Navštivte rozhlednu, přírodní skálu a 2 špejchary. Nejstarší dochovaný písemný doklad o existenci obce i kostela se zachoval z roku 1352, kdy se uvádí pod názvem „Ad S. Marie in Laz“ a název obec získala od názvu kostela.

Hledat firmy v obci Svatá Maří
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Živé firmy v obci Svatá Maří 8 firem

OBEC Svatá Maří - Svatá Maří č. 34Fotografie u firmy

UBYTOVÁNÍ U ŠTEFKŮ - Svatá Maří č. 120

KUKAČKA JOSEF - Trhonín č. 15, Svatá Maří

ISK-INTERIER TEAM SERVIS s.r.o. - Smrčná č. 29, Svatá Maří

ZŠ A MŠ Svatá Maří - Svatá Maří č. 2

RAWITO - Svatá Maří č. 143

HOSTINEC U KORYTA - Svatá Maří č. 3

JEDNOTA, SPOTŘEBNÍ DRUŽSTVO VE VIMPERKU - Svatá Maří č. 13

Historie obce Svatá Maří celá historie

Z dějin vzniku obce Svatá Maří

Nejstarší dochovaný písemný doklad o existenci obce i kostela se zachoval z roku 1352, kdy se uvádí pod názvem „Ad S. Marie in Laz“ a název obec získala od názvu kostela, který byl od svého počátku zasvěcen sv. Maří Magdaleně. Nejstarší písemný doklad o použití názvu Sv. Maří se zachoval z roku 1543.

Založení této obce má souvislost s kolonizační činností držitelů obce Čestice na Strakonicku. Tito majitelé se snažili rozšířit svou majetkovou držbu a příjmy kolonizací dosud neosídlených prostor. Založili i novou vesnici, která dostala název Laz Marie. Přesnou dobu založení Sv. Maří však nelze dnes již zjistit a proto se datuje od prvního písemného dokladu. Z té doby se zachovaly například gotická křtitelnice, na které jsou vytesány čtyři znaky: vodorovné břevno – znak Budkovských z Budkova, dva klíče – Nebřehovští a růžice a kapr – znak pánů z Čestic. Dalším dokladem jsou zvony, které společně se zvony ve Zdíkovci patří k nejstarším zachovaným kostelním zvonům v jižních Čechách.

Z dějin obce Svatá Maří

V roce 1414 bylo zřízeno ve Svaté Maří samostatné kaplanství, prvním kaplanem byl Velislav z Bohumilic a v době kolem roku 1650 bylo v obci pouhých šest stavení. V roce 1622 královská komora prodala vesnici Svatá Maří Jindřichu Michalu Hýzrlovi z Chodů. V letech 1654-1655 bylo v obci pouze šest stavení, v nichž bydleli s rodinami Daniel Hrda, Ambrož Klimeš, Tomáš Novák, Václav Bláha, Matěj Vrtkej a Ludmila Pašková.

Na přelomu 17. a 18. stol. byla obec několikrát postižena požárem. Od této doby se obec rozrůstala, v roce 1790 to bylo již 24 domů, v roce 1840 se konalo sčítání obyvatel a domů a ve Sv. Maří bylo již 29 domů a počet obyvatel dosáhl 183.

V roce 1850 byl v obci zřízen obecní úřad se správou obcí Dvorce, Libotyně. Lštění, Smrčná, Sv. Maří a Štítkov.

Demografické údaje