Hledat firmy v obci Kožušany-Tážaly, část obce Tážaly
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Nabídka práce v okolí 30 km 558 firem

Železniční 512/7, Chválkovice, Olomouc8,79 km

U Kapličky 21, Lutín8,86 km

Chválkovice č. 604, Olomouc8,91 km

Petřkova 41/3, Černovír, Olomouc8,97 km

Petřkova 40/5, Černovír, Olomouc8,98 km

Olomoucká 1008, Velká Bystřice9,03 km

Olomoucká 988, Velká Bystřice9,03 km

Řepčínská 245/113, Řepčín, Olomouc9,14 km

Sportovní 313, Kralice na Hané9,22 km

Řepčínská 35/86, Řepčín, Olomouc9,24 km

Černovír č. 307, Olomouc9,24 km

ČSA 961, Velká Bystřice9,25 km

ČSA 903, Velká Bystřice9,27 km

Selské nám. 33/42, Chválkovice, Olomouc9,28 km

Selské nám. 48/69, Chválkovice, Olomouc9,33 km

ČSA 987, Velká Bystřice9,35 km

Chválkovice č. 580, Olomouc9,37 km

Selské nám. 41/58, Chválkovice, Olomouc9,38 km

Čs. armádního sboru 14/32, Vrahovice, Prostějov9,42 km

Hlavní třída 155, Kralice na Hané9,49 km

Historie obce Kožušany-Tážaly celá historie

Jak již napovídá název obce, Kožušany-Tážaly byly kdysi dvěmi samostatnými obcemi tj. do roku 1960.

První písemná zmínka obce Tážaly pochází z roku 1078, kdy moravský kníže Ota Olomoucký daroval tuto obec a jiné vesnice (Ústín, Náklo, Senice na Hané) benediktinskému klášteru na Klášterním Hradisku. Dá se říci, že tyto obce patří k nejstarším na Olomoucku o nichž jsou vedeny písemné záznamy. Od r. 1568 se Tážalským změnila vrchnost, obec se dostala pod správu kláštera sv. Kateřiny v Olomouci, řádu sester dominikánek až do zrušení kláštera v r. 1782. V majetku kláštera byla i sousední obec Kožušany.

Do r. 1878 byla obec Tážaly ve vlastnictví belgického hraběte Filipa Ludvíka Saint Genois, žijícího ve Vídni. Po úpadku tohoto rodu se obec Tážaly i vedlejší Kožušany staly součástí lichtensteinského velkostatku Štenberk.

V r. 1825 byla obec postižena rozsáhlým požárem, shořela i místní dřevěná zvonice, na tomto místě byla postavena zděná kaplička v dnešní podobě, na sousoší před kaplí jsou vepsána jména místních padlých vojínů z 1. světové války.

Ve vzdálenosti 200 m od obce západním směrem je umístěna socha sv. Norberta, která pochází z r. 1708 a byla na toto místo převezena v r. 1797 z Klášterního Hradiska.

V současnosti se v Tážalech nachází obecní úřad, kulturní dům, pohostinství u ,,Kupce,, , prodejna potravin a autobusová zastávka na trase Olomouc-Tovačov-Kroměříž.

První písemná zmínka obce Kožušany pochází z. r. 1297, v této době byl majitelem části Kožušan vyšehradský probošt Jan, tento majetek daroval král Václav II. řádu sester dominikánek v Olomouci. Zbylá část obce byla ve vlastnictví světských majitelů - vladyků z Kožušan. Od roku 1389 patřili Kožušanští celým svým majetkem klášteru dominikánek až do zrušení kláštera v r. 1782, společně s Tážalskými. Do roku 1878 byla obec Kožušany ve vlastnictví belgického hraběte Filipa Ludvíka Saint Genois, žijícího ve Vídni. Po úpadku tohoto rodu se obec Kožušany i vedlejší Tážaly staly součástí lichtensteinského velkostatku Štenberk.

Uprostřed návsi Kožušan se nachází osmiboká kaple sv. Anny, vybudována v r. 1750. Od. r. 1880 slouží dosud místním žákům budova základní školy, na jejíž čelní zdi je umístěn památník obětem II. světové války.

V současnosti se v Kožušanech nachází sportovní areál s tělocvičnou, prodejna potravin, poštovní úřad, středisko zemědělského družstva a vlaková zastávka na trati Olomouc-Prostějov-Brno.

Demografické údaje

Soubory cookies umožňují správné a úplné používání webových stránek

Další informace zobrazíte kliknutím na Informace o cookies.