídle už k roku 1318, věž tu byla zbudována kolem poloviny 14. století. Po 200 letech došlo k rozšíření tvrze na renesanční zámek s pivovarem a přilehlým dvorem. Tehdejší lobkovické panství Divice měnilo později vícekrát své majitele, kteří však pustnoucí zámek neobývali. Proto, když velkostatek začátkem 19. století získali Schwarzenbergové, dali většinu zdejších objektů strhnout. Vzniklý nový hospodářský dvůr, v němž se však dochovaly významné zbytky někdejší středověké tvrze, některá sklepení a zejména 3. patrová věžovitá budova. Kamenná ostění, stopy freskové výzdoby a pod., dokládají starobylost a původní účel této stavby.

Demografické údaje

Soubory cookies umožňují správné a úplné používání webových stránek

Další informace zobrazíte kliknutím na Informace o cookies.