Dominantou obce je kostelík z roku 1868 v pseudogotickém slohu. Před ním je umístěn památník padlých z let 1914 - 1918.

Hledat firmy v obci Svijanský Újezd
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Firmy v obci Svijanský Újezd
Posledně opravené/vložené firmy:zobrazit více

RULEC ZBYNĚK - Svijanský Újezd č. 62

OBEC Svijanský Újezd - Svijanský Újezd č. 27Fotografie u firmy

ZŠ A MŠ Svijanský Újezd - Svijanský Újezd č. 78webFotografie u firmy

Historie obce Svijanský Újezd celá historie

Stopy osídlení na území naší obce sahají podle archeologických nálezů do pozdní doby kamenné. První písemná zmínka o obci je z roku 1436, kdy císař Zikmund zastavil Újezd Bohuši z Kováně. Název Svijanský Újezd získala obec v roce 1937.

Najdete zde nové rodinné domky, které byly postaveny v posledních letech a vedle nich roubené chalupy ze 17. století.

Dominantou obce je kostelík z roku 1868 v pseudogotickém slohu. Před ním je umístěn památník padlých z let 1914 - 1918. Střed obce tvoří opravená náves s 28 lipami - příjemné prostředí pro chvíle odpočinku. Svijanský Újezd je rodištěm básníka Václava Jaromíra Picka. Více jak 200 jeho básní bylo zhudebněno. Nejrozšířenějším odvětvím je zemědělství, a to převážně ovocnářství a zelinářství (jablka nejznámějším odrůd Rubín, Bohemia, Šampion a také kořenová zelenina a zelí).

Svijanský Újezd je znám především bohatým kulturním a společenským životem. Slavnosti Svijanského piva, pořádané vždy v červenci, proslavily obec daleko za hranici kraje. Areál u koupaliště skýtá mnohé možnosti ke sportování. Velmi oblíbené jsou turnaje ve volejbalu a nohejbalu, mnoho příznivců má také Bikefest - celostátní setkání horských kol. Obec je velmi dobře vybavena. Má základní školu, mateřskou školu, dvě velmi pěkné restaurace, obchod a knihovnu.

Obec Svijanský Újezd se skládá ze tří částí: vlastní Újezd,Jirsko a Močítka. Význam jména všech Újezdů má stejný původ. Újezdem se v dávné minulosti nazývalo území darované šlechtici panujícím knížetem obvykle jako tzv. výsluha. Jeho hranice vytyčili pověření pánové, kteří ho na koních objížděli.

OBEC Svijanský Újezd

Svijanský Újezd č. 27, 46345, Pěnčín u Liberce

Osoby

  • p. Bursová Petra, starostka

Kontakty