Město Trmice (německy Türmitz) se nachází v okrese Ústí nad Labem, kraj Ústecký. Kostel Pána Ježíše. Evangelický kostel z počátku 20. století stojí v obci při průjezdní silnici. Na západní věži je umístěn zvon z r. 1907 od Karla Schwabeho.

Hledat firmy v obci Trmice
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Posledně opravené/vložené firmyzobrazit více

OBI Trmice - Tyršova 885, Trmice

SUPER ZOO Ústí nad labem - Tyršova 884, Trmice

AZ SEVER s.r.o. - Slepá ulička 71/12, Trmice

Historie obce Trmice celá historie

V roce bylo 1664 byly Trmice císařem Leopolda I. povýšeny na město a získaly právo trhu. V roce 1673 pak byl majiteli trmického panství potvrzen říšský hraběcí stav a byl mu polepšen erb o štít nově získaného panství Rieneck. Tento štít ale v městském znaku Trmic není, a proto je jasné, že městský znak dostaly Trmice mezi lety 1664 a 1673. A kdo byl tím (prozatím) tajemným neznámým? Jan Hartvík hrabě Nostic, jehož erb vidíme v našem městském znaku. Hrabě Nostic byl dále císařským palatinem, měl tedy právo na svých panstvích udělovat městům znaky a erby osobám. A to je i důvod, proč se nedochoval záznam o udělení městského znaku samotným císařem. Znak udělil městu majitel panství, Jan Hartvík, zřejmě hned po udělení císařského privilegia – a tak se tyto 2 události spojily a celou dobu se tradovalo, že privilegium trhu i městský znak udělil Trmicím císař Leopold.

A protože to nejpodstatnější pro správné vypodobnění znaku je jeho popis, uvádíme jeho text jak jej zformuloval Podvýbor pro heraldiku a vexilologii Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR: V červeném štítě stříbrná kvádrovaná hradba s cimbuřím a prolomenou branou, za níž vyrůstají dvě stříbrné věže každá se čtyřmi černými okny vedle sebe, černou cibulovou střechou zakončenou zlatou makovicí s praporkem. Nad branou modro – stříbrně čtvrcený štít se zlato - modře čtvrcenou kotvou, v 1. poli stoupající zlatý půlměsíc se dvěma vyrůstajícími červeno – stříbrně šachovanými kančími zuby, ve 2. poli černé křídlo se zlatým břevnem. (A pro zvídavé duchy ještě doplňujeme, že heraldika je obor, který se zabývá studiem erbů a znaků, vexilologie pak studiem praporů, korouhví a standard.)

Demografické údaje