Hledat firmy v obci Únějovice
Nabídka práce v okolí 30 km 203 firem
Husova 346, Merklín12,67 km
Cihlářská 511, Bezděkovské Předměstí, Domažlice12,69 km
Chrastavická 154, Dolejší Předměstí, Domažlice12,75 km
Cihlářská 520, Bezděkovské Předměstí, Domažlice12,78 km
Cihlářská 520, Bezděkovské Předměstí, Domažlice12,78 km
Chrastavická 165, Dolejší Předměstí, Domažlice12,88 km
Dr. Sedláka 841, Klatovy III, Klatovy12,91 km
Cihlářská 548, Bezděkovské Předměstí, Domažlice12,94 km
Semošice č. 13, Horšovský Týn12,95 km
Sedlákova 763/3, Klatovy III, Klatovy12,99 km
Koldinova 672, Klatovy II, Klatovy13,03 km
Koldinova 672, Klatovy II, Klatovy13,03 km
Cihlářská 613, Bezděkovské Předměstí, Domažlice13,05 km
Dr. Sedláka 940, Klatovy III, Klatovy13,17 km
Koldinova 214, Klatovy II, Klatovy13,29 km
Dr. Sedláka 778, Klatovy III, Klatovy13,30 km
Dr. Sedláka 937, Klatovy III, Klatovy13,32 km
Prokopa Velikého 654, Týnské Předměstí, Domažlice13,32 km
Dr. Sedláka 763, Klatovy III, Klatovy13,33 km
Beňovy č. 4, Klatovy13,42 km
Historie obce Únějovice celá historie
Nejstarší historické zmínky o Únějovicích se objevují v roce 1379. Tehdy je držel královský lovčí Ctibor Tlam, který vlastnil také nedaleký hrad Pušperk. Jeho syn Jan již Pušperk nedržel, můžeme proto předpokládat, že si v Únějovicích nechal vystavět tvrz nebo dvorec, který se stal centrem malého statku. Ten zprvu obsahoval jen ves a dvůr Únějovice. Ve 2. polovině 15. století držel Únějovice rytířský rod Únějovských z Krásného Dvora. Před polovinou 16. století získalo únějovický stateček město Domažlice, kterému byl ale za protihabsburskou revoltu zkonfiskován. Novým majitelem Únějovic i sousedního panství, spravovaného původně z tehdy již opuštěného hradu Nového Herštejna, se v roce 1549 stává karlštejnský purkrabí Šebestián Markvart z Hrádku. Jelikož byl Nový Herštejn neobyvatelný, stávají se Únějovice nakrátko centrem bývalého herštejnského panství, k němuž tehdy patřily majetky v devíti vesnicích.
S tímto krátkým obdobím vzestupu můžeme spojit i radikální přestavbu únějovického dvora a tvrze, který za Markvartů získal podobu výstavné renesanční rezidence. Dvůr byl vybudován na rozsáhlém obdélném půdoryse, fasády obytných i hospodářských budov byly zdobeny sgrafity (poslední zbytky psaníčkových sgrafit jsou zachovány na vnější fasádě stodoly v jihovýchodním nároží dvora). Tvrz – renesanční sídlo – bylo situováno při vstupu v severozápadním nároží dvora. Nad trojprostorovým přízemím sklenutým křížovými klenbami s hřebínky, (které jsou dosud zachovány), obsahovala budova další dvě patra. Rozkvět únějovického statku však netrval dlouho. Již v roce 1593 je jako jeho majitel uváděn Humprecht Černín z Chudenic, po něm následovali Kocové z Dobrše a Žákavcové ze Žákavy. Za těchto majitelů byly Únějovice drženy k jiným statkům a únějovické sídlo ztratilo charakter šlechtické rezidence. Bylo využíváno vrchnostenskými úředníky a později přestavěno na sýpku. K této přestavbě došlo nejpozději po roce 1720, kdy se Únějovice s Chocomyšlí stávají natrvalo součástí panství Chudenice.
Bývalé renesanční sídlo slouží stále jako prostorná a i dnes bezpečná sýpka. V roce 2008 získal objekt nové fasády. Při rekonstrukci byly zakresleny původní fasády s velkými okny, které opět zmizely pod omítkami. Poměrně dobře zachován je i celý areál dvora. Součástí dvora byl i mlýn umístěný pod hrází velkého rybníka.
Demografické údaje
OBEC Únějovice
Únějovice č. 30, 34543, Koloveč
Osoby
- p. Kroa Alois, starosta
Kontakty
- 379 494 267
- info@unejovice.cz
- www.unejovice.cz
Vlajka
