Hledat firmy v obci Včelákov
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Firmy v obci Včelákov
Živé firmy - počet: 10, obec Včelákov

ADÁMEK MIROSLAV - Včelákov č. 8

COUFAL JAROSLAV-ZAKÁZKOVÁ VÝROBA NÁBYTKU - Včelákov č. 131webFotografie u firmy

ČESKÁ POŠTA Včelákov - Včelákov č. 81

MĚSTYS Včelákov - Včelákov č. 81

PEJCHA JAN-PNEUSERVIS VČELÁKOV - Včelákov č. 36

SDH Příkrakov - Včelákov č. 81

STAVABO HLINSKO, s.r.o. - Včelákov č. 119

TOMEK ERIK-STUDNY A VRTY - Bystřice č. 28, VčelákovwebFotografie u firmy

Provádíme vyhledávání vodního pramene - WADI, vrtání trubních studní, vrtání jímacích a pozorovacích vrtů, prohlubování kopaných studní, vrty pro tepelná čerpadla, zhotovení projektové dokumentace, zhotovení hydrogeologických posudků.

TRUHLÁŘSTVÍ-OPLIŠTIL ZBYNĚK - Vyhnánov č. 32, VčelákovwebFotografie u firmy

Tradiční české Truhlářství Zbyněk Oplištil se již od roku 1992 zaměřuje na výrobu oken a dveří. V současné době zakázková výroba zahrnuje eurookna, špaletová okna, vchodové dveře, interiérové dveře, schodiště, garážová vrata aj.

ZŠ Včelákov - Škroupovo náměstí 55, VčelákovwebFotografie u firmy

Posledně opravené/vložené firmy:zobrazit více

MĚSTYS Včelákov - Včelákov č. 81

ZŠ Včelákov - Škroupovo náměstí 55, VčelákovwebFotografie u firmy

COUFAL JAROSLAV-ZAKÁZKOVÁ VÝROBA NÁBYTKU - Včelákov č. 131webFotografie u firmy

Historie obce Včelákov celá historie

Městys Včelákov leží na mírném návrší v nadmořské výšce 493 m. Ačkoliv první písemná zmínka pochází z roku 1349, kdy je Včelákov jmenován jako farní ves litomyšlského biskupství, původní osídlení je mnohem staršího data. Předpokládá se, že toto území využívali již Keltové k získávání železné rudy. Ves byla založena patrně v rámci kolonizační činnosti podlažického kláštera. Vznikla jako hromadná ves kolem dolů. Ve středověku se zde těžila železná a sirná ruda, měď, olovo a stříbro. Těžba a zpracování zanikly definitivně v polovině 19. století. V tomto období měla ves školu, myslivnu, lom a obyvatelstvo se živilo kromě hornictví také zemědělstvím, těžbou dřeva a domácím tkalcovstvím. Koncem 19. století zde žilo takřka 600 obyvatel.

Včelákovu i okolní krajině dominuje pozdně klasicistní kostel sv. Máří Magdaleny vybudovaný v letech 1844 - 48, který nahradil původně gotický kostel. Malířskou dekoraci provedl o století později farář J. Kohel. Další sakrální památkou je barokní socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1740 s ikonograficky netradičním řešením, kdy světec drží v ruce lebku. V obci zůstala dochována i původní roubená architektura a vodní mlýn čp. 5 ve Stříteži.

Okolí Včelákova je častým cílem našich i zahraničních turistů, kteří směřují do nedaleké osady Ležáky, vypálené roku 1942 nacisty. Památník stojící před kostelem dodnes připomíná zmařené životy ležáckých dětí.

Městys Včelákov tvoří ještě místní části Bystřice, Dolní Babákov, Hůrka, Příkrakov, Střítež a Vyhnánov. Bystřice vznikla v polovině 16. století jako osada pro zaměstnance hutí. Ves v romantickém zákoutí nad potokem Bystřičkou je zajímavá dochovanou původní zástavbou s řadou působivých roubených chalup. Dolní Babákov, o němž je zmínka roku 1713, je malebnou vsí s dominantou bývalého zámečku, nyní školy. Příkrakov a Vyhnánov se utvářely v polovině 16. století jako lánové vsi v členitém a lesnatém terénu, hromadná zástavba Stříteže je zasazena do mírného svahu nad potokem Ležák, jehož voda poháněla vodní mlýn. Dodnes nalezneme v jednotlivých obcích tradiční zděnou i roubenou architekturu.

MĚSTYS Včelákov

Včelákov č. 81, 53957, Včelákov

Osoby

  • p. Pejcha Jan, starosta

Kontakty