Hledat firmy v obci Veleň
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Firmy v obci Veleň
Posledně opravené/vložené firmy:zobrazit více

L&M SERVIS PRINC-AUTOSERVIS - Hlavní 202, Veleňweb

Autoservis, pneuservis, autolakovna, prodej náhradních dílů. Nově jsme se stali partnery firmy ADPARTNER .cz (velkoobchod, malobchod), E-SHOP. Specializace na užitková vozidla, náhradní díly skladem, odtahová služba nad 3,5 t.

HARISO, spol. s r.o. - Na návsi 9, Mírovice, Veleň

MASO VELEŇ s.r.o. - Hlavní 205, Veleň

Historie obce Veleň celá historie

Obce Veleň a Mírovice vznikly někdy v 10. nebo 11. století, i když první písemné zprávy o osadě Velenci a Veleni jsou z roku 1318. Tento záznam najdeme v Zemských deskách z roku 1396, tab.cur.reg. XXI/207. Vesnici tvořily tři dvorce, tvrz, dva mlýny s rybníky a několik chalup. První záznamy o Mírovicích najdeme v Codexu kapituly Svatovítské, IX – fol. 256 a 25 a z roku 1350. Mírovice tvořil jeden dvorec, mlýn se dvěma rybníky a devět chalup poddaných.

Další období dějin našich obcí je poměrně podrobně popsáno v knize Dr. Justina V. Práška: Dějiny okresu Brandejského z roku 1914, díl III., str. 797 až 808. V textu jsou uvedeny písemné zápisy a prameny ze Zemských desek, Archivu města Prahy apod. Jsou uvedena i data těchto pramenů. Z uvedené publikace je tato kapitola převzata pouze s jazykovými úpravami a doplněna o nejnovější archeologické poznatky o lokalizaci (umístění) vesnice Velenec podle nových zjištění.

OBEC Veleň

Hlavní 7, Veleň, 25063, Mratín

Osoby

  • Ing. Kazda Jiří, starosta

Kontakty

2 části obce: