U kostela ve středu Slunečné se nachází přírodní památka Farská louka, což je místo s hojným výskytem šafránu. Přes obec prochází modře značená trasa pro pěší turisty a při ní za obcí je jednak hřbitov a dále i památná lípa.

Hledat firmy v obci Slunečná
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Firmy v obci Slunečná
Živé firmy - počet: 4, obec Slunečná

HOSTINEC SLUNEČNÁ - Slunečná č. 80

OBEC Slunečná - Slunečná č. 104Fotografie u firmy

RESTAURANT-PENZION GEORGIA - Slunečná č. 102

SUCHÝ JIŘÍ MgA.-STUDIO - Slunečná č. 72

Posledně opravené/vložené firmy:zobrazit více

OBEC Slunečná - Slunečná č. 104Fotografie u firmy

HOSTINEC SLUNEČNÁ - Slunečná č. 80

SUCHÝ JIŘÍ MgA.-STUDIO - Slunečná č. 72

Historie obce Slunečná celá historie

Obec Slunečná, původním názvem Sonneberg, je dnes především rekreační oblastí Novoborska. První záznamy o Slunečné jsou dokumentovány k roku 1597. Ves sama je uvedena až roku 1606. Obec o rozloze asi 688 hektarů na rozhraní Lužických hor a Českého středohoří, leží v nadmořské výšce 360 – 460 metrů, 8 km od České Lípy.

Počet trvale žijících obyvatel k 1.1.2007 je 93 a rekreačních domů je v obci zhruba sto. Dvě nejvýznamnější stavby v obci – kostel a škola – byly postaveny díky finančním darům pánů Jirschiků.

Stavba místního kostela Nanebevzetí Panny Marie byla započata v r. 1846 a dokončena byla v r.1850. Na tuto stavbu věnoval ve své závěti z r. 1832 pan Johann George Jirschik (strýc Josefa Jirschika) značný finanční příspěvek.Teprve roku 1880 byla ve Slunečné zřízena samostatná fara, kterou spravoval řád maltézských rytířů. Její patrová zděná budova s maltézským křížem ve štítě stojí přímo naproti kostelu. V bývalé farské zahradě u kostela roste šafrán bělokvětý, jehož výskyt je chráněný jako přírodní památka Farská louka

V okolí kostela Nanebevzetí Panny Marie se nachází přírodní památka Farská louka. Na této louce vykvétá každoročně po odtání sněhu, tj. koncem února až začátkem března, šafrán bělokvětý (Crocus albiflorus). Tato lokalita je státem chráněna již od r. 1949 (CHKO České středohoří).

Budova dnešního obecního úřadu (Čp. 104) je bývalá škola (posl. vyučování r. 1963), postavená v r. 1889 v maurském slohu za finanční podpory místního rodáka Josefa Jirschika. Dnes se v ní nachází 3 byty, obecní knihovna a obecní úřad. V r. 2004 byla v této budově zrekonstruována místnost pro obecní knihovnu a v r. 2005 byla za přispění Krajského úřadu Libereckého kraje zrekonstruována střecha.

Rodný dům Josefa Jirschika (1815 – 1884, Bilbao), obchodníka se sklem, je dnes památkově chráněnou stavbou v osobním vlastnictví místních chalupářů, kteří se starají o jeho pomník v těsné blízkosti stavení.

Na Slunečné měl svoji chalupu také herec Vlastimil Brodský, který si zvolil Slunečnou za místo svého posledního odpočinku.

OBEC Slunečná

Sídlo úřadu

Slunečná č. 104, 47301, Nový Bor

Osoby

  • p. Svobodová Ladislava, starostka

Kontakty

1 části obce: