Tetčice jsou obec v okrese Brno-venkov v Jihomoravském kraji. Rozkládají se v Boskovické brázdě, na okraji přírodního parku Bobrava.

Hledat firmy v obci Tetčice
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Posledně opravené/vložené firmyzobrazit více

OBEC Tetčice - Palackého 177, TetčicewebFotografie u firmy

Tetčice jsou obec v okrese Brno-venkov v Jihomoravském kraji. Rozkládají se v Boskovické brázdě, na okraji přírodního parku Bobrava.

POŠTA PARTNER Tetčice - Nádražní 58, Tetčice

KAMENICTVÍ OŠKRDAL s.r.o. - Palackého 356, Tetčiceweb

Historie obce Tetčice celá historie

První historicky ověřená zmínka o obci, ležící jižně od Rosic, pochází z roku 1349.

Barokní kaple sv. Floriána na návsi byla postavena v roce 1764.

Na skále stojící Socha sv. Jana Nepomuckého pochází z přelomu 18. a 19. století, pod ní stojí neobvyklá skupina kříže s dvěma pylony s reliéfy Panny Marie a sv. Jana z roku 1850.

Podle některých pramenů jsou východně od obce na ostrohu nad údolím zříceniny gotického hradu na Bučíně, ovšem není znám nikdo, kdo by je tam skutečně našel. Možná budete mít zrovna Vy to štěstí a najdete je. I kdybyste je tam nenašli, zajisté najdete mnoho dobrých hub a oceníte hluboké smíšené lesy a rokliny, bez jediné chaty či náznaku civilizace. Na úpatí Bučína se až do konce 16. století dle historických záznamů pěstovala vinná réva.

O rozvoj obce se nepřímo postaraly nedaleké černouhelné doly Rosicko-Oslavanského revíru. V letech 1852 - 1855 se totiž do dolů postavila železnice z Brna a přinesla obci nejen několik pracovních příležitostí a pohodlné spojení až do středu Brna, ale i podstatné změny ve vzhledu obce. Trať vedoucí údolím Bobravy od Střelic k Rosicím tvoří v obci předěl a znamená také konec rozsáhlého rybníka, po jehož hrázi dodnes jezdí auta od nádraží ke Křibům.

Postavení nádraží také umožnilo v jeho blízkosti postavit pilu, která je tam dodnes, ačkoli se obec mezitím rozrostla a pila je dnes vlastně centrem obce.

Historických domů již v obci mnoho nenajdeme. Ne že by snad neexistovaly, ale většinou jsou přestavěny do moderní podoby, a tak o jejich stáří svědčí jen nízká popisná čísla. To je i případ č.p.1, stojícího na rohu proti obecnímu úřadu.

Demografické údaje