Hledat firmy v obci Svojetice
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Firmy v obci Svojetice
Posledně opravené/vložené firmy:zobrazit více

SECOS, spol. s r.o. - Na Skále 246, Svojetice

JORDÁNOVÁ MARTINA - Na Kopci 256, Svojetice

MARKUL CONTROLS-MĚŘÍCÍ A REGULAČNÍ TECHNIKA - Na Kopci 201, SvojeticewebFotografie u firmy

MARKUL CONTROLS s.r.o.: zajišťujeme montáže, servisní služby i havarijní opravy. Všechny větší instalatérské, plynařské a topenářské práce jsme schopni pokrýt od návrhu projektu až po kompletní realizaci.

Historie obce Svojetice celá historie

Naše oblast leží při okraji nejstaršího sídelního území, hustě obývaného již od pravěku, zabírajícího dolní Povltaví, Slánsko, Poohří, celé střední Polabí, v našem okolí pak na jihu ohraničeného Sázavou, na východě Železnými horami. Již od 10.století je zřejmé, že právě mezi dnešními Říčany a Kostelcem nad Černými lesy se rozkládal prokazatelně ještě ve 13. a 14. století široký pás lesů, tvořivších tady kmenovou hranici mezi územím českých Přemyslovců a v 10. století ještě mocným kmenem Zličanů (Kouřim).

Osídlení na katastrech naších obcí vznikalo tedy na mýtinách, vykácených v těchto lesích, které je dodnes ze všech stran obklopují.

Jméno „Svojetice“ poprvé uváděné až roku 1407 nepatří, bohužel, k žádnému užšímu typu; skupina názvů na „-ice“, odvozených ze starých osobních jmen (zde Svojata, doložené roku 1177) tvoří sice celou třetinu názvu jmenovaných písemně od roku 1150, avšak je běžné i po polovině 12. století. Někteří badatelé však zdůrazňují velké stáří této skupiny, takže současný vznik s výše uvedenými názvy (od 10. do 12.století) není vyloučen.

Podobně je tomu se Srbínem (zmíněn až roku 1543), do 17.století vždy ovšem krátce „Srbin“ – jen nejistě zařaditelným k typu, datovatelnému zřejmě až do druhé poloviny 12.století (v okolí např. Přistoupim, Vidim, Radim, Kouřim) málokdy se však vyskytujícímu po polovině 13.století.

OBEC Svojetice

Na Kopci 14, Svojetice, 25162, Mukařov

Osoby

  • p. Dubská Ivana, starostka

Kontakty

1 části obce: