Hledat firmy v obci Slavíkov
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Firmy v obci Slavíkov
Živé firmy - počet: 7, obec Slavíkov

BBK s.r.o. - Rovný č. 18, Slavíkov

DRUŽSTVO VLASTNÍKŮ PŮDY A MAJETKU SLAVÍKOV - Slavíkov č. 55

IMMANUEL-KONFERENČNÍ CENTRUM - Dlouhý č. 1, SlavíkovFotografie u firmy

OBEC Slavíkov - Slavíkov č. 2Fotografie u firmy

POŠTA PARTNER Slavíkov - Slavíkov č. 2

TRUHLÁŘSTVÍ ČEJKA - Rovný č. 19, Slavíkov

ZVOLÁNEK JAN - Dolní Vestec č. 8, Slavíkov

Posledně opravené/vložené firmy:zobrazit více

TRUHLÁŘSTVÍ ČEJKA - Rovný č. 19, Slavíkov

BBK s.r.o. - Rovný č. 18, Slavíkov

IMMANUEL-KONFERENČNÍ CENTRUM - Dlouhý č. 1, SlavíkovFotografie u firmy

Historie obce Slavíkov celá historie

Slavíkov je starobylou osadou, vzdálenou asi 8 km sv. od Chotěboře. Její existence je prvně doložena k r. 1415, kdy se ve stížném listu koncilu kostnickému objevuje také jméno Václava Slavíkovce ze Slavíkova, majitele tvrze a poplužního dvora ve Slavíkově. Na své rodové tvrzi se Slavíkovci udrželi velmi dlouho, až do 17. století.

Posledním z nich byl Jan, po Bílé hoře odsouzený k manství ( 1624 ). Pro velké dluhy mu byl ale statek nakonec ponechán a v r. 1628 předán jeho manželce Anně Giglingarové z Kneiselsteinu. Před r. 1642 byl Slavíkov za neznámých okolností připojen k bratčickému statku Dobřenských z Dobřenic a v r.1654 jej Jan František Dobřenský připojil k opatovickému panství. Slavíkovská tvrz je uváděna naposledy v r. 1696, kdy Karel Ferdinand Dobřenský prodal statek své ovdovělé matce Marii Františce Bukovské z Hustířan. Tvrz zanikla patrně záhy po připojení Slavíkova ke studeneckému panství (1709 ). Nic se z ní nezachovalo a dnes ani nevíme, kde stála.

Vlastní obecní pečetí Slavíkov v minulosti patrně nedisponoval ( OA Havlíčkův Brod, ANM v Praze - Eichlerova sbírka negativní ). Autor návrhů znaku a praporu obce spojil upravené erbovní znamení domácího rodu ze Slavíkova ( pův. dvě stříbrné, hlavami dolů obrácené, později také vodorovně položené ryby v modrém štítě ) s motivem lipového trojlistu ( připomínka památné slavíkovské lípy ) a kvádrové zdi s cimbuřím v patě štítu ( připomínka někdejší slavíkovské tvrze ). Uvedené figury byly uplatněny i v návrzích praporu obce, vytvořených v souladu se zásadami a zvyklostmi současné české vexilologické tvorby.

OBEC Slavíkov

Slavíkov č. 2, 58265, Slavíkov

Osoby

  • p. Culek Luboš, starosta

Kontakty