Obec ve střední části Šumavy. Rozkládá se v široké kotlině, odkud se krajina zvedá až k tisícimetrovým vrcholům Churáňova, Popelné a Javorníka. Na území obce leží lyžařský areál Zadov-Churáňov – jedno ze dvou největších středisek zimních sportů.

Hledat firmy v obci Stachy
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Firmy v obci Stachy
Posledně opravené/vložené firmy:zobrazit více

POŠUMAVSKÉ HASIČSKÉ MUZEUM STACHY - Stachy č. 327

UBYTOVÁNÍ U VALDECKYCH - Zadov 31, Stachy

CUKRÁRNA ELLA - Zadov 2, Stachy

Historie obce Stachy celá historie

Obec s původním názvem Stachov vznikla patrně už na počátku 16. století kolem někdejší sklárny. Od samotných počátků osídlení v oblasti převažovalo české obyvatelstvo. Stachy bývaly střediskem jedné z rychet Královského hvozdu.

Pozoruhodná je mimořádně velká rozloha katastru obce, k níž patří řada samot s někdy ještě dochovanými typickými zvoničkami - Jirkalov, Bláhov, Říhov, Kůsov, Zadov, Churáňov, Michalov, Krousov, Vyšehrad, Jáchymov, Chalupy, Šebestov, Kunratec, Tejmlov, Úbislav.

Obyvatelé se živili především obchodem a sklářstvím a výrobou dřevěného zboží (známé jsou např. stachovské dřeváky a šindel). Stachy se svým rozsáhlým okolím jsou dějištěm známé Klostermannovy povídky Odyssea soudního sluhy o strastiplném putování soudního zřízence Mastílka z Kašperských Hor. Karel Klostermann i Eduard Bass zaznamenávali osudy proslulých stašských světáků, kteří se v cizině uplatňovali nejen jako řemeslníci různých profesí a stavební dělníci, ale především jako cirkusoví umělci a hudebníci. Věhlas stašských světáků dokládá i jedna tradovaná verze vyprávění o objevení Ameriky. Když prý Kryštof Kolumbus přistál u amerických břehů, přišel mu vstříc jeden muž a přivítal ho slovy: "Pěkně vítám, já jem ze Stach a hraji tady na basu.

OBEC Stachy

Sídlo úřadu

Stachy č. 200, 38473, Stachy

Osoby

  • Ing. Lampa Petr, starosta

Kontakty