Hledat firmy v obci Studené
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Firmy v obci Studené
Živé firmy - počet: 4, obec Studené

MATYÁŠ ZDENĚK - Studené č. 22

OBEC Studené - Studené č. 15

SDH Studené - Studené č. 15

SONIX - Studené č. 49

Posledně opravené/vložené firmy:zobrazit více

OBEC Studené - Studené č. 15

SONIX - Studené č. 49

SDH Studené - Studené č. 15

Historie obce Studené celá historie

První zmínka o Studenci je ke konci XII. a začátkem XIII. století, kdy prof. Dominik Filip rodák z Jamného nad Orlicí píše ve své knize "V srdci české divočiny", že jamenští pásli pod Studencem v ohradách divoké koně.

Krajina byla zde úplně porostlá lesem, i zde došlo k pozvolnému osídlování a tak uprostřed lesů vznikla vesnice "Studenec", kde vrchnost roku 1670 vystavěla první chalupu a prodala ji Janu Dolečkovi za 30 kop. gr. míš. a toho roku majitel velkostatku Kyšperk hrabě Ignác Jetřich Vitanovský z Vlčkovic úředně založil vsi Studené, Vlčkovice a Vitanov. Do roku 1691 už tam bylo 21 zahradníků a 5 chalupníků neb jak uvádí gruntovní kniha chalupníků a podruhů ve vlastních domcích. Ze jmen zapsaných v gruntovní knize i urbáři vidíme, že vesnice byla od svého založení česká.

Obyvatelé vesnice se živili hlavně prací v lese, zhotovováním výrobků ze dřeva, tkalcováním, různými nádenickými pracemi a obdělávali neúrodná malá políčka, která nemohla zajistit ani jejich vlastní obživu.

Vrchy Studenec a Faltusův kopec a mírné sedlo mezi nimi jsou přírodní základnou obce severovýchodním větrům otevřené, s malebnou polohou, krásnými lesy, nádhernými výhledy, s blízkou řekou Tichou Orlicí a s výhodným vlakovým spojením na zastávce v Těchoníně. Nad úhledné, čisté a pěkně upravené chaloupky a domky vyniká kostelík z roku 1820 a budova školní z roku 1909. Ke škole ve Studeném je přiškolena nekořská osada Bořitov.

Vesnice je v nadmořské výšce 570 m a nad vesnicí kopec Studené a Studenecké skály 718 m.n.m., vlevo je pak Kralický Sněžník - 1422 m n.m. a dále "Klepáč", po pravé ruce Faltusův kopec 620 m n.m. a díváme-li se přímo přes Dolní les, vidíme Suchý vrch 995 m. n.m.

Katolický kostel byl postaven v letech 1820 - 1822 a zasvěcen sv. Anně. V kostele se každých 14 dní slouží mše svatá. Nová dvoutřídní škola se stavěla roku 1909 - 1910, v každé třídě se vyučovalo po 50 žácích, vždyť v rodinách bývalo 8 - 10 až 14 dětí. Kde neměli pec, spávali děti příčkou přes postel a nebo v kanapi, které se přes den zavřelo a byla z toho lavice. V zimě děti zanosil nejstarší bratr co měl boty, v poledne ze školy už děti utíkaly bosky domů k obědu, kdo se opozdil byl bez oběda. Nejhlavnějším jídlem byly brambory.

Pod kostelem v Dolním lese je kaplička sv. Anny, odkud vytéká pramen dobré vody a od Buršova koryta teče druhý potok, uprostřed lesa se stékají a pod lesem se vlévají do řeky Tiché Orlice. Horním lesem protéká Vlčkovský potok, který teče do Studenecké zátoky, Pastvinské přehrady, Divoké Orlice. Lesy patřily Velkostatku Kyšperk - hraběti Stubenbergovi.

Pod čp. 7 je malá kaplička zasvěcená sv. Antoníčku. V roce 1914 na svátek sv. Antoníčka byla bouřka a do vedle stojícícho jasanu u zmíněné chalupy uhodilo, blesk po jasanu sjel do chalupy a u venkovních dveří sjel do země a že chalupu blesk nezapálil, tak na poděkování sv. Antoníčka postavili manželé Langrovi kapličku, kterou zasvětili tomuto světci.

Pod čp. 10 u silnice byla malá stírka, do které tekla čistá pramenitá voda, pro kterou chodili lidé pro vlastní potřebu a kterou formani z blízké zájezdní hospody napájeli koně. Stírka byl pískovcový kámen asi o rozměru 1 x 1 m a v něm byl vyhlouben prostor pro vodu.

OBEC Studené

Studené č. 15, 56164, Jablonné nad Orlicí

Osoby

  • p. Strasmeier Petr, starosta

Kontakty

2 části obce: