Jedna z nejmenších podbrdských obcí s nadmořskou výškou 530 m. Obec leží v těsné blízkosti brdských lesů, při dopravní tepně od Rokycan do Příbrami.

Hledat firmy v obci Štítov
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Živé firmy v obci Štítov 2 firmy

H2P BOHEMIA s.r.o. - Štítov č. 6webFotografie u firmy

ZRUČNOST, EFEKTIVITA, KVALITA. Řemeslná zručnost našich zaměstnanců ve spojení s kvalitním strojovým vybavením nám umožňuje efektivně uspokojit potřeby zákazníků v rámci zakázek kusové i sériové výroby.

OBEC Štítov - Štítov č. 23

Historie obce Štítov celá historie

Jedna z nejmenších podbrdských obcí s nadmořskou výškou 530 m. Obec leží v těsné blízkosti brdských lesů, při dopravní tepně od Rokycan do Příbrami. První písemná zmínka je z roku 1460. Majitelem obce byl tehdy Litobor z Kolešova. V blízkosti obce leží dvě zříceniny hradů, a to "Homberka" z roku 1263 a "Držky" z roku 1287. K oběma hradům a obci Štítovu se váží krásné pověsti, (ale o těch až příště). Bohužel se nedochovaly podrobné zápisy z těchto let a není možno určit, pod který hrad původně ves náležela.

Štítov byl podobně jako Skořice, Přední a Zadní Záběhlá, Padrť, Trokavec, Vísky, Příkosice, Myť a další obce, které sousedí, či se nalézaly v nynějším vojenském prostoru, za II.sv. války vystěhován. Po válce se lidé vrátili do svých domovů. Ovšem dnes, přestože obec je půvabná, má počet obyvatel klesající tendenci. Dnes čítá pouhých 52 obyvatel.

V obci je hasičský sbor, jenž byl založen jako jeden z prvních na okrese Rokycany a to roku 1905. V minulém roce občané spolu s ním, oslavili "100 let" trvání sboru.

Z kulturních památek obec vlastní pouze kapličku na návsi jež byla vystavěna kolem roku 1700. Koncem roku 2005 se restaurovala nákladem 110 tisíc Kč.

V obci se dodržují lidové tradice jako je "Masopust", Velikonoce, posvícení a "Pěkná." Okolní lesy jsou bohaté na lesní plody a zejména houbaři si přijdou na své.

Demografické údaje

Soubory cookies umožňují správné a úplné používání webových stránek

Další informace zobrazíte kliknutím na Informace o cookies.